Články odjinud

ANALÝZA: Jak chaos v Libyi ovlivňuje Evropu a o čem jednali světoví lídři v Palermu

ANALÝZA: Jak chaos v Libyi ovlivňuje Evropu a o čem jednali světoví lídři v Palermu

Do sicilského Palerma se sjeli světoví státníci, aby probrali budoucnost severoafrické Libye. Po několika měsících se zde sešli také dva klíčoví libyjští vůdci ze znepřátelených koutů země, která v roce 2011 upadla do politického i bezpečnostního chaosu. Proč je třeba Libyi pomoci? A jak vývoj v této zemi ovlivňuje dění v Evropě, Česko nevyjímaje? Nabízíme odpovědi na základní otázky týkající se libyjské krize.

Na jih Itálie sice nenašli cestu vůdci nejmocnějších zemí světa, i tak se tu ale objevily těžké váhy světové politiky. Ze sousedního Egypta, nejlidnatější a tradičně vlivné arabské země dorazil bývalý generál a prezident Abdal Fattáh Sísí. Z Francie přijel ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, Rusko zastupoval premiér Dmitrij Medveděv. Kontinentální unii reprezentuje předseda Evropské rady Donald Tusk. Italský premiér Giuseppe Conte v Palermu hostil i českého kolegu Andreje Babiše, kterého právě tady zastihl skandál týkající se jeho syna.

Je setkání důležité?

Bylo by patrně nerealistické očekávat okamžité a konkrétní výstupy. Snad kromě nového plánu na konání voleb, a to na jaře, či v létě příštího roku. Klíčová ovšem byla schůzka lídrů obou znepřátelených libyjských stran, tedy lídrů z východu, respektive západu země. Důležitým signálem je rovněž příjezd řady vlivných, jakkoli ne vždy nejvyšších politiků, kteří tak dali Libyjcům najevo, že stojí o stabilní i jednotnou zemi. Což jsou ochotni finančně ocenit.

Proč se o Libyi starat? Kvůli uprchlíkům?

Nejen, i když migrační krize komplikuje Evropě život nejvíce. Kromě uprchlíků jde rovněž o nerostné suroviny. A samozřejmě terorismus, tedy pokud potřebujete alarmovat domácí publikum.

Migrace přes Středozemní mořeMigrace přes Středozemní mořeautor: Info.cz

Co se migrantů týče: přes tuto severoafrickou zemi, která se s Arabským jarem a smrtí diktátora Muammara Kaddáfího (2011) propadla do chaosu, proudí na starý kontinent největší počty běženců. Nedostatek bezpečnostních kapacit i přebytek vlastních problémů spolu s neexistující či vratkou státní strukturou vytvářejí ideální podmínky pro převaděče. Podle dostupných odhadů ještě předloni volilo 90 procent migrantů na cestě do Evropy trasu přes Niger a Libyi. Možná ale až milion běženců uvízl v Libyi, kde živoří v nehostinných záchytných táborech.

Migrační krize navíc v Evropě pomáhá populistickým, nesystémovým stranám bojujícím nejen proti kontinentální integraci, ale i demokracii jako takové.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchInfografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbáchautor: INFO.CZ

Které země zajímá libyjská ropa?

Jistě mnohé, ale patrně nejvíce Itálii, která z geograficky ne zcela vzdálených libyjských vrtů do začátku povstání pokrývala asi pětinu své spotřeby ropy. Navzdory přetrvávajícímu chaosu se daří obnovit vývoz ropy, který by podle nejoptimističtějších dohadů mohl letos dosáhnout úrovně z klidnějších časů, tedy třeba z léta roku 2012 (1,6 milionu barelů za den).

Jak silní jsou libyjští teroristé? A radikálové?

Záleží, koho za ně považujete. Tzv. Islámský stát byl od pobřeží vytlačen do pouštních oblastí, kde čas od času udeří. Naposledy tuto neděli zaútočil na jednu z vesnic, kde zabil čtyři lidi a sedm jich unesl. Chráněnec Egypta a Ruska Chalífa Haftar z východu Libye ovšem za potenciální teroristy a tedy nepřátele označuje i ty islamistické či nábožensky orientované skupiny, které se v západních regionech podílí na vládě.

Záchranářské lodě ve StředomoříZáchranářské lodě ve Středomoříautor: INFO.CZ

Kdo tedy v Libyi soupeří o moc?

V zásadě dvě vlády (s dvěma parlamenty, centrální bankami etc). Tu, která sídlí v Tripolisu na západě země a má podporu OSN, řídí premiér Fáiz Sarrádž. Konkurenční kabinet z výcholibyjského Tobruku se opírá o vojenskou moc Chalífy Haftara. Právě tito muži – tedy Sarrádž a Haftar – se teď v Palermu setkali, i když to dlouho vypadalo, že ke schůzce nedojde.

Kromě ozbrojenců z těchto dvou mocenských center se o lokální vliv perou jistě stovky milic různých ideologií a cílů, které mají často jen lokální význam. Ty doplňují islamističtí radikálové z Islámského státu, kteří ale mají dobu největších vojenských úspěchů za sebou.

 

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818