Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Trumpova dohoda s Junckerem přinesla příměří v obchodní válce, mír je ale daleko

ANALÝZA: Trumpova dohoda s Junckerem přinesla příměří v obchodní válce, mír je ale daleko

Evropská unie a Spojené státy se dohodly na dočasném příměří v obchodní válce. Americký prezident Donald Trump označil středeční jednání s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem za „novou fázi blízkého přátelství“. Oba politici se shodli, že budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží vyjma aut a snížení obchodních bariér. Zároveň ohlásili, že po dobu jednání nezavedou nové tarify.

„Měl jsem snahu se dnes dohodnout a my jsme se dohodli,“ komentoval na tiskové konferenci v Růžové zahradě Bílého domu Juncker. S Trumpem vydali společné prohlášení, v němž stručně shrnuli, co jednání přineslo.

Dohoda obsahuje evropský závazek odebírat více amerického zkapalněného plynu. Trump při své poslední návštěvě Evropy kritizoval hlavně Německo za jeho závislost na ruských dodávkách energií. Obě strany se zároveň zavázaly posílit spolupráci s ohledem na energetický sektor.

Další bod se týká snahy reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Spolupracovat na tom chtějí s podobně smýšlejícími zeměmi a důraz kladou na boj proti neférovým obchodním praktikám typu krádeží duševního vlastnictví nebo průmyslovým dotacím. Trump v těchto věcech v minulosti několikrát kritizoval hlavně Čínu.

Obchodní partneři EUObchodní partneři EUautor: Info.cz

Nový pokus o okleštěný TTIP

Juncker s Trumpem se shodli na vytvoření pracovní skupiny složené z jejich nejbližších poradců, která by měla agendu posouvat dopředu. Hlavní spory však lze očekávat kolem snahy snižovat cla a obchodní bariéry. V paměti je ještě odpor, jaký budil poslední euro-americký pokus o vytvoření zóny volného obchodu – tzv. smlouva TTIP, kterou se s EU neúspěšně snažila vyjednat administrativa Baracka Obamy.

Nyní by měl na řadu přijít další pokus, byť zřejmě ne tak komplexní jako TTIP. „Souhlasili jsme se začátkem dialogu o standardech s cílem zjednodušit obchod, snížit byrokratické překážky a osekat náklady,“ píše se v dokumentu.

Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka lze čekat, že lobbisté firem na obou stranách, pro něž jsou cla výhodná, budou usilovně pracovat, aby k dohodě nedošlo.

Jakkoli se zatím zdá, že ze středečního jednání odešla s většími zisky Evropa, které se podařilo alespoň prozatím odvrátit cla na dovoz automobilů, což by nejvíce poškodilo Německo a sekundárně také Česko, Marek soudí, že v případě dohody na bezcelní zóně by nakonec přeci jen o něco více mohl vytěžit Trump.

„Pro USA by to bylo výhodnější, protože tarify na dovoz amerického zboží do Evropy jsou větší než ty, které musí platit evropské firmy vyvážející do Spojených států,“ vysvětluje pro INFO.CZ ekonom.

Prohlášení ale zatím nevedlo ani k odbourání dosavadních cel. USA uvalily tarify na dovoz hliníku a oceli, Evropská unie kontrovala odvetnými opatřeními na některé zemědělské výrobky, bourbon, džíny nebo motocykly americké provenience.

Uvažované zrušení cel by navíc mělo týkat jen průmyslových výrobků mimo automobilový průmysl. „V tomto směru americkou administrativu nechápu. Pokud by se to aut skutečně netýkalo, byl by to citelný zásah nevýhodný hlavně pro USA, jelikož americké podniky platí větší cla,“ podivuje se nad závěry schůzky Marek.

