Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Trump mění republikány k obrazu svému. U voličů mu neškodí ani popírání sama sebe

ANALÝZA: Trump mění republikány k obrazu svému. U voličů mu neškodí ani popírání sama sebe

Mlží, popírá sám sebe a poklonkuje tradičnímu americkému nepříteli – Rusku. Nic z toho však zřejmě nedokáže amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazněji poškodit v očích velké části veřejnosti. Jeho podpora je od prvních dnů ve funkci podobná – pohybuje se kolem 40 procent. Nyní přilil vodu do ohně, když přiznal, že jeho tým šel v červnu 2016 na schůzku s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou s cílem získat kompromitující materiály na Hillary Clintonovou.

Prezident přitom v souladu s verzí Veselnické dříve tvrdil, že jeho syn Donald junior, zeť Jared Kushner a nyní souzený bývalý šéf kampaně Paul Manafort na schůzce jednali o programu adopcí ruských dětí a že on sám o ní nevěděl. Nyní, jak se zdá, platí už jen to poslední.

Poškodí šéfa Bílého domu jeho další ostrý tweet, kterým znovu popřel své předchozí výroky, v očích veřejnosti? Pravděpodobnost, že se tak stane, je minimální. Podle agregátoru průzkumů na webu fivethirtyeight.com osciluje jeho podpora navzdory všemu bouřlivému dění stabilně kolem 40 procent. Některá poslední šetření ukazovala téměř 50procentní souhlas voličů s jeho kroky.

Trumpovi neublížil ani jeho dosud největší přešlap týkající se mezinárodních vztahů. Po summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách schytal kritiku i od některých republikánů, kteří jinak historicky drží kritický a skeptický pohled na zájmy Moskvy. Republikánská strana se ale mění a vše nasvědčuje tomu, že momentálně prochází tak trochu krizí identity. A spíše než na odliv voličů od Trumpa to vypadá na to, že se naopak prezidentovi daří měnit konzervativní partaj k obrazu svému.

Od největší hrozby k fajn člověku, se kterým se lze domluvit

Projevuje se to především na postoji k Rusku. Když v roce 2012 kandidoval do Bílého domu Mitt Romney, označil Moskvu za největší geopolitickou hrozbu pro USA. Donald Trump o Putinovi prohlásil, že je fajn. V tomto případě ale nejde o jeden z jeho častých názorových obratů, jaký předvedl například ve vztahu k Saúdské Arábii, kterou také kritizoval, aby tam následně jezdil na návštěvu a pochvaloval si vzájemné vztahy. Trump o Putinovi mluvil jako o člověku, s nímž se dokáže dohodnout, už před volbami, což nahánělo strach nejenom americkým bezpečnostním expertům.

Nyní šéf Bílého domu získává na svou stranu další, dříve ostré protiruské jestřáby. U schůzky s Putinem mu asistoval poradce pro národní bezpečnost John Bolton, jenž v minulosti před nástupem do Bílého domu prohlásil, že vměšování do voleb ze strany Ruska, které Trump střídavě odmítá a připouští, bylo válečným aktem. A Trumpovu chaoticky vstřícnou linii hájí i řada zákonodárců a republikánských kandidátů v listopadových volbách.

„Během voleb v roce 2016 Donald Trump slíbil Američanům, že napraví chladné vztahy Washingtonu s Ruskem a udrží USA mimo zahraniční války. Drží své sliby a ještě důležitější je, že nás drží v bezpečí,“ glosovala po summitu Trumpa s Putinem Kelli Wardová, jež chce v Senátu nahradit jiného republikána Jeffa Flaka, jenž je naopak k Rusku silně kritický.

Jak si podporu vstřícného chování vůči Moskvě vysvětlit ve straně, která dlouhodobě zastávala k Rusku kritické postoje a Americe dala Josepha McCarthyho, po němž je dokonce pojmenovaná praxe tvrdých represí vůči zámořským komunistům v 50. letech 20. století?

Historický obrat, republikáni jsou k Rusku vstřícnější než demokraté

Návod k hledání odpovědi dávají průzkumy. A to nejen ty, které Trumpovi dlouhodobě přisuzují zhruba dvoupětinovou podporu. Před a po summitu v Helsinkách výzkumné společnosti zjišťovaly názory americké společnosti na Rusko. Vyplývá z nich, že vnímání Moskvy se postupně zlepšuje. Data společnosti Gallup ukazují, že za spojence či přítele považuje Rusko 31 procent Američanů, před čtyřmi roky to bylo 26 procent.

Daleko radikálnější posun je vidět ale právě u republikánů. Gallup ukazuje, že Rusko jako spojence nebo přítele vnímá 40 procent z nich. Pro srovnání, u demokratů hodnota činí 25 procent. Historicky přitom demokraté s Moskvou sympatizovali více než republikáni. Ještě v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a začalo podporovat separatisty na východě Ukrajiny, byla podpora Kremlu ze strany konzervativců zhruba na poloviční hodnotě než nyní, zatímco u demokratů byla mírně vyšší než teď.

„Nejméně 100 let byl každý republikán bez výjimky pevný a obvykle striktní antikomunista. Ale jak vymizela relevance tohoto postoje po roce 1990, objevil se místo ní přirozený stav disharmonie a tříštění,“ napsal v listu Foreign Policy historik z University of Virginia Philip Zelikow.

Nesoulad a roztříštěnost jsou teď asi nejpříhodnějším popisem stavu u republikánů. Navzdory viditelnému posunu v názorech zůstává v Kongresu řada jejich zákonodárců, kteří se na Moskvu stále dívají skepticky. Kromě zmíněného Flaka mezi ně patří například válečný veterán a senátor John McCain nebo jeho kolega z horní komory Lindsey Graham, který Trumpovi skrze prezidentovu oblíbenou televizi Fox News vzkázal: „Putin není váš přítel.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1