Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Trump má svojí Lewinskou. Obvinění jeho spolupracovníků ho může zničit

ANALÝZA: Trump má svojí Lewinskou. Obvinění jeho spolupracovníků ho může zničit

Americká politika takové zemětřesení minimálně 20 let nezažila. Hlavní manažer Trumpovy volební kampaně Paul Manafort byl totiž v pondělí velkou porotou obviněn z daňových deliktů, konspirace vůči USA či z toho, že nesplnil americká pravidla lobbingu. Jde tak o první jasný a hlasitý výsledek práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který zkoumá vztahy mezi volební administrativou Donalda Trumpa a Moskvou. Američany nyní zajímá, zda o jednání šéfa svého volebního týmu Trump věděl, respektive zda se Muellerovi podaří to dokázat. „Další možnost ovšem je, že Manafort jen sehraje roli obětního beránka,“ říká pro INFO.CZ amerikanista Kryštof Kozák. 

Zkoumání, zda a jak Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb a jestli se Moskva spojila s volebním štábem Donalda Trumpa, zabralo již měsíce vyšetřování, tisíce hodin výslechů a práci několika nezávislých komisí. Nyní přichází první jasný výsledek, první obvinění. Jeden z hlavních strůjců Trumpova volebního úspěchu byl obviněn mimo jiné z konspirace vůči USA či praní špinavých peněz. To je zásadní.

Spolu s Manafortem je obžalován i jeho dlouholetý obchodní partner a další zaměstnanec Trumpova volebního štábu Rick Gates. Komentátoři mají jasno. Ačkoliv mezi obviněními není žádný bod, který by se vztahoval přímo k předvolební kampani, tak jde o jasné a závažné pochybení blízkých prezidentových spolupracovníků, za které půjdou před porotu. A ve vzduchu se vznáší otázka, zda Trump během své předvolební kampaně skutečně spolupracoval s Ruskem.

„Je naprosto jasně dané, že oba pánové v Trumpově předvolebním týmu pracovali, byli tam zaměstnáni,“ komentuje kauzu pro INFO.CZ politik a politolog Jakub Lepš. „Na druhé straně jde však primárně o obvinění na základě jejich sólových daňových činností, ta konspirace proti USA tam stojí trochu bokem. Jasné zatím je, že oba tito pánové nechali v tom, co dělali, příliš mnoho stop. Na základě informací, které máme, ovšem není možné nyní říct, že Donald Trump se s Moskvou domlouval, jak ovlivnit americké volby,“ dodává Lepš.

Obvinění proti Manafortovi se například zmiňuje o tom, že si spolu se svým společníkem Gatesem přišli díky službám pro ukrajinské činitele na desítky milionů dolarů. Peníze přitom od roku 2006 do roku 2016 údajně prali přes řadu amerických i zahraničních společností.

Donald Trump se na svém twitterovém účtu jasně distancoval od jakéhokoliv pochybení a ptal se, proč není vyšetřována například „podfukářka“ Hillary Clintonová. „To je klasický Trump. Když něco není po jeho, tak kope kolem sebe a snaží se odvést pozornost,“ myslí si Lepš.

I přesto má celá kauza velký potenciál Trumpovi výrazně ublížit. Velká část politického establishmentu napříč politickým spektrem už není tak nadšená z Trumpových kontroverzních kroků ve funkci nejmocnějšího muže státu a současná obvinění jim dávají do rukou silnou a účinnou páku na prezidenta. „Vše by bylo jiné, kdyby byl Trump silný prezident, ale on je velmi slabý. Jeho popularita je na velmi nízkých úrovních a následkem těchto zpráv může dále klesnout,“ domnívá se Lepš.

Silnější opozice, nižší popularita a možná další obvinění však nejsou pro Trumpa jediné negativní důsledky celé kauzy. „Kromě toho to přitáhne výraznou mediální pozornost, která se Trumpovi nehodí. Lidé tuto kauzu hodně sledují, informace jsou na prvním místě televizních zpráv a na titulkách novin,“ myslí si Kryštof Kozák. „To je Trumpovi jistě nepříjemné, určitě by se raději soustředil na jiné aspekty svého prezidentování, než na údajné ruské ovlivňování voleb. V jistém ohledu to tak má podobné, jako kdysi Bill Clinton. Tam se novináři rovněž soustředili především na jeho aféru s Monikou Lewinskou a nikoliv na reálné dopady jeho prezidentování,“ dodává Kozák.

Podle obou amerikanistů je možné, že si Trump s obviněním Manaforta nad celým případem jen umyje ruce. „Je jistě možné, že Manafort sehraje roli obětního beránka, na kterého se vše svede a Donald Trump pak jenom bude moci říct, že se s Manafortem rozešel. To, co by následně Manafort dělal, by byla jeho soukromá aktivita,“ tvrdí Kozák. Lepš souhlasí: „Trump vždy může říct, že se Manaforta včas zbavil. Jediné, co mu tak bude možné přiřknout, je pochybný úsudek při výběru spolupracovníků. Všechny proto nyní zajímá, co bude dál a kam se celá kauza vyvine. Je třeba si počkat.“

Osmašedesátiletý Manafort byl loni od června do srpna šéfem volební kampaně Donalda Trumpa, Gates pracoval jako jeho zástupce. Budoucí prezident Manaforta propustil po zprávách, že zřejmě dostával miliony dolarů za poradenské služby pro ukrajinskou proruskou Stranu regionů někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Podle dřívějších zjištění médií Manafort navíc zřejmě už v roce 2005 vypracoval tajnou strategii, která měla ve prospěch ruského prezidenta Vladimira Putina ovlivnit politiku, obchody a zpravodajství v USA, Evropě a v bývalých sovětských republikách. Z objevených dokumentů rovněž vyplývá, že Manafort pracoval pro ruského miliardáře Olega Děripasku.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1