Články odjinud

ANALÝZA: Rok zbytečné blokády. Vyjde Katařanům „drzost“ à la Charta 77?

ANALÝZA: Rok zbytečné blokády. Vyjde Katařanům „drzost“ à la Charta 77?

Titulní stránky novin a homepage webových serverů patří teď setkání amerického prezidenta Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Vloni touhle dobou stejný prostor patřil téměř výhradně zprávám, analýzám a predikcím osudu jedné velmi malé a velmi bohaté země v Perském zálivu. Minulý týden uplynul rok od doby, co Saúdská Arábie spolu se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Egyptem zahájila blokádu Kataru. Jen co utichl prvotní rozruch, dovezly se krávy, do regálů se vrátily potraviny a život v podstatě do běžných kolejí, přestal se svět (vcelku logicky) o situaci zajímat. Po roce je vhodný čas podívat se, co tedy rok trvající blokáda Kataru (ne)způsobila?

Na mrtvém bodě

Po prvotním šoku se otevřely nové zásobovací cesty a razantně posílila domácí potravinová produkce. Hodně tratily národní aerolinky Qatar Airways, kterým zákaz operování na celkem 18 letištích v zemích, jež blokádu vyhlásily, způsobil značnou ztrátu. Ani pro Katařany žijící v SA, SAE nebo Bahrajnu to nebyl nejspíš zrovna jednoduchý rok. Po vyhlášení blokády dostali tři týdny na to, aby zemi opustili a vrátili se do Kataru – bez ohledu na to, co v zemi dělali nebo jaké k ní měli vazby. A vyjednávání, jehož se zhostil sousední Kuvajt, nikam v podstatě nevedla. Ten, kdo vloni předvídal, že celá blokáda ustrne na mrtvém bodě, se může poplácat po rameni. Měl pravdu.

Co však blokáda spolehlivě dokázala, je nabudit vlasteneckého ducha. Mrakodrapy hlavního města Dauhá zdobí vlajky a stylizované portréty emíra šejcha Tamíma bin Hamada Ál Sání. „Katar ukázal světu, že úspěšná a rozvinutá země může existovat i bez podpory Saúdské Arábie,“ komentoval události posledního roku patnáctiletý Filipínec Romeo Ezekiel Ocfemia pro anglickou al Jazeeru. „Vláda si stála za svým a bojovala za vlastní suverenitu.“ Přesně tak celou situaci vnímá drtivá většina z 2,7 milionu obyvatel země (90 % tvoří cizinci), na jejímž území se nachází třetí největší známá naleziště zemního plynu na světě (14 % veškerých zásob). Podle Trading Economics tu ještě v roce 2016 dosahovalo HDP na obyvatele občana 526 % světového průměru (a pokud byste vzali jen „občany“, pak je to ještě více než 6krát tolik). Poslední rok byl pro místní důkazem schopností vlády, jejího odhodlání se nesehnout před velkými hráči; raději v boji padnout, než nebojovat vůbec. A Saúdští Arabové se na vlastní kůži přesvědčili, že vyhladovět nejbohatší zemi světa není vůbec jednoduchých úkol.

Máme polštář, ale všechno není růžové

„Náš suverénní fond dosahuje hodnoty 250 % HDP, máme Katarskou centrální banku a máme strategické rezervy ministerstva financí,“ shrnul situaci v zemi její ministr financí Alí Šaríf al-Imádí listu The Times zhruba měsíc po zahájení blokády. Podle něj je jeho národ příliš bohatý, než aby mu dělali jeho rozzlobení sousedé vrásky. Zjevně se nemýlil. Ani po roce blokády Katar neprojevuje žádné známky toho, že by se chystal tlaku bývalých spojenců podlehnout. Najde se navíc i dost těch, kdo tvrdí, že blokáda zemi v důsledku posílila a podpořila příliv zahraničních investic. „Během roční blokády naše národní produkce včetně léků a potravin exponenciálně vzrostla,“ sdělil minulý týden Bloombergu katarský ministr obrany Chálid bin Muhammad al-Atíja. Mezinárodní měnový fond v březnu dokonce předpověděl, že katarská ekonomika v roce 2018 poroste po loňském 2,1 % o 2,6 %. Podle MMF to dokazuje, že stávající krize je „zvládnutelná“.

Sami Katařané se ale nějak ne a ne shodnout, jak to vlastně je. Když si na něco stěžují, je to obvykle na růst cen a časově i finančně podstatně náročnější cestování. Někdo vnímá blokádu víc, jiný méně. „Nárůst cen z kraje blokády byl trochu děsivý vzhledem k příjmům, které máme. Museli jsme upravit měsíční rozpočet a taky změnit nákupní seznamy. Ale postupem času ceny zase klesly a některé věci jsou dokonce levnější než dřív,“ popisuje šestadvacetiletá Šahna Abdulkarim. „Ovlivnilo to obchod, cestování je mnohem dražší a komplikovanější, do blokujících zemí se někdy nedostanou dokonce ani cizinci, kteří v Kataru žijí,“ doplňuje kolumbijská konzultantka Marcela Daza a je zřejmé, že to všechno není jen růžové.

