Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Trump si zahrává se lvím ocasem. Co se skrývá za válkou tweetů mezi Íránem a USA?

ANALÝZA: Trump si zahrává se lvím ocasem. Co se skrývá za válkou tweetů mezi Íránem a USA?

Mezi USA a Íránem se strhla lítá bitva. Obě země ji zatím vedou jen na sociálních sítích a v médiích, kudy prolétly výhružné tweety i mnohoznačné, orientálně květnaté vzkazy. Podle analytiků je realita prostší: americký prezident Donald Trump prý chce dostat Írán pod tlak, přimět jej k jednání a posléze konci jaderného programu. Podobně přistupoval k totalitní KLDR. Otázkou je, zda si Trump uvědomuje, jak rozdílné obě země jsou a co je v sázce. 

V uplynulých dnech proběhla mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a lídry teokraticko-republikánského Íránu tato, na politiky překvapivě nápaditá slovní přestřelka.

V neděli (22. července) íránský prezident Hasan Rúhání před vlastními diplomaty prohlásil: „Pane Trumpe, nezahrávejte si s ocasem lva, mohl byste litovat. Amerika by měla vědět, že mír s Íránem je matkou veškerého míru a že válka s Íránem je matkou všech válek. Vy nejste v pozici, abyste mohli íránský národ obrátit proti bezpečnosti a zájmům Íránu.“ Rúhání reagoval na obvinění amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, podle kterého jsou nynější íránští vůdci pouze mafiáni toužící po bohatství. A který íránským občanům nabídl pomoc při případném svržení teheránského režimu.

Patrně to byla slova o ocasu, která pohněvala Donalda Trumpa. „Už nikdy nevyhrožujte Spojeným státům, jinak ponesete následky, jakým v dějinách světa dosud čelil jen málokdo. Už nejsme zemí, která bude tolerovat vaše vyšinutá slova o násilí a smrti. Dejte si pozor!“ napsal 23. července americký lídr na své oblíbené sociální síti Twitter, výjimečně s pomocí klávesy Caps Lock.

„Fakt nás to neohromilo. Svět slyšel před několika měsíci ještě mnohem drsnější řvaní. Íránci ho poslouchají - i když o něco civilizovanější - posledních 40 let. Jsme tady (jako Írán a Peršané – pozn. redakce) už celá tisíciletí a viděli jsme pád mnoha říší, včetně té naší, které trvaly mnohem déle, než některé státy vůbec existovaly,“ odpověděl na též síti, ve stejný den a velmi ironicky íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf.

Dělostřelecká příprava na nabídku k jednání?

Co se to děje? První možností je, že Trumpovy tweety i íránské reakce vypovídají výhradně o vnitřním rozpoložení zúčastněných politiků, což pro svět a jeho bezpečnost není dobrá zpráva.

Infografika: Dohoda s Íránem

Pravděpodobnější snad stále je, že jde o cílenou kampaň proti Íránu, které se časem naplno zúčastní i další američtí politici a diplomaté. K tomuto názoru se kloní analytici sázející na to, že prezident Trump a jeho lidé hodlají v íránském případě napodobit vzorec použitý při jednávání se Severní Koreou. Nutno dodat, že výsledek „operace Kim“ považuje Washington za úspěch.

Podle tohoto předpokladu teď probíhá první fáze, která se neomezuje jen na silná slova: USA jednostranně vypověděly tzv. jadernou dohodu a hodlají obnovit vůči Íránu sankce letos v srpnu, respektive listopadu. Své evropské spojence pak tlačí k tomu, aby přestali s Teheránem alespoň obchodovat.

V druhé fázi by podle expertů mohla přijít překvapivá americká nabídka: Peršané, pojďme jednat! Navážeme diplomatické styky, dohodneme se na konci (Vašeho) jaderného programu výměnou za byznys s námi a světem! Trump to ostatně sám v úterý (po publikaci tohoto textu) naznačil, když na setkání válečných veteránů v Kansas City obecně mluvil o tom, že je přeci ochotný jednat. „Jsme připraveni ke skutečné dohodě, nikoli k takové katastrofě, kterou dojednala dřívější vláda,“ prohlásil k americkému publiku.

Je ale takový scénář skutečně reálný?

Především, rozdíl mezi KLDR a Íránem je značný. Korejští komunisté jsou životně závislí na Číně (a Rusku). Poddané udržují v nevědomosti i relativní chudobě, úzká elita teď opravdu může jednat za celou zemi. Jadernou dohodu s Trumpem navíc Kim může prodat jako vítězství. Írán je ale zdravě sebevědomá země s vlastními přírodními zdroji a strategickými zájmy v regionu, tedy i asertivní zahraniční politikou. Její obyvatelé jsou navzdory západním představám vzdělaní, často sekulární a obvykle informovaní lidé, kteří sice mnohdy mají vůči režimu zásadní výhrady, na svou kulturu i jaderné vědce jsou ovšem hrdí. Lze právem předpokládat, že by uvítali pád teokracie a větší otevřenost vůči Západu, sotva by ale ocenili ponižující ústupky jakémukoliv prezidentovi, nota bene muži s (kovbojskými) způsoby Donalda Trumpa.

Írán také s velkou pravděpodobností nemá jadernou zbraň (KLDR ano). Během případného jednání by tak Američané patrně neusilovali jen o zastavení atomového programu, ale žádali by i potlačení íránských regionálních ambicí (v Sýrii, Iráku, Jemenu, Libanonu i jinde), což je pro Teherán pod jakoukoli vládou stěží představitelné.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

Je rovněž otázka, zda by se s pramálo konkrétní dohodou severokorejského typu mezi USA a Íránem smířily Saúdská Arábie a Izrael, které Teherán považují za úhlavního nepřítele a Trumpa v jeho protiíránských postojích přinejmenším utvrzují.

Íránu sice nevládnou šílenci, najdou se tam ale tací, kteří by do opravdové války s USA šli. Svět by pak na mistrné zásahy tweetem vzpomínal (z protiatomových krytů) jako na nevinnou legraci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1