Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Rusko je na Blízkém východě silnější než v časech Sovětského svazu

ANALÝZA: Rusko je na Blízkém východě silnější než v časech Sovětského svazu

Rusko je zpátky a chová se na Blízkém východě agresivněji než svého času Sovětský svaz. Je asertivnější, nicméně také chudší než Spojené státy, které v regionu vyzvalo na souboj. Přinejmenším v Sýrii ale dnes panuje Moskva, která odsud kromě jiného vytrvale škodí americkým zájmům.

Píše se září roku 2013. Americký prezident Barack Obama přijímá ruský návrh na zničení syrských chemických zbraní. A hlavně odkládá útok na režim Bašára Asada, který krátce předtím (21. srpna 2013) použil chemickou zbraň na své rebelující spoluobčany v oblasti Ghúty u Damašku. Podle amerických odhadů tehdy zahynulo téměř patnáct set osob.

Nejpozději v této chvíli Moskva uchopila syrskou krizi do vlastních rukou, jakkoli byla v zemi přítomna už předtím. Váhavý prezident Obama nesplnil slib, podle něhož je použití chemické zbraně nutné potrestat vojensky. Kreml, který nikdy ani náznakem nepřipustil, že by se syrská armáda kdy dopustila jakéhokoli chemického útoku, je teď spolu s Íránem protektorem režimu.

Jinými slovy: syrská armáda nepodnikne nic (většího) bez ruského souhlasu. Moskva je zpátky a regionální mocnosti s ní počítají.

720p 360p
Tady je Putinovo! Jak se z judisty a agenta KGB stal vládce, kterému leží u nohou celé Rusko?

Hra o Sýrii: Írán, Turecko, Izrael

Írán patří spolu s Ruskem k hlavním patronům režimu Bašára Asada, který mu plní starý sen – šíitský či šíitům nakloněný koridor ke Středozemnímu moři. Teherán se totiž staví do role planetárního ochránce tohoto menšinového směru islámu. Spolupráce v Sýrii sbližuje obě země i obchodně. Moskva plánuje islámské teokracii pomoci s jaderným programem, což je důležité také pro zbytek světa a Izrael zvlášť – Kreml získá vhled do všech íránských atomových aktivit, tedy i těch vojenských.

S Tureckem, které je členskou zemí NATO, je Moskva od loňska opět zadobře. Oba autoritářští prezidenti – Vladimir Putin, respektive Recep Tayyip Erdogan – velmi pragmaticky překonali předchozí dvouletou krizi, kterou vyvolalo sestřelení ruského letadla tureckou armádou. Dnes si Ankara spolu s Teheránem a Moskvou porcuje Sýrii, aniž ke stolu pustí USA nebo OSN.

Turecko se navíc právě v Sýrii dostalo do střetu se Spojenými státy, a to kvůli americké podpoře syrských Kurdů. Komentátoři mají za to, že Rusko této situace nadšeně využívá k oslabení vazeb mezi Tureckem a Amerikou.

Co se vzájemných vazeb týče, Rusko se účastní řady klíčových tureckých projektů, včetně výstavby strategicky důležitých produktovodů a jaderné energetiky. Ankara si také od Moskvy koupila obávaný protiletadlový systém S-400, jehož první dodávky očekává v roce 2020.

S izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem měl Vladimir Putin dlouho nadstandardní vztahy, které ale krapet narušil (velmi pravděpodobně) izraelský útok na základnu syrské armády, respektive její íránské osazenstvo. Dosud totiž platila nepsaná dohoda, podle níž Rusko zařídilo, aby se na jih Sýrie, tedy blíže k Izraeli nedostali nepřátelé židovského státu – šíitské milice a jejich íránští poradci.

Odměnou byly Moskvě dobré vztahy s Tel Avivem demonstrované vzájemnými návštěvami. Je v zájmu Izraele i Ruska, aby tato úmluva pokračovala. Je ale otázka, zda Rusko dokáže Írán a jeho milicionáře držet na uzdě.

720p 360p
Saúdská Arábie vs. Írán

Mezi sunnity: Egypt, Libye, Saúdská Arábie

V Libyi Moskva sází na Chalífu Haftara, někdejšího druha a později nepřítele bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Ambiciózní sekulární generál, který studoval v Rusku a Egyptě, bojuje s islamisty a snaží se pod svojí vládou sjednotit celou zemi. Kreml se jeho prostřednictvím dostal do libyjské hry a nabízí se i jako zprostředkovatel v politických jednáních.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí během návštěvy Moskvy dohodl nákupy zbraní a povolil ruským pilotům, aby využívali vzdušný prostor jeho země. Podle dalších zpráv jsou na jedné z egyptských základen ruští vojáci. Snad lze říci, že Sísí znovuobjevil starou hru na vyvažování mezi Washingtonem a Moskvou, z níž během studené války profitovala nejedna země tzv. třetího světa. V zásadě šlo o to, že nebyl-li jeden z globálních aktérů nakloněn v daném případě pomoci, třeba zbrojní dodávkou nebo penězi, byl dotázán druhý.

Asertivní Rusko se nevyhýbá ani kontaktům se Saúdskou Arábii a dalšími sunnitskými zeměmi Zálivu, jakkoli v blízkovýchodním konfliktu straní šíitům a jejich spojencům, tedy Íránu a Sýrii. Moskva se Saúdy úspěšně jedná o cenách ropy, které jsou pro její, na surovinách zcela závislou ekonomiku, klíčové.

Navzdory dramatickým obrázkům, které přicházejí ze Sýrie, kde si Rusko servítky opravdu nebere, slaví úspěch především kremelská diplomacie. A to i díky znovuobjevené taktice: Rusko prostě nahrazuje USA tam, kde po nich zbylo geopolitické vakuum. „Lze říci, že s výjimkou Sýrie posílilo Rusko svůj vliv na Blízkém východě výhradně diplomatickou cestou. Putin ukončil dekády ruské neviditelnosti v regionu. Ba co více, Moskva tu nyní má pozici silnější než jaké před čtyřiceti lety dosáhl Sovětský svaz,“ konstatuje Jessica T. Mathewsová z Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1