I podle Sarah Harrisonové, Britky, která v Dauhá otevřela před časem školku, je teď všechno komplikovanější – zboží podražilo, rodiny nemají tolik peněz, neposílají děti tolik do školek a její byznys tím samozřejmě trpí. Marocký student Dehbí Fáres to vidí jinak: „Teď uběhl rok a já úplně zapomněl, že nějaká blokáda existuje. Všeho je dostatek a celé se to otočilo opačným směrem a já pozoruji, jak tahle země čím dál víc roste.“

„Vláda v Kataru se maximální snaží, aby lidé blokádu nepociťovali. Její kredit v našich očích dál stoupá, protože proti blokádě bojuje legálními prostředky, ne odvetnými opatřeními,“ popisuje pro Info.cz Veronika Horniaková, která v Kataru dlouhodobě žije. „Znatelný je odliv lidí, ten ale trvá poslední dva tři roky, takže s blokádou asi přímo nesouvisí. Až poslední rok ale přinesl zlevnění astronomických nájmů a je i víc míst ve školách. Většina věcí, jako třeba benzin, oblečení nebo školné, postupně zdražuje. Na firmy doléhá nejistota budoucích investic, myslím, rozvoj hodně táhne stát. Výhrůžky stále přicházejí, ale už se je snažíme brát s větším klidem, ale stejně to není nic příjemného.“

Katarská „drzost“

Mohlo by se zdát, že Katar sedí s rukama v klíně, platí a čeká, co bude dál. Realita je jiná. V pondělí oznámila katarská vláda, že se chystá podat žalobu u mezinárodního soudu na Spojené arabské emiráty kvůli porušování lidských práv. Podle (Saúdy financovaného) deníku al-Arab na sebe chce Katar pouze přilákat pozornost, protože na něj všichni v zásadě zapomněli. Snaží se vzbudit sympatie v zahraničí, o nic jiného prý nejde. Katar naopak tvrdí, že opatření související s blokádou ze strany SAE měla „ničivý dopad na lidská práva Katařanů a osob v Kataru žijících“ a vedla k „diskriminaci Katařanů, včetně jejich vypovězení ze SAE, zákazu jejich vstupu do Emirátů nebo průjezdu přes jejich území; dále pak přinutila občany SAE opustit Katar a SAE před Dauhá uzavřely vzdušný i námořní prostor“. Podle odborníků, kterých se novináři z al-Arabu ptali, se Katar tímto krokem pokouší „zneužít“ toho, že SAE podepsaly mezinárodní dohodu o odstranění všech forem diskriminace včetně diskriminace na základě státní příslušnosti. Rozhořčení je samozřejmě na místě – jednou se podepíšete, a oni to pak na vás budou vytahovat a ještě po vás budou chtít, abyste to doopravdy dodržovali? Taková drzost. (Čechovi se mimoděk vybaví podobná „drzost“, kterou vytahovali proti komunistickému režimu před listopadem 89’ disidenti z Charty 77.) A proč jen SAE? No protože Saúdská Arábie, Bahrajn ani Egypt signatáři nejsou.

Katarská al-Džazíra celou situaci pochopitelně vidí v docela jiných barvách. Připomíná i neoprávněné vstupy do nemovitostí vlastněných katarskými občany, diskriminaci katarských studentů, uzavření kanceláří al-Džazíry a zablokování přístupu na katarské internetové stránky. SAE vytýkají Katařané také podíl na nenávistné a štvavé kampani proti jejich zemi.

Katar doufá, že soud rozhodne v jeho prospěch a Spojené arabské emiráty budou muset s okamžitou platností diskriminační nařízení zrušit. Navíc požadují zaplacení kompenzací včetně těch za porušení mezinárodní dohody o odstranění diskriminace. Mluvčí katarského ministerstva zahraničí Lulwa Rášid al-Chátir v rozhovoru pro al-Džazíru neopomněla zdůraznit, že Katar „od prvního dne blokády prohlašoval, že pokud půjde o ochranu práv jeho občanů, žádné úsilí pro něj nebude příliš velké“. Dodala, že žaloba má pevnou oporu v právu a tím pádem si je Katar jistý, že bude úspěšný a práva jeho občanů v SAE budou opět brzy obnovena. „Vyvíjíme také diplomatické úsilí, jež by mělo v září vyústit ve schůzku,“ pokračovala ještě tisková mluvčí. „Míč je teď na straně hřiště blokujících států, které zůstávají stále stejně umíněné, zatímco Katar vyšel kuvajtskému zprostředkovateli výrazně vstříc.“

Zdá se, že tahle blokáda se zrovna nevyvedla. Dokonce i představitelé zálivových zemí, které stojí oficiálně proti Dauhá, potají připouštějí, že Katar v tomhle sporu vede a vsadil na správnou kartu. „Kdybych byl Katar,“ řekl nejmenovaný vysoký představil SAE časopisu Foreign Policy, „nechal bych optiku, aby za mě udělala veškerou práci – malinkatý Katar proti přesile velkých zemí. Je naprosto přirozené, že většina se postaví na katarskou stranu.“ Dobře, ale jak z toho ven?

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818