Články odjinud

ANALÝZA: Kreml děsí aféra „Rybkagate“. Sexuální predátorka servíruje vicepremiéra na kolenou

ANALÝZA: Kreml děsí aféra „Rybkagate“. Sexuální predátorka servíruje vicepremiéra na kolenou

Zatím poslední investigativní materiál nejzlobivějšího ruského opozičníka Alexeje Navalného, který válčí nejen s korupcí, ale s celým systémem putinovského Ruska, nalezl inspiraci u poměrně nečekaného zdroje. Ten by si přezdívku „Deep Throat“ zasloužil více než původně anonymní whistleblower z časů aféry Watergate.

Koncem ledna si mohli vlivní Rusové oddychnout. Napjatě očekávaný seznam vysokých státních úředníků a oligarchů, který na popud amerického Kongresu vytvořilo ministerstvo financí, nebyl – alespoň zatím – spojen s přijetím nových sankcí. Ať už se totiž ruští představitelé tváří sebevíc povzneseně nad věčné západní mentorování, jedno je jisté: žádný z bohatých a vlivných Rusů si nepřeje komplikace v podobě ztíženého přístupu k bankovním službám, nemovitostem a dalším vymoženostem „zkaženého a pokryteckého Západu“, bez nichž už si životy své i svých blízkých sotva dovedou představit.

Rozhodně však nelze vyloučit, že se některá z oněch 210 jmen nejbližších spolupracovníků Vladimira Putina dříve či později objeví na opravdovém sankčním seznamu. Stačí připomenout, že důvodem, proč nový seznam vznikl, jsou nepřátelské činy Ruska v podobě jeho vojenských aktivit na Ukrajině a v Sýrii. A především pak údajné ruské snahy ovlivnit poslední americké prezidentské volby. A tam, jak známo, vyšetřování ještě neskončilo a leccos znepokojivého může vyjít na světlo.

Stopa z Trumpovy kampaně vedoucí až do Kremlu?

To se ostatně ukázalo minulý čtvrtek (8. února). Tehdy věčný kibic, opoziční předák a úředně zamítnutý prezidentský kandidát Alexej Navalnyj zveřejnil na svém YouTube kanálu, jak sám říká, „nejpodivnější a co do zjištění nejskandálnější“ investigativní materiál, se kterým měl jeho Fond boje proti korupci co do činění.

Jádrem 25-minutového příspěvku je obvinění ruského vicepremiéra a šéfa úřadu vlády Sergeja Prichoďka, že se nechal korumpovat miliardářem a „hliníkovým králem“ Olegem Děripaskou. V srpnu předloňského roku Děripaska hostil Prichoďka na své jachtě plující u norských břehů. Oba muži si na palubě užívali společnosti prostitutek a hliníkový boss pak nechal vicepremiéra z odlehlého koutu Norska dopravit zpět do Moskvy jedním ze svých soukromých letadel. I to je totiž podle Navalného skrytá forma korupce.


„Jachty, oligarchové, dívky: lovkyně mužů odhaluje korupčníka“ (v ruském originálu s anglickými titulky)


Nejsou to ale jen problematické okolnosti pobytu vysokého státního činitele putinovského Ruska na soukromém plavidle jednoho z nejbohatších Rusů, co si tu říká o pozornost. Zajímavé je i to, že se spolu v oněch horkých letních dnech krom jiného bavili i o nepříjemně mrazivých rusko-amerických vztazích.

Ty tehdy už čtvrtým rokem měla na americké straně na starosti náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová. Ta – alespoň podle slov Olega Děripasky, která si nahrála jeho společnice – „v mládí strávila měsíc na ruské velrybářské lodi a od té doby nenávidí naši zemi“. O čem dalším spolu oba muži rozmlouvali, se neví. Navalnyj ale připomíná, že to byl právě Děripaska, na koho se měl podle informací amerických médií nedlouho předtím obrátit tehdejší šéf Trumpovy prezidentské kampaně Paul Manafort s nabídkou soukromých briefingů o průběhu kampaně.

K čemu by ruskému oligarchovi takové informace byly? Jemu osobně zřejmě k ničemu, říká Navalnyj, ale Kremlu, Putinovi a FSB by se nepochybně hodily. A onen dosud chybějící článek mezi Kremlem, Děripaskou a Trumpovým štábem tu reprezentuje právě Prichoďko. Tolik celá konstrukce, která už stačila zaujmout americká média lačná jakékoli ruské stopy vedoucí k Trumpovi.

Nemluvě o bezmála čtyřech milionech uživatelů, kteří Navalného video od čtvrtka na YouTube zhlédli. Pouze za dobu, co vznikal tento článek, snímku přibylo na čtvrt milionu nových diváků (…a není to jen tím, že autor těchto řádků píše velmi pomalu).

