Články odjinud

ANALÝZA: Jeremy Corbyn a StB: málo špionáže, hodně hlouposti. Jeho nesoudnost ohrožuje i Česko

ANALÝZA: Jeremy Corbyn a StB: málo špionáže, hodně hlouposti. Jeho nesoudnost ohrožuje i Česko

Aféra šéfa britské opozice není ani špionážní skandál, ani podružná historická pikanterie. Důkazy, které by z Jeremyho Corbyna dělaly agenta východního bloku, chybí. To by ale české čtenáře nemělo uklidňovat. Za jednáním muže, který už se vidí v čele Británie, stojí jeho mentalita, prosáklá narudlou ideologií. 

V 80. letech se v té době bezvýznamný poslanec Labouristické strany několikrát sešel se špionem československého komunistického režimu. Poklábosili o třídním boji, Jeremy Corbyn přinesl vyzvědači článek z novin, které si tak jako tak mohl koupit u stánku.

Ze „špionážního“ hlediska se jeví aféra Jeremyho Corbyna jako sled banalit. Tvrzení druhého hlavního aktéra, tedy rozvědčíka Jána Sarkocyho, že současný šéf úctyhodné britské strany fungoval jako placený agent, nemá žádnou oporu v důkazech a vyhlíží spíš jako poslední pokus stárnoucího muže s pochybnou pověstí zapsat se do dějin.

Podle toho také vypadá reakce českých médií. Zaměřuje se na „naši“ stranu mince, tedy aktivity československých špionů. Radek Schovánek v článku pro Echo24 rovnou celou záležitost označuje za „bouři ve sklenici vody“ a v nepochybně fundovaném textu se pozastavuje především nad terminologickým pochybením ředitelky archivu bezpečnostních složek. Bývalí chartisté vyzývají k tomu, ať necháme StB spát a nebereme vážně svědectví bývalých agentů.

V obou případech jde ale o pozoruhodně krátkozraké pojímání kauzy, v níž se jedná o člověka, který má reálnou šancí stát se jedním z nejmocnějších politiků světa.

Corbynovy schůzky se špionem nejsou žádným překvapením. Logicky zapadají do ideologickými klapkami omezeného světa zarytého bojovníka za socialismus s lidskou i nelidskou tváří. Bratříčkování se slouhou komunistické zlovlády odráží chronickou Corbynovu slabost klidně pro kteroukoliv diktaturu, jen když se ohání omšelými frázemi o třídním boji.

Zrušit gulag? Probůh, to ne!

Tento světonázor si Corbyn osvojil velmi brzy, mimo jiné i díky tomu, že propadnul u maturity. Následné dva roky se věnoval charitativní činnosti v Latinské Americe. Stejně jako mnoho jiných, včetně Ernesta Che Guevary, pro něj znamenala srážka s tamní bolestnou bídou trvalou výhybku na cestě k marxismu. O to trvalejší, že z Jižní Ameriky pocházely dvě ze tří jeho manželek.

Důsledky? Nekritický obdiv k rudým jihoamerickým diktátorům. Corbyn se okatě dvořil Fidelu Castrovi a mnohokrát chválil úspěchy Chávezovy vlády, která zemi přivedla na pokraj hladomoru.

Když se Corbyn rozepíše o severokorejské hrůzovládě, dostává se na stupnici nesoudnosti ještě o pořádný kus výš. Režim podle něj není „darebný“, nebezpečné ale jsou sankce proti němu, protože by „mohly vést ke sjednocení s Jižní Koreou a rozšíření kapitalismu na sever.“ Jinými slovy, ne že by snad Corbyn otevřeně hájil nejkrutější režim planety, gulagy a hladomor. Pokud by však Severokorejci vše jmenované vyměnili za systém Jižní Koreje, který tamním obyvatelům přinesl jednu z nejvyšších životních úrovní planety, byla by to v Corbynových očích nepřijatelná ztráta.

Na Blízkém východě by podle Corbyna zřejmě vládl mír, pokud by nebylo Izraele.  Teroristická hnutí Hamás a Hizbaláh labouristický politik opakovaně označoval za své přátele. Byl předsedou hnutí tzv. Koalice stop válce, které aktivně hájí Asadovy masakry a publikovala i článek pod názvem „Válka s Izraelem jako jediná cesta k míru“.

Čeští čtenáři by ale měli zbystřit zejména u řady Corbynových výroků, které se týkají přímo jich, resp. Evropy a Sovětského svazu.

„Dělá mi starosti rozpad internacionály“

Jeremy Corbyn vždycky starostlivě bojoval za oběti imperialismu a bezpráví. Ovšem jen za oběti západního imperialismus a západního bezpráví.

České oběti ruské okupace a mu nikdy nestály za zmínku. Bratříčkoval se s komunistickým špionem, bojoval za ultralevicové bojůvky v Británii. Nikdy se ale slovem nezastal českých disidentů.

Zato Corbyn horoval za zachování Sovětského svazu a hořekoval nad jeho rozpadem. Názorně to předvádí ve svém projevu z roku 1991. Jen okrajově se zmiňuje, že východní blok „nedělal vše správně“. Jinak se ale rozpadu říše sovětských gerontokratů děsí a doslova říká: Dělá mi starosti rozpad Sovětského svazu, rozpad jeho vůdčí role a rozpuštění socialistické internacionály.“

Jeho ochota prát se za střední Evropu není rozhodně o nic větší, než v případě mnichovského zrádce Nevilla Chamberlaina. Po anexi Krymu Ruskem přiřkl jednoznačně vinu Západu a NATO. Severoatlantickou alianci ostatně označil za „vážné nebezpečí pro svět“ a je veřejným tajemstvím, že by Velkou Británii nejraději viděl mimo tento spojenecký blok. Odmítá také slíbit, že by britskou armádu poslal svým spojencům na pomoc v případě jejich napadení.

Po vstupu Donalda Trumpa do Bílého domu se spekulovalo o oslabení Západu. Jeremy Corbyn je sice současnému americkému prezidentovi ideově na míle vzdálen, jeho zvolení do čela Velké Británie by ale mohlo znamenat mnohem větší ránu obranyschopnosti euroamerické civilizace.

Autorství pojmu „užitečný idiot“ se připisuje Leninovi. Dost možná mylně. Stejně nepřesně se také nadužívá v mnoha dnešních politických debatách. V případě Jeremyho Corbyna ale může být toto spojení přiléhavé. Tím spíš, že ho tak označil už jeden zasvěcený autor.

Byl jím íránský novinář Maziar Bahari, který prošel tvrdým mučením, než byl donucen přečíst prorežimní prohlášení na kamery vládní televize Press TV. Krátce na to na stejném kanále několikrát vystoupil Jeremy Corbyn aby vyjádřil své nepřátelství západním imperialistům. Za tuhle epizodu svého celoživotního tažení proti moci peněz inkasoval v přepočtu zhruba 600 tisíc korun.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud