Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Tajná zpráva odhaluje, jak Čína rozkládá australskou společnost a nasazuje špióny

ANALÝZA: Tajná zpráva odhaluje, jak Čína rozkládá australskou společnost a nasazuje špióny

Agenti čínské komunistické strany se nejméně deset let snaží infiltrovat do australské politiky, médií a byznysu. Uvádí to uniklá zpráva, jejíž vypracování v roce 2016 zadal ministerský předseda Malcolm Turnbull. Zpráva tvrdí, že Čína představuje pro Austrálii vůbec nejvýznamnější bezpečnostní hrozbu.

Jak s odkazem na portály 9News a Fairfax Media uvádí Business Insider, vyšetřování čínského vlivu na australský politický, hospodářský, technologický a vojenský segment odhalilo, že se agenti čínské komunistické strany pokoušeli vytrvale proniknout do všech sfér australského života. „Čína pronikala do akademické sféry a mezi učiteli a studenty se snažila získat špióny,“ uvádí Business Insider .

Ministerský předseda Malcolm Turnbull odmítl zveřejněné informace z tajné zprávy konkrétněji komentovat, připustil nicméně, že zadal její vypracování. Austrálii chybí celá řada legislativních nástrojů, jimiž by se čínské špionáži a vlivovým akcím mohla efektivně bránit, dodal Turnbull.

„Zjištění uvedená ve zprávě jsou z logiky věci tajná,“ řekl Turnbull. „Jediné, co v tuto chvíli mohu říci, je, že to, co jsme se z ní dozvěděli, námi otřáslo. Podnikáme rychlé a tvrdé kroky.“

Významnou roli při vypracování zprávy podle všeho zastával John Garnaut , někdejší zahraniční zpravodaj v Číně a poté seniorní poradce premiéra Turnbulla. Tento zkušený profesionál označil čínskou strategii pozvolného pronikání do společenského života, získávání trojských koní a následného vytvoření efektivní vlivové a informační struktury v cizích zemích za „velmi účinnou“.

„Jsou v tom daleko lepší než Rusové,“ tvrdí Garnaut. „Číňané jsou trpěliví a pracují strategicky. Pátou kolonu vytváří obvykle prostřednictvím různých nadací, které po dlouhou dobu šíří stále stejnou propagandu.“

Garnaut upozorňuje, že čínská stínová ofenziva bývá velmi nenápadná, a že si napadená země ani dlouho neuvědomí, že se stala terčem hybridního útoku. Obvykle se ale čínská snaha o získání vlivu v cizí zemi dá rozpoznat podle několika identických znaků. Aktivizuje se čínská menšina a pořádají se akce, které mají většině ukázat přitažlivou, přátelskou tvář asijské mocnosti. Dochází k významným investicím do úzkoprofilových aktivit srozumitelným všem společenským vrstvám, typicky jde třeba o vstup do sportovních klubů. Prostřednictvím byznysového vlivu v médiích se dostává podpory doposud okrajových politických sil. Zvyšuje se počet čínských turistů v zemi; tento příliv je přímo řízen komunistickou stranou. Cílem je vytvořit podklady pro argumentaci o „přílivu čínských peněz“.

Čínský zájem o vliv na Austrálii má jako obvykle geopolitický základ. Pekingská strategie je založená na brutálním prosazování vlivu v chudých zemích, zatímco bohaté země se Čína snaží proměňovat v jakési klíny vražené do jednotných nadnárodních bloků. Cílem se přitom stávají země, které se vinou vlastní politické reprezentace nebo problematických vnějších okolností nedokážou do těchto bloků začlenit. První případ dobře reprezentuje třeba Česká republika, druhý právě Austrálie.

Její geopolitické zakotvení nejpozději od roku 1946 spočívalo v těsné pacifické spolupráci se Spojenými státy. Jak ale jejich dominance během vlády Baracka Obamy začala oslabovat, Austrálie musela začít hledat nová spojenectví. Postoj Austrálie přitom přímo ovlivní politiku celé řady pacifických ostrovních států, které sice nemají žádné významné surovinové zdroje, ale zato představují významnou síť strategických základen. Pokud by se Číně povedlo ovlivnit Austrálii ve prospěch spojenectví na ose Canberra–Peking, znamenalo by to v důsledku skokové posílení čínského vlivu v celé oblasti.

Prozatím Austrálie inklinuje spíše k vytvoření strategického spojenectví s Japonskem, které představuje nejsilnější mocnost pacifické oblasti – a současně je přirozeným hlavním soupeřem Číny a jejích mocenských ambicí. Tvrdá slova, která premiér Turnbull na čínskou adresu aktuálně směřuje, nasvědčují spíše tomu, že se jeho země hodlá opřít o spojenectví právě s Tokiem. To lze z hlediska mocenské rovnováhy považovat za dobrou zprávu, i když v Pekingu na věc dozajista mají jiný názor.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1