Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Sýrie pod palbou. 9 klíčových otázek a odpovědí o útoku na Asadův režim

USA, Británie a Francie provedly nad ránem koordinovaný útok na syrské cíle spojené s vývojem a skladováním chemických i biologických zbraní. Koalice vypálila jistě přes stovku raket z lodí a zřejmě i letadel. Nasazené byly také podzvukové letounové střely s plochou dráhou letu Tomahawk. 

Kdo útočil?

Spojené státy, Británie a Francie. Tato koalice se zformovala už během týdne. Akci podpořilo NATO, které americký prezident o jeho začátku předem informoval. O startu operace předem věděl i Izrael.

Potřebné informace ale podle všeho měla i Moskva, která je od spojenců dostala skrze existující komunikační kanály. Kromě jiných to uvedla i francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.

Jaké cíle spojenci zasáhli?

Stanice BBC potvrdila, že spojenci zasáhli vědecká zařízení u Damašku, kde se podle jejich informací vyvíjely chemické i biologické zbraně. Rakety zřejmě zničily také sklady nepovolených látek západně od města Homs stejně jako nedaleké armádní velitelství.

Úder na SýriiÚder na Sýriiautor: Info.cz

Stanice Al-Džazíra tvrdí, že svědci zaznamenaly exploze i v okolí města Hamá, ty ale zatím jiné relevantní zdroje nepotvrdily.

Jaké zbraně koalice použila?

Spojené státy potvrdily použití střel Tomahawk, které zřejmě vzlétly z plavidel operujících ve Středozemním moři. Podle dostupných zpráv jich měl být zhruba dvojnásobek oproti minulému úderu z května loňského roku, kdy Amerika rovněž v odvetě za chemický útok vypustila na Sýrii 59 raket.

Francie a Británie vyslaly do útoku také letadla, ta ale podle všeho nenarušila syrský vzdušný prostor.

Západní útok se na straně koalice obešel bez ztrát.

Co má být cílem operace?

Britská premiérka Theresa Mayová konstatovala, že západní koalici nejde o změnu syrského režimu, respektive zásah do probíhající občanské války. Stejně jako americký prezident zopakovala, že operace má zabránit užití a výrobě chemických zbraní.

Jak reagovala Sýrie?

Syrská armáda je odhodlána „obnovit bezpečnost a stabilitu ve všech koutech“ země. Západní útok prý „v žádném případě“ neovlivní odhodlání armády pokračovat v boji proti radikálům, uvedli syrští diplomaté.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného syrského představitele napsala, že damašská vláda využila času, který jí spojenci dali, a ještě před útokem evakuovala všechna vojensky citlivá místa. A podle zpravodajských agentur je zřejmé, že přípravu na očekávanou americkou operaci syrští vojáci konzultovali s lépe informovanými ruskými spojenci.

Syrská média pak označila útok za agresi a za flagrantní porušení mezinárodního práva. Přinesla také informaci, že syrská protivzdušná obrana sestřelila 13 spojeneckých raket. Použila přitom systémy protiraket S–125, S–200, Buk a Kvadrat. Všechny byly vyrobeny v Sovětském svazu před více než 30 lety. Nepotvrdily se tedy informace, podle kterých mají Syřané k dispozici moderní sestavu S-400.

A co říká Rusko, hlavní spojenec syrského režimu?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho protivzdušná obrana umístěná v Sýrii se na zastavení amerického útoku nepodílela.

Co se politických vyjádření týče, autorem dosud nejsilnější reakce je moskevský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. „Urážet ruského prezidenta (Vladimira Putina) je nepřijatelné a nepřípustné,“ prohlásil ambasador. A dodal, že „USA jako majitel největšího arzenálu chemických zbraní na světě nemají morální právo obviňovat jiné země“. Bez bližšího upřesnění pohrozil Západu, že jeho akce bude mít „následky“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová napsala, že se Sýrie stala cílem západní vojenské operace právě v okamžiku, kdy „měla šanci mít mírovou budoucnost“.

Ruské ministerstvo obrany ovšem také přispěchalo s oznámením, že rakety nezasáhly žádnou z ruských základen Tartús a Hmímím v Sýrii.

Jak operaci hodnotí Írán, další Asadův spojenec?

„Spojené státy a jejich spojenci bez jakéhokoli důkazu a dokonce i před vyjádřením názoru Organizace pro zákaz chemických zbraní provedly tuto vojenskou akci proti Sýrii a jsou odpovědné za regionální důsledky této dobrodružné akce,“ reagoval podle agentury AFP mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Podle perských diplomatů spojenci flagrantně porušili mezinárodní právo a ignorovali syrskou svébytnost.

Jak dlouho bude vojenská operace pokračovat?

Podle všeho šlo o jednorázovou akci, jakkoli Trump uvedl, že „přesné údery“ mohou pokračovat, pokud syrský režim nepřestane používat zakázané chemické zbraně. Opoziční demokraté v americkém Kongresu na prezidentovo rozhodnutí reagovali požadavkem, aby případný další útok měl strategickou vizi a byl schválen zákonodárci.

Jaké jsou české reakce?

Ministerstvo zahraničí konstatovalo, že je to jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích pokračovat. Podle ministerstva by se ale mělo hledat politické řešení konfliktu. „Společně s EU a dalšími spojenci vyzýváme všechny aktéry konfliktu, aby přispěli k deeskalaci a obnovili mírová jednání k nalezení politického řešení,“ uvedla česká diplomacie.

Šéfka resortu obrany Karla Šlechtová svolala na dnešní dopoledne jednání užšího krizového štábu ministerstva obrany. Měl by posoudit možná rizika pro Česko.

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček má za to, že vojenské řešení by mělo být až poslední možností. Zároveň osočil novináře, neziskové organizace a kritiky prezidenta Zemana, že podporují válku. „Nadšení čeští novináři, neziskovkáři a pražskokavárníci prý už brzy vyrazí do první linie v Sýrii. Stále ale hledají velitele. Nějaký tip?“ napsal.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1