Tisíce lidí umírají a hladoví Asadovi před branami. Vše podstatné o syrském peklu na Zemi | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Tisíce lidí umírají a hladoví Asadovi před branami. Vše podstatné o syrském peklu na Zemi

Syrští rebelové z východní Ghúty dnes odmítli jednat o odchodu ze své enklávy, které jim nabídl syrský prezident Bašár Asad a jeho spojenec Rusko. „Všechny povstalecké skupiny i prostí lidé z Ghúty chtějí bránit svoji zemi,“ napsal agentuře Reuters mluvčí rebelské Armády islámu. Nabízíme odpovědi na základní otázky ohledně vývoje v této pustošené enklávě nedaleko Damašku.

Co se děje ve východní Ghútě?

Tuto rebelskou enklávu, která je v obklíčení vlády už od roku 2013, se od poloviny února snaží dobýt vojáci prezidenta Bašára Asada. Podporují je letouny Asadova spojence Ruska.

Pozemní ofenzívě (25. únor) předcházelo bombardování nejen vojenské infrastruktury, ale i všech čtyř provizorních nemocnic, většiny civilních domů a přístupových cest. Režim takto postupuje během celé války: vládní jednotky ničí rebelům na ústupu i při opětovném dobývání pekárny, nemocnice i školy. Bombarduje civilní cíle kazetovými pumami a podle syrské nevládní organizace SOHR vláda proti obyvatelů Ghúty použila i chlór. Záměr je jasný: demoralizovat obránce a hlavně jejich rodiny.

Od poloviny února zahynulo v enklávě, která se nemá letadlům jak bránit, přes osm set lidí. Podle turecké zpravodajské agentury Anadolu je mezi obětmi 185 dětí a 109 žen.

Od konce minulého měsíce (27. únor) mají údajně možnost opustit území humanitárními koridory, ty ale nefungují. Ostřelují je zřejmě vládní vojáci, Asadovi lidé z téhož obviňují rebely.

V tuto chvíli dobyla vládní vojska skoro polovinu tohoto rebelského území.

V Ghútě podle všeho stále žije několik set tisíc Syřanů. Před nálety se počet obyvatel odhadoval na 400 tisíc, zkraje války žily v celé oblasti zhruba dva miliony lidí.

Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity autor: INFO.cz

Jaká je situace uvnitř enklávy?

„Vzhledem k vysoké intenzitě bombardování nemají obyvatelé enklávy přístup k základním službám. Chybí lékařská péče i školy, nemají potraviny a zásoby vody,“ uvádí server ReliefWeb, který spravuje OSN.

První humanitární konvoj od začátku bombardování východní Ghúty dorazil do enklávy v pondělí (5. března). Podle lidí z Červeného kříže i OSN z něj ale syrská vládní vojska zkonfiskovala některé lékařské potřeby. Další konvoj je plánován na zítřek (8. března).

Proč je východní Ghúta důležitá?

Ghúta má pro vládu strategický význam hlavně proto, že se nachází v blízkosti hlavního města Damašku, které zůstalo během celé občanské války v Asadových rukou.

Tato enkláva patří k nejtýranějším místům Sýrie. V srpnu 2013 tady po útoku chemickou zbraní (zřejmě sarinem) zahynuly podle různých zdrojů tři stovky až dva tisíce lidí. Látku velmi pravděpodobně použil tehdy rebely tísněný Asadův režim, o čemž byly přesvědčeny demokratické země – USA, Francie a Británie. Rusko a Írán, které stojí za Asadem, naopak tvrdily, že sarin použili (zřejmě na sebe samé) rebelové.

Mimochodem, Spojené státy tehdy proti Asadovi nezasáhly, i když předtím tvrdily, že právě nasazení chemické zbraně bude důvodem k akci. Nerozhodností fakticky nechaly zvrátit průběh celé války, když do syrského vlaku nejprve diplomaticky a později i vojensky naskočilo Rusko, které je nyní protektorem i sponzorem Asadovy Sýrie.

Jak reagují USA a lokální mocnosti?

Rusko se účastní bombardování a porušilo tak vlastní slib z loňského roku, kdy byla východní Ghúta tzv. deeskalační zónu, nad kterou podle úmluvy neměly létat syrské a ruské stroje.

Moskva dnes oznámila, že z válečné zóny, kde žijí jistě statisíce Syřanů, pomohla evakuovat 13 lidí.

Dohodu o deeskalační zóně podpořilo také Turecko a Írán. Ankara tvrdí, že vyjednává o příměří v Ghútě, ničeho ale nedosáhla a vojensky se v oblasti zasáhnout nechystá. Írán jako pevný Asadův spojenec se syrskou ofenzívou patrně bez výhrad souhlasí.

Spojené státy veřejně a opakovaně obviňují Asadův režim, Írán i Rusko z krveprolití, k vojenskému zásahu se ale velmi pravděpodobně nechystají. USA a další západní země posuzují, zda lze dobývání Ghúty kvalifikovat jako válečný zločin Asadovy armády.

Kdo brání východní Ghútu?

Koncem minulého měsíce (27. února) poslali zástupci organizací Fajlak ar-Rahman, Džajš al-Islám, Ahrár aš-Šám a dalších občanských skupin dopis Radě bezpečnosti OSN a šéfovi Spojených národů Antóniovi Guterresovi. V něm se zavázali přinutit k odchodu z východní Ghúty radikály přímo či volně spojené se sítí al-Káida. Tzv. Islámský stát (ISIL) v Ghútě nepůsobí.

Ghútu brání široký vějíř skupin, od silně islamistických po takřka občanské. Společně deklarují záměr pokud možno neodejít z Ghúty a hlásí se k syrské věci, nikoli k mezinárodnímu islamistickému boji. Vláda Bašára Asada považuje všechny rebely (téměř) bez výjimky za teroristy a rutinně tak označuje i občanské iniciativy. Rusko v tomto ohledu prokazuje mimořádnou názorovou pružnost, kdy v Sýrii souhlasí s Asadem, zatímco v Afghánistánu (kde vládne proamerická vláda) otevřeně legitimizuje hnutí Taliban jako partnera k jednání.

Opakuje se příběh Aleppa?

Tento příměr se nabízí a použil jej zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Koncem roku 2016 vládní síly společně s Ruskem ze vzduchu takřka srovnali se zemí východní část Aleppa, kterou kontrolovali rebelové. Tlačili je tak k odchodu z města. Vláda také blokovala humanitární konvoje a z toho mála, co do města pustila, část zrekvírovala. Humanitární materiál přišel až s vládními vojáky, ale i agenty tajné služby, kteří začali odvádět dospělé muže patrně na základě udání. Ti zmizeli beze stopy.

Rebelové dosud odmítají odejít z východní Ghúty, je ale možné, že třeba část z nich syrský postup přesvědčí. Rusko tvrdí, že povstalcům garantuje přesun s celou rodinou i osobními zbraněmi, rebelové ale tomuto slibu nevěří.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud