Články odjinud

ANALÝZA: Ukrajinou to jen začalo. „Zdvořilí lidé“ z Ruska se při hybridní válce neptají

ANALÝZA: Ukrajinou to jen začalo. „Zdvořilí lidé“ z Ruska se při hybridní válce neptají

Ukrajinou před čtyřmi lety otřásaly masivní protesty proti prourskému prezidentovi a země se následně stala první obětí ruské hybridní války. Nemusí být ale zdaleka poslední – cíle Moskvy jdou mnohem dál. Navíc hrozí, že se od Rusů inspiruje například Čína, která má k mezinárodnímu právu podobně přezíravý přístup.

Válka na Ukrajině brzy načne pátý rok trvání a nic nenasvědčuje tomu, že by měla brzy skončit. Jestli nás, Evropany zpočátku právem pobuřovala, s její vleklostí a stabilně nevelkou intenzitou se dostavila ztráta pozornosti a smíření se s tímto rychle zamrzlým konfliktem. I když se tato slova snadněji píšou, než říkají do očí obyvatelům měst lemujících „linii dotyku“.

Válka na Ukrajině
Trvá od konce února (anexe Krymu), respektive března roku 2014 (začátek ozbrojených nepokojů na Donbase). Počet obětí na ukrajinské straně dosáhl podle údajů OSN 10 300 lidí, z toho je nejméně 2500 civilistů. Válečné operace probíhají především na 400 km dlouhé frontové „linii dotyku“ mezi Mariupolem a Luhanskem, obě separatistické lidové republiky zabírají necelých 5 procent rozlohy Ukrajiny. Ve zbytku země se válka téměř neprojevuje.

Od února 2015 existuje podepsané příměří (tzv. Minsk 2), v terénu se ale příliš neprojevuje. „Po více než třech a půl letech jsme bohužel od řešení tohoto konfliktu dále než kdykoli předtím,“ řekl minulý měsíc novinářům v Kyjevě Alexander Hug, zástupce šéfa pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která má mandát dodržování příměří monitorovat. „Vidíme víc násilností a menší vůli naplňovat dohody z Minsku. Konec je v nedohlednu,“ dodal.

Rusko nadále popírá, že má s vojenskými aktivitami na východě Ukrajiny cokoli společného. Málokdo ale věří tomu, že ostře proruské samozvané lidové republiky v Doněcku i Luhansku a jejich „domobrany“ jsou skutečně tím, za co se vydávají. Zejména Washingtonu začíná docházet trpělivost. Americké ministerstvo zahraničí proto na konci prosince vyzvalo Rusy, ať přestanou s dělostřeleckou palbou a raketovými útoky na ukrajinské civilní cíle za „linií dotyku“.

A ani šéf americké diplomacie Rex Tillerson, který v Rusku dlouhé roky dělal byznys jako představitel těžařské společnosti Exxon a v roce 2013 za to převzal z rukou Vladimira Putina dokonce Řád přátelství, se na prosincové schůzce ministrů zahraničí členských zemí OBSE ve Vídni nerozpakoval ukázat na Moskvu prstem. „Měli bychom jasně říct, odkud se toto násilí bere. Rusko vyzbrojuje, vede a cvičí protivládní síly, po jejichž boku samo bojuje,“ dodal Tillerson s tím, že je to právě pokračující válka na Ukrajině, která stojí v cestě zlepšení rusko-amerických vztahů.

Americký diplomat: Východ Ukrajiny má stoprocentně ruské velení

Podobně promluvil už o měsíc dřív zkušený americký diplomat Kurt Volker, kterého Tillerson loni v červenci učinil svým zvláštním zmocněncem pro Ukrajinu. Po jedné z mnoha cest do regionu totiž Volker na washingtonském briefingu zcela zazdil zpravodaje ruské agentury TASS. Ten se ho ptal, proč nemluví víc o povstalcích v separatistických republikách a tváří se, „jako by šlo o konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, když jde přece o vnitřní konflikt“. – „Nesouhlasím s vaší premisou,“ opáčil Volker. „Nejde o žádný vnitřní, etnický, domácí konflikt. Na východní straně Ukrajiny máte stoprocentně ruské velení, které rozhoduje o všem. Samozřejmě tam najdete lidi, kteří jsou najatí, aby pracovali v civilní administrativě těch tzv. lidových republik v Luhansku a Doněcku, ale celé je to řízeno Rusy, a proto je namístě se obracet právě na Rusko.“

Západ – tedy USA i EU – také doposud pravidelně prodlužoval platnost sankcí, které byly na Rusko po anexi Krymu uvaleny. A to i přesto, že zmiňovaný Rex Tillerson patří k těm, kteří je v minulosti kritizovali stejně jako jeho šéf Donald Trump. Mezi západními politiky totiž přibývá těch, kteří v Rusku vidí skutečnou hrozbu pro stabilitu mezinárodního řádu.

Ukrajinou to totiž před čtyřmi lety jen začalo, záběr ruské hybridní války je mnohem širší a směřuje k podrytí Západu jako celku, tvrdí dnes nejeden odborník včetně amerického generála ve výslužbě Jacka Keana, který je předsedou správní rady Institutu pro studium války ve Washingtonu. „Rusko je zjevně nebezpečné, velmi schopné a má významné geopolitické ambice, které se dostávají do kolize s mezinárodním řádem, který jsme tu měli déle než 70 let. Sledujeme frontovou linii úplně nového typu války,“ cituje Keana americký týdeník Newsweek.

„Zdvořilí lidé“ aneb dezinformace jako zbraň

Jestliže dříve propaganda hrála ve válečném úsilí jen sekundární roli, dnes se dostává do popředí a stále častěji se mluví o (dez)informační válce, či kyber-válčení. Součástí hybridní války ale může být například i odepření klíčové informace v podobě absence výložek na uniformách invazních jednotek. Tak tomu bylo i u pověstných „zelených mužíčků“, jak média pojmenovala neoznačené ruské vojáky, kteří na přelomu února a března 2014 obsadili Krym. Rusko se zprvu tvářilo, že jde o místní domobranu, až po delší době Putin přiznal, že šlo o ruské speciální jednotky.

Dnes stojí v centru krymského Simferopolu na jejich počest bronzové sousoší, kterému se oficiálně přezdívá „památník zdvořilých lidí“. Zpodobňuje ruského výsadkáře s kalašnikovem přes rameno, k němuž vděčně vzhlíží děvčátko s kyticí a o nohu se mu otírá kocour. Celé to má symbolizovat ohleduplnost intervenčních jednotek k civilistům, jejichž životy, které mělo bezprostředně ohrožovat „řádění banderovců z Majdanu“, přišly chránit.

Jsme zdvořilí lidé, píše Sergej Lavrov

Spojení „zdvořilí lidé“, neboli vježlivyje ljudi vztažené na Rusko je jedním z oblíbených obratů šéfdiplomata Sergeje Lavrova. Ten Moskvu reprezentuje ve světě už téměř čtvrt století: nejprve jako velvyslanec při OSN a od roku 2004 jako ministr zahraničí. „Jsme zdvořilí lidé – necpeme se nikam, kam nás nezvou,“ odpovídal například novinářům na otázku, zda Rusko plánuje zahájit údery proti tzv. Islámskému státu v Iráku (poté, co se začalo vojensky angažovat v Sýrii). Nepřekvapí proto, že se na sklonku loňského roku objevil v ruských knihkupectvích svazek jeho projevů právě pod tímto názvem.

A co si zdvořilosti Rusů myslí například jejich sousedé v Pobaltí? O tom asi nejlépe vypovídá skutečnost, že výdaje na obranu se zde od roku 2014, kdy se „zelení mužíčci“ objevili na scéně, více než zdvojnásobily. A jak řekl serveru Daily Signal vojenský analytik Craig Caffrey z IHS Jane’s, celý východoevropský region by měl i letos růst celosvětově nejvyšším tempem… tedy, pokud jde o náklady na zbrojení. Většina výdajů má směřovat na modernizaci armád a jejich připravenost.

Lví podíl na tom má samozřejmě samotná Ukrajina, která už loni vydávala na obranu 6 % HDP. Tedy trojnásobek toho, co se – zpravidla marně (viz ČR, ale i naprostá většina dalších) – očekává od členských zemí NATO.

Je ruská asertivita inspirací pro Čínu?

Je tu ale ještě jeden možný efekt ruské hybridní války na Ukrajině. Mohl by vyvolat choutky na podobná dobrodružství u další východní mocnosti – Číny.

V Evropě si jí všímáme především kvůli jejímu investičnímu, případně průmyslově špionážnímu apetitu, například země jihovýchodní Asie z ní ale mají těžkou hlavu kvůli něčemu úplně jinému. Stále asertivněji se prosazuje v oblasti Jihočínského moře, kde obsazuje ostrůvky, na které si činí nárok i jiné země. Obsazená území pak uměle rozšiřuje a buduje na nich rozličnou infrastrukturu včetně té vojensky využitelné.

Jednou z takto dotčených zemí jsou i Filipíny, které se kvůli tomu před časem obrátily na Stálý rozhodčí soud v Haagu a se svou stížností na postup Číny uspěly. Jenže mezitím se v Manile vystřídali prezidenti a ten současný – Rodrigo Duterte – zvolil místo hájení teritoriální suverenity vstřícnost k Pekingu. Ve zjevné naději, že to jeho zemi pomůže. Že Číňané podle dostupných informací loni umístili radar na ostrov ležící podle úmluvy OSN o mořském právu (UNCLOS) ve filipínské exkluzivní ekonomické zóně, se mu sice taky nelíbí, ale nechce prý dráždit hada bosou nohou, protože v případném válečném konfliktu by Filipíny neměly šanci.

Donald Trump na Filipínách

Proč Duterte za této situace raději nekultivuje tradiční vztahy s USA, s nimiž má Manila uzavřenou smlouvu o vzájemné obraně, je stěží pochopitelné. Pravděpodobně za to může jeho antiamerikanismus. Ten mu sice nezabránil pohostit loni v listopadu v Manile Donalda Trumpa (k němuž bývá mimochodem často přirovnáván), sám se prý ale do USA rozhodně nechystá. Zato už během svého prvního roku ve funkci stihl dvě návštěvy Pekingu a jednu cestu do Moskvy, kde se setkal s Vladimirem Putinem. Toho navíc předtím označil za svůj idol.

Duterte se také nechal slyšet, že se Filipíny s Ruskem a Čínou mohou postavit celému světu. To ostatně dokázaly, když se v prosinci na Valném shromáždění OSN hlasovalo o rezoluci, která odsuzovala Rusko za nedodržování lidských práv na okupovaném Krymu. Manila hlasovala s Moskvou i Pekingem proti, rezoluce byla i přesto schválena. Na koho se Filipínci obrátí, až se jednou na některém z jejich ostrovů začnou „zdvořile“ vyloďovat zelení mužíčci v uniformách s odpáranými výložkami Čínské lidové armády, je ovšem ve hvězdách.

Exkluzivní videa INFO.CZ z Ukrajiny najdete ZDE

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818