Obchodní válka USA vs. ČínaObchodní válka USA vs. Čínaautor: Info.cz

Trump se potřeboval dohodnout, odvrátil pozornost od afér

Ačkoli se Junckerovi s Trumpem podařilo dojednat příměří, mír to stále ještě není. A není ani jasné, jak dlouho bude klid zbraní trvat. Schůzka každopádně přinesla znatelný posun ve vyjadřování amerického prezidenta. Ještě minulý týden Trump označil Evropskou unii za největšího protivníka, většího než Rusko nebo Čína. Nyní na Twiiteru zveřejnil fotografii, na níž se s Junckerem přátelsky objímá.

Lidé obeznámení s děním během schůzky pro list Financial Times navíc popisovali, jak šéf Bílého domu překypoval ochotou se dohodnout. „Byl jiný než v tweetech. Byl soustředěný, zanícený a zřetelně hledal něco, co pomůže trhům,“ vyprávěl nejmenovaný evropský představitel.

Že byla dohoda pro Trumpa důležitá, naznačuje i místo konání tiskové konference. Růžovou zahradu Bílého domu prezidenti tradičně využívají pro zásadní oznámení. Junckerovi s Trumpem navíc přihlížela také řada republikánských zákonodárců.

Pro Trumpa byla dohoda skutečně klíčová. Konečně mu přinesla tolik kýžený politický úspěch a přebila jeho nedávné aféry. Poslední týdny čelil tvrdé kritice kvůli vyjadřování kolem summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na němž zpochybnil vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb.

Televizní stanice CNN navrch v úterý zveřejnila nahrávku dokazující, že Trump v roce 2016 domlouval se svým tehdejším právníkem Michaelem Cohenem platbu pro modelku Karen McDougalovou, s níž měl mít nynější prezident poměr. Pokud by se prokázalo, že peníze šly z prostředků na volební kampaně, porušil by Trump zákon.

Trump byl nadšený ze sóji, investoři se ale obávají jeho nespolehlivosti

Dohoda s EU může Trumpovi uvolit ruce také na čínské frontě obchodní války. I s Pekingem totiž roztočil spirálu nových cel. Právě s Čínou přitom může souviset i nadšený Trumpův tweet o tom, že evropští představitelé přislíbili nakupovat více sójových bobů z USA. Ekonomové jsou totiž skeptičtí, že Evropská komise může nařídit soukromým firmám, od koho mají odebírat zboží.

„Vidím v tom snahu zatlačit na Čínu, která právě na sójové boby uvalila cla. Možná proto si teď Donald Trump namlouvá, že v Evropě začneme jíst sóju ostošest,“ konstatuje Marek.

V neposlední řadě začala Trumpa dohánět nespokojenost čísti republikánů převážně ze států se značnou zemědělskou produkcí. Ty krátce před volbami musí čelit evropským odvetným clům. Administrativa proto v úterý navrhla dotaci 12 miliard dolarů (asi 260 miliard korun) pro zemědělce postižené obchodní válkou.

„Je užitečné, že s EU udělali nějaký posun. Musíme zdůraznit, že se potřebujeme udržet na vlně a dosáhnout dohod co nejdříve,“ pochvaloval si například republikánský senátor za Severní Dakotu John Moeven.

Výsledek jednání ocenili i evropští politici. Kvitoval jej německý ministr zahraničí Heiko Maas nebo představitelé France a Velké Británie. Pozitivně naladění jsou také investoři. Trhy v reakci na středeční prohlášení začaly posilovat.

Ohledně budoucnosti ale investoři zůstávají opatrní. Dokument je v řadě případů vágní, jeho naplnění bude komplikované a podobné snahy o ukončení obchodní války Donald Trump avizoval už několikrát také směrem k Číně a nikdy neskončily úspěchem. Příliš důvěry nebudí ani Trumpovy názorové kotrmelce v případě Evropy. „Je šance, že se spirála cen může zastavit. Situace je ale zmatená a Trump je nečitelný a nespolehlivý partner,“ shrnuje Marek.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1