Když jde na lov Nasťa Rybka…

Asi nejpikantnější na Navalného sólokapru je to, že z větší části stojí na veřejně dostupných výpovědích, které na svém instagramovém účtu a v knize o tom, „jak svést miliardáře“, publikovala samozvaná „sexuální lovkyně mužů“ původem z Běloruska vystupující pod uměleckým jménem Nasťa Rybka.

Ta byla dříve (kromě jiných) milenkou Olega Děripasky. A právě ona nafotila i natočila výlet na jachtě do Norska, jehož se účastnil také Taťka (Papa), jak Prichoďka ve svém deníku profesionální svůdkyně překřtila. Z popisu nicméně nemůže být pochyb, o koho jde, a zajímavé jsou i její postřehy o tom, jaký respekt jinak neohrožený, až neomalený Děripaska před tímto „kardinálem Richelieu“ ruské politiky má.

Fond boje proti korupci by ovšem na nic z toho zřejmě nenarazil nebýt toho, že loni v září vtrhla do sídla Navalného moskevského štábu skupina spoře oděných i velmi přítulných dívek, jejichž lísání se ke spolupracovníkům opozičníka usilujícího o prezidentskou kandidaturu pohotově natočil profesionálně vybavený štáb bulvární televize LifeNews. Tedy stanice, kde se pravidelně objevují kompromitující materiály proti lidem nepohodlným Kremlu. A tým bulvární televize „se čistě náhodou zrovna procházel kolem“, jak uštěpačně konstatoval sám Navalnyj.

Když se Navalnyj začal pídit, co to celé mělo znamenat, narazil na „loveckou“ skupinu kolem Nasti Rybky a jejího krajana, jenž si říká Alex Lesley. Ten poskytuje mužům podobné poradenství jako Nasťa ženám. Zbytek je, jak se říká, historie… Až na to, že zatím je Navalného nejčerstvější odhalení až příliš současné a Kreml by si zjevně přál, aby co nejrychleji zestárlo. O čemž svědčí i to, že Roskomnadzor – ruský úřad pro dohled nad sdělovacími prostředky – Navalného video obratem zařadil do registru zakázaných informací, jejichž publikováním se média vystavují hrozbě postihu.

Cui bono?

Skandál, pro který se vžila přezdívka „Rybkagate“, už nicméně začal žít vlastním životem. A poslední slovo v něm ještě neřekla ani samotná Nasťa Rybka: ta na svém instagramovém účtu publikovala video, v němž se obrací přímo na prezidenta Putina. Nabízí mu osobní schůzku, kde je ochotna předat informace o jeho blízkých spolupracovnících. Poslední dva roky totiž prý provádí experimenty s manipulací vysoce postavenými lidmi úrovně Olega Děripasky, Sergeje Prichoďka nebo Alexeje Navalného, jakož i veřejným míněním.

To samé o sobě bez přehánění může prohlásit Vladimir Putin. Není proto příliš pravděpodobné, že na výzvu mladé, byť zjevně protřelé ženy zareaguje. A to nejen proto, že sám sociální sítě nepoužívá. Ostatně, cizí mu je prakticky celý internet a nedávno se přiznal, že nemá ani smartphone.

Přesto je zajímavé sledovat debatu, která se kolem Navalného posledního kousku na sociálních sítích rozvinula. Opoziční aktivistce Marii Baronovové se celá věc zdá podezřelá. A nelíbí se jí, že se Navalnyj chová jako bulvární médium, když publikuje kompromitující materiál, který mu byl někým podstrčen, aniž by tušil proč.

Navalnyj si v tomto směru žádné iluze nedělá. „Samozřejmě, že kdykoli zveřejním nějakou protikorupční investigativu, hodí se to někomu v Kremlu do krámu. Kreml je totiž smečka buldoků, kteří se spolu rvou pod stolem. A kdykoli jednoho z nich kopneme, jinému to pomůže. Takový už je život,“ řekl loni nezávislému moskevskému novináři Leonidu Ragozinovi.

V tuto chvíli Navalnyj zjevně podřizuje vše svému cíli znevěrohodnit březnové prezidentské volby, v nichž mu bylo odepřeno kandidovat. A tak i „Rybkagate“ v jeho podání ústí do výzvy k podpoře jeho strategie volebního bojkotu.

„Nelze podporovat systém, který si za svůj cíl staví obsluhování a vydržování takových vysokých státních úředníků a oligarchů (jako jsou Prichoďko s Děripaskou),“ říká v závěru svého posledního videa. „Bojkotujte tyto volby, zúčastněte se stávky voličů a zaregistrujte se jako volební pozorovatelé – budeme spolu lovit zlodějíčky, kteří nám ukradli peníze i naši krásnou zemi.“

Vychází unikátní česká hra o středověku Kingdom Come: Deliverance. Všechny informace o herní pecce tohoto roku naleznete zde>>>

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818