Články odjinud

ANALÝZA: Oddaní, tvrdí, agresivní. To jsou vojáci, kteří velí Putinovým armádám v Pobaltí

ANALÝZA: Oddaní, tvrdí, agresivní. To jsou vojáci, kteří velí Putinovým armádám v Pobaltí

Před deseti lety přibyl ke čtyřem hlavním ruským vojenským okruhům pátý, Západní. Představuje kremelskou pěst namířenou proti Evropě. Jeho mimořádnému strategickému významu odpovídá to, že mu velí nejloajálnější Putinovi vojáci. Pokud někdo z nich selže, je nemilosrdně vyhozen na dlažbu. Armáda Západního vojenského okruhu a námořníci Baltského loďstva jsou pretoriánská garda, elitní vojenské bratrstvo oddané svému vrchnímu veliteli na život a na smrt.

Píše se rok 2016. Na velitelství Baltského loďstva v Kaliningradu, honosné klasicistní budově, začíná běžný den. Viceadmirál Viktor Kravčuk, velitel Baltského loďstva, otevírá naléhavou depeši z Moskvy. Stejnou obálku má na stole i šéf jeho štábu Sergej Popov. Oba se dozvídají stejnou zprávu. S okamžitou platností jsou odvoláni ze svých funkcí. Podepsán: Valerij Gerasimov, náčelník štábu ruských ozbrojených sil.

Muž, na kterého západní státy uvalily osobní sankce , a v letech 2010 až 2012 první velitel Západního vojenského okruhu, Kravčuka a Popova odvolal kvůli „nedostatkům ve výcviku, nepřipravenosti vojenských jednotek a zanedbávání povinností.“ Na Kravčukovo místo byl dosazen Alexandr Nosatov, na viceadmirála narychlo povýšený dosavadní náčelník Kuzněcovovy námořní akademie.

Nosatov má v odborných kruzích pověst mimořádně náročného důstojníka. Říká se, že absolventi Akademie v poklusu dokonce i spí. Pokud někdo může dobře doplnit velitele celého Západního vojenského okruhu, generálplukovníka Andreje Kartapolova, je to právě tento důstojník. Kartapolov s Nosatovem jsou pro Kreml zárukou, že ruská vojenská akceschopnost na dlouhé západní hranici bude stoprocentní. Důležitější velící post než ten petrohradský totiž v současném Rusku není.

Západní vojenský okruh je rozlohou nejmenší, v současnosti ale nejvýznamnější z pěti okruhů, do kterých je Rusko z vojenského hlediska rozděleno. Spadá do něj Moskva coby mozek Ruska. V současné době se ale většina sil koncentruje v Pobaltí. Rusko vidí těžiště svých vojenských zájmů právě tady. Tomu odpovídá i výběr velitelů.

Viceadmirál Nosatov je vyznamenaným profesionálem. Většinu profesního života strávil na moři, většinou v Tichém oceánu. Jeho jmenování velitelem Baltského loďstva proto zpočátku vyvolalo určité otazníky. Nosatov je z podstaty admirálem zvyklým přemýšlet v intencích oceánských operací. Balt je ale uzavřené moře, které z taktického hlediska představuje, řečeno s princem Jindřichem Pruským, který tu během První světové války velel německému námořnictvu, „zatracený problém.“

Pětapadesátiletý Nosatov má pověst ambiciózního důstojníka, který dobře ví, že precizními obrannými boji si lze získat zásluhy, slávu ale přináší útok. Právě tato mentalita z něj udělala ideálního kandidáta na velitele loďstva limitovaného omezeným prostorem Baltu. Samotný admirálův elán by neznamenal nic, pokud by nebyl doprovázen současným přílivem materiálu. A k tomu od roku 2016 dochází.

Kathleen Hicksová v důvěryhodném serveru Defense One přesvědčivě dokázala, že síla ruského Baltského loďstva nepřetržitě roste. Admirál Nosatov má v Kaliningradu k dispozici nejmodernější rakety – a pravidelnými cvičení mi dává najevo, že je ochoten je kdykoliv použít. „NATO musí okamžitě začít posilovat v Pobaltí,“ uzavírá Hicksová.

Podobný příběh jako na velitelství Baltského loďstva v Kaliningradu se odehrává na velitelství Západního vojenského okruhu v Petrohradu. Generálplukovník Kartapolov je podle různých indicií osobním oblíbencem prezidenta Vladimira Putina – koneckonců se narodil v někdejším východním Německu do rodiny diplomata, tedy vzhledem k tehdejšímu stavu věcí prakticky jistě zpravodajce.

Kartapolov prosadil, aby v Západním vojenském okruhu byly aktivovány vojenské jednotky, které jsou historicky spojené s nejvýznamnějšími chvílemi ruské (a sovětské) armádní historie. Jde například o Semjonovský nebo Preobraženský pluk. Zejména aktivace toho druhého je zajímavá; Preobraženský pluk totiž tradičně tvořil osobní gardu ruských carů. Symbolika v tomto smyslu nemůže být jasnější.

Kartapolov také dobře vychází s viceadmirálem Nosatovem. Díky tomu Rusko může utěšeně posilovat svou vojenskou přítomnost zejména v Kaliningradské oblasti. Generálplukovník má ještě jednu na ruské poměry zajímavou vlastnost. Nesmírně tvrdě bojuje proti jakékoliv korupci a šmelení, což jsou oblasti, ve kterých armády Kremlu vždycky pozoruhodně excelovaly. Na začátku května 2018 tak byl například zatčen a z patnácti trestných činů obviněn Roman Kovalenko, dlouholetý velitel logistických a opravárenských kapacit Západního vojenského okruhu.

Ruská vojenská síla se na východní výspě NATO neustále posiluje a je vedena spolehlivými, Putinovi bezpodmínečně věrnými důstojníky. K dispozici má taktické jaderné zbraně. Jak napsal německý web Deutsche Welle, „ruská pěst je sevřená a svírá se stále pevněji.“ Pro NATO by tento stav měl být výzvou k urychlenému posílení a modernizaci sil v Pobaltí. O tom se ale zatím spíš jen vedou teoretické diskuze, zakončené obvykle bezradným „my bychom rádi , ale co by na to řeklo Rusko?“

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818