Články odjinud

ANALÝZA: V Izraeli se otřásá vláda. Kudy se vydá židovský stát? 3 možné volební scénáře

ANALÝZA: V Izraeli se otřásá vláda. Kudy se vydá židovský stát? 3 možné volební scénáře

Izrael je v politické krizi, či spíše na počátku ostré předvolební kampaně. Dnes sice vratký kabinet podpořila jedna z menších koaličních stran Židovský domov, její lídr a ministr školství Naftali Benet si přesto neodpustil veřejný útok na premiéra a šéfa nejsilnější vládní strany Likud Benjamina „Bibiho“ Netanjahua. Jakým směrem se vydá židovský stát s ohledem na volby, které budou nejpozději za rok, zřejmě však mnohem dříve?

V současnosti Izrael řídí kabinet sestávající z formací napravo od středu. Dominuje výrazně pravicová strana Likud, kterou dnes u moci aktivně podržela partaj Židovský domov reprezentující osadníky (chtějí budování židovských obcí na palestinském Západním břehu) a obecně náboženské nacionalisty. Současnou koalici tvoří ještě dvě hnutí ultraortodoxních Židů (Šas a Sjednocený judaismus Tóry) a ekonomicky liberální strana Kulanu.

Nemusí to tak vydržet dlouho. Krizi vyvolal předák formace „Izrael, náš domov“ a dosavadní ministr obrany Avigdor Lieberman, který minulý týden na vládní post rezignoval. Zastupuje nejčastěji rusky mluvící, pravicové a zároveň nenáboženské voliče. Po odchodu Liebermana z kabinetu má koalice v Knesetu (parlamentu) nejtěsnější většinu, totiž 61 ze 120 křesel. O předčasných volbách nahlas uvažovali i další vládní politici, kteří teď zřejmě poslechli nedělní výzvu premiéra Netanjahua, aby kabinet nebořili.

Otázkou je, jak dlouho tato jednota vydrží. Volby budou ze zákona nejpozději za rok, v praxi ale zřejmě mnohem dřív. Nabízíme několik scénářů, kudy se Izrael může už brzy vydat.

I. Pokračování (ještě) pravicovější vlády

Jakkoli si levicová a centristická opozice přeje opak, průzkumy favorizují vládní strany. Tedy jestřáby, kteří vůči Palestincům (a Arabům obecně) zastávají přinejmenším ostražitý, místy až otevřeně nepřátelský postoj. Likud byl zkraje poslední krize v palestinském Pásmu Gazy, tedy do minulého týdne, zhruba na svém – sám by podobně jako v roce 2015 obsadil asi čtvrtinu parlamentu.

Preference ovšem výrazně neklesají ani ostatním koaličním partnerům. Pravice si proto věří. Izrael je ale ještě stále rozdělen do dvou táborů (jestřábi vs. holubice) a hnutí se zřejmě chystají krást voliče v táborech nynějších spojenců. „Voliči jsou unaveni z toho, že volí pravici, ale dostávají levicová řešení,“ zaútočil na Benjamina Netanjahua a tedy i Likud mluvčí Židovského domova. Ano, to je ta strana, která dnes – zřejmě z taktických důvodů – vládu podržela.

Lze očekávat, že pokud strany nynější koalice opět zvítězí, jejich politika se posune ještě radikálnějším směrem. Už nyní koalice prosadila, že arabština přestala být úředním jazykem a Izrael chápe budování osad na (okupovaném) palestinském Západním břehu coby „národní zájem“. Podle dostupných zpráv to byl právě Benjamin Netanjahu, kdo bránil ještě nacionalističtějším, drsnějším požadavkům koaličních partnerů. Taková sestava by zřejmě zachovala konfrontační kurz vůči Palestincům a neprotestovala proti bratření svého premiéra s autokratickými vůdci.

II. Likud se vrátí blíže ke středu

V průzkumech posiluje středové, nyní opoziční hnutí Budoucnost existuje – zