Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Egyptské prezidentské volby jsou divadlem pro jednoho

ANALÝZA: Egyptské prezidentské volby jsou divadlem pro jednoho

Jste po volebním víkendu zachmuření? Nevyhrál váš kandidát a jímá vás pocit zmaru? Pořád ještě může být hůř. Miloš Zeman zvítězil v demokratických volbách, podpořilo ho 2 853 390 českých občanů. Může, nebo nemusí se nám to líbit, ale byla to naše volba a měli jsme z čeho vybírat. V Egyptě, jak se zdá, se z prezidentských voleb definitivně stává v lepším případě referendum, případně pouhý štempl do dalšího volebního období. O stávajícím prezidentovi Abdalfattáhu Sísím hovoří arabská média jako o jediném herci v divadelní hře s názvem Egyptské volby. Sísí dal totiž s definitivní platností najevo, že se svého úřadu nehodlá vzdát a není radno stavět se mu do cesty. 

Egyptská národní volební komise přijímala kandidatury na post příštího egyptského prezidenta od 20. ledna do včerejška, tedy do 29. ledna. Kandidovat teoreticky mohl každý egyptský občan starší čtyřiceti let, jenž nemá dvojí občanství, sloužil v armádě (případně byl od služby osvobozen) a jeho rodiče jsou Egypťané. Zájemce o prezidentské křeslo musí kromě základních požadavků předložit podporu minimálně 20 členů parlamentu nebo 25 tisíc registrovaných voličů.

Vyhoďme ho z kola ven

Sísí zvládl odstranit ze scény tři horké kandidáty už před polovinou ledna (Psali jsme ZDE). Den před zahájením oficiálního termínu pro ohlášení kandidatur zveřejnilo tu svou další žhavé želízko ve volebním ohni – Sámí Anán, náčelník generálního štábu z let 2005 až 2012. Devětašedesátiletý generálporučík zároveň se zveřejněním své kandidatury vyzval na svém facebookovém profilu všechny civilní i vojenské složky, aby zachovaly během prezidentské volby neutralitu. Anán přišel se svým oznámením zhruba dvě hodiny poté, co svůj záměr kandidovat ve druhém volebním období oficiálně zveřejnil i Abdalfattáh Sísí. Ten potřebné podklady pro svou kandidaturu komisi předal o pět dní později, 24. ledna.

V tu dobu už si ale stávající prezident nemusel dělat z případného rivala vrásky. Protikandidát byl totiž den předtím, 23. ledna, národní volební komisí odstraněn údajně proto, že stále ještě slouží v armádě. Aby toho nebylo málo, musel se Anán dostavit k výslechu na generální štáb ozbrojených sil, podle něhož Anánovo oznámení kandidatury představovalo „otevřenou provokaci ozbrojených sil s cílem vnést rozkol mezi ozbrojené složky a velký egyptský lid“, jak citovala prohlášení arabská CNN. Téhož dne bylo ve vysílání egyptské veřejnoprávní televize zveřejněno Anánovo obvinění ze „závažného porušení služebních předpisů“. Členové Anánova předvolebního štábu posléze oznámili, že svou činnost až do odvolání pozastavují.

Potížista z dobré rodiny

Dalším z potenciálních kandidátů, kteří projevili zájem o prezidentský post v druhé polovině ledna, byl i Muhammad Anwar Asmat as-Sádát. Jestli vám to jméno zní povědomě, jste na správné stopě. Muhammad as-Sádát je synovcem někdejšího egyptského prezidenta, jenž vládl zemi v letech 1970 až 1981. V říjnu roku 1981 na něj spáchal atentát člen radikální islamistické organizace Egyptský islámský džihád a současně armádní poručík Chálid Islámbulí. Muhammad Anwar as-Sádát, který stojí v čele Strany reformy a rozvoje, svůj záměr záhy přehodnotil a to, že kandidovat nebude, odůvodnil podle televizní stanice al-Džazíra „stávajícím politickým klimatem“. Muhammad As-Sádát navíc na tiskové konferenci poznamenal, že se obává o členy své kampaně, neboť „je známo, že by se kampaň odehrávala během vyhlášeného výjimečného stavu a musela by se řídit zákonem upravujícím demonstrace a pokojná shromáždění“.

Muhammad as-Sádát má nálepku potížisty, který by rád viděl v rodné zemi trochu jiné poměry. V únoru 2017 se dočkal vyloučení z egyptské poslanecké sněmovny pro údajné „znevažování“ parlamentu. V negativně laděných zprávách, které mladý as-Sádát zasílal meziparlamentní unii (IPU), si totiž dovolil stěžovat na (ne)výkony, které egyptský parlament podává.

My nic, my muzikanti

Šéf Sísího kampaně Muhammad Abú Šaqqa se nechal v televizním vysílání slyšet, že prezidentova administrativa doufá ve skutečné pluralitní volby a odmítá jakoukoliv odpovědnost za nedostatečné množství kandidátů. „Rádi bychom viděli větší počet prezidentských kandidátů, aby se upevnila demokracie, o jejíž zasetí a pevné zakořenění egyptská administrativa usiluje. To, že je kandidátů nedostatek, není naše vina.“

Egyptská ústava zakotvuje nezbytnost konání prezidentských voleb čtyři měsíce před vypršením mandátu stávajícího vůdce země. Odložení voleb z důvodu nízkého počtu kandidátů tak nepřichází v úvahu – ústava navíc umožňuje, aby byl prezidentský kandidát pouze jeden.

Sísí možná nakonec nebude tak docela osamělý. V poslední možný den plánovala ohlásit strana Zítřek kandidaturu svého předsedy Músy Mustafy Músy, který zároveň stojí v čele Egyptské rady arabských kmenů. Také politická strana Mír chtěla ještě během pondělí nominovat do boje o prezidentské křeslo svého člena, advokáta Ahmada al-Fadálího. Oba dva mají asi podobnou šanci na usednutí v úřadu, jako měl v Čechách Vratislav Kulhánek. Ale aspoň budou mít Egypťané „z čeho vybírat“.

Egypťané mají oproti nám nicméně jednu zásadní výhodu. Nejspíš nikdo nebude muset být nervózní, až se bude 26. až 28. března hlasovat. Jen těžko se dá očekávat, že by žádný z kandidátů (tedy jediný reálný kandidát) nezískal hned v prvním kole potřebnou 50 % podporu občanů, která mu zajistí okamžité vítězství. Kdyby k tomu zázraku došlo, hlasovalo by se ještě jednou mezi 24. a 26. dubnem. Sísí má ale svůj lid rád a rozhodně se postará o to, aby se k urnám Egypťané nemuseli trmácet dvakrát.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek