Články odjinud

ANALÝZA: Trumpova dohoda s Junckerem přinesla příměří v obchodní válce, mír je ale daleko

ANALÝZA: Trumpova dohoda s Junckerem přinesla příměří v obchodní válce, mír je ale daleko

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na dočasném příměří v obchodní válce. Americký prezident Donald Trump označil středeční jednání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem za „novou fázi blízkého přátelství“. Oba politici se shodli, že budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží vyjma aut a snížení obchodních bariér. Zároveň ohlásili, že po dobu jednání nezavedou nové tarify.

„Měl jsem snahu se dnes dohodnout a my jsme se dohodli,“ komentoval na tiskové konferenci v Růžové zahradě Bílého domu Juncker. S Trumpem vydali společné prohlášení, v němž stručně shrnuli, co jednání přineslo.

Dohoda obsahuje evropský závazek odebírat více amerického zkapalněného plynu. Trump při své poslední návštěvě Evropy kritizoval hlavně Německo za jeho závislost na ruských dodávkách energií. Obě strany se zároveň zavázaly posílit spolupráci s ohledem na energetický sektor.

Další bod se týká snahy reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Spolupracovat na tom chtějí s podobně smýšlejícími zeměmi a důraz kladou na boj proti neférovým obchodním praktikám typu krádeží duševního vlastnictví nebo průmyslovým dotacím. Trump v těchto věcech v minulosti několikrát kritizoval hlavně Čínu.

Obchodní partneři EUObchodní partneři EUautor: Info.cz

Nový pokus o okleštěný TTIP

Juncker s Trumpem se shodli na vytvoření pracovní skupiny složené z jejich nejbližších poradců, která by měla agendu posouvat dopředu. Hlavní spory však lze očekávat kolem snahy snižovat cla a obchodní bariéry. V paměti je ještě odpor, jaký budil poslední euro-americký pokus o vytvoření zóny volného obchodu – tzv. smlouva TTIP, kterou se s EU neúspěšně snažila vyjednat administrativa Baracka Obamy.

Nyní by měl na řadu přijít další pokus, byť zřejmě ne tak komplexní jako TTIP. „Souhlasili jsme se začátkem dialogu o standardech s cílem zjednodušit obchod, snížit byrokratické překážky a osekat náklady,“ píše se v dokumentu.

Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka lze čekat, že lobbisté firem na obou stranách, pro něž jsou cla výhodná, budou usilovně pracovat, aby k dohodě nedošlo.

Jakkoli se zatím zdá, že ze středečního jednání odešla s většími zisky Evropa, které se podařilo alespoň prozatím odvrátit cla na dovoz automobilů, což by nejvíce poškodilo Německo a sekundárně také Česko, Marek soudí, že v případě dohody na bezcelní zóně by nakonec přeci jen o něco více mohl vytěžit Trump.

„Pro USA by to bylo výhodnější, protože tarify na dovoz amerického zboží do Evropy jsou větší než ty, které musí platit evropské firmy vyvážející do Spojených států,“ vysvětluje pro INFO.CZ ekonom.

Prohlášení ale zatím nevedlo ani k odbourání dosavadních cel. USA uvalily tarify na dovoz hliníku a oceli, Evropská unie kontrovala odvetnými opatřeními na některé zemědělské výrobky, bourbon, džíny nebo motocykly americké provenience.

Uvažované zrušení cel by navíc mělo týkat jen průmyslových výrobků mimo automobilový průmysl. „V tomto směru americkou administrativu nechápu. Pokud by se to aut skutečně netýkalo, byl by to citelný zásah nevýhodný hlavně pro USA, jelikož americké podniky platí větší cla,“ podivuje se nad závěry schůzky Marek.

Obchodní válka USA vs. ČínaObchodní válka USA vs. Čínaautor: Info.cz

Trump se potřeboval dohodnout, odvrátil pozornost od afér

Ačkoli se Junckerovi s Trumpem podařilo dojednat příměří, mír to stále ještě není. A není ani jasné, jak dlouho bude klid zbraní trvat. Schůzka každopádně přinesla znatelný posun ve vyjadřování amerického prezidenta. Ještě minulý týden Trump označil Evropskou unii za největšího protivníka, většího než Rusko nebo Čína. Nyní na Twiiteru zveřejnil fotografii, na níž se s Junckerem přátelsky objímá.

Lidé obeznámení s děním během schůzky pro list Financial Times navíc popisovali, jak šéf Bílého domu překypoval ochotou se dohodnout. „Byl jiný než v tweetech. Byl soustředěný, zanícený a zřetelně hledal něco, co pomůže trhům,“ vyprávěl nejmenovaný evropský představitel.

Že byla dohoda pro Trumpa důležitá, naznačuje i místo konání tiskové konference. Růžovou zahradu Bílého domu prezidenti tradičně využívají pro zásadní oznámení. Junckerovi s Trumpem navíc přihlížela také řada republikánských zákonodárců.

Pro Trumpa byla dohoda skutečně klíčová. Konečně mu přinesla tolik kýžený politický úspěch a přebila jeho nedávné aféry. Poslední týdny čelil tvrdé kritice kvůli vyjadřování kolem summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na němž zpochybnil vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb.

Televizní stanice CNN navrch v úterý zveřejnila nahrávku dokazující, že Trump v roce 2016 domlouval se svým tehdejším právníkem Michaelem Cohenem platbu pro modelku Karen McDougalovou, s níž měl mít nynější prezident poměr. Pokud by se prokázalo, že peníze šly z prostředků na volební kampaně, porušil by Trump zákon.

Trump byl nadšený ze sóji, investoři se ale obávají jeho nespolehlivosti

Dohoda s EU může Trumpovi uvolit ruce také na čínské frontě obchodní války. I s Pekingem totiž roztočil spirálu nových cel. Právě s Čínou přitom může souviset i nadšený Trumpův tweet o tom, že evropští představitelé přislíbili nakupovat více sójových bobů z USA. Ekonomové jsou totiž skeptičtí, že Evropská komise může nařídit soukromým firmám, od koho mají odebírat zboží.

„Vidím v tom snahu zatlačit na Čínu, která právě na sójové boby uvalila cla. Možná proto si teď Donald Trump namlouvá, že v Evropě začneme jíst sóju ostošest,“ konstatuje Marek.

V neposlední řadě začala Trumpa dohánět nespokojenost čísti republikánů převážně ze států se značnou zemědělskou produkcí. Ty krátce před volbami musí čelit evropským odvetným clům. Administrativa proto v úterý navrhla dotaci 12 miliard dolarů (asi 260 miliard korun) pro zemědělce postižené obchodní válkou.

„Je užitečné, že s EU udělali nějaký posun. Musíme zdůraznit, že se potřebujeme udržet na vlně a dosáhnout dohod co nejdříve,“ pochvaloval si například republikánský senátor za Severní Dakotu John Moeven.

Výsledek jednání ocenili i evropští politici. Kvitoval jej německý ministr zahraničí Heiko Maas nebo představitelé France a Velké Británie. Pozitivně naladění jsou také investoři. Trhy v reakci na středeční prohlášení začaly posilovat.

Ohledně budoucnosti ale investoři zůstávají opatrní. Dokument je v řadě případů vágní, jeho naplnění bude komplikované a podobné snahy o ukončení obchodní války Donald Trump avizoval už několikrát také směrem k Číně a nikdy neskončily úspěchem. Příliš důvěry nebudí ani Trumpovy názorové kotrmelce v případě Evropy. „Je šance, že se spirála cen může zastavit. Situace je ale zmatená a Trump je nečitelný a nespolehlivý partner,“ shrnuje Marek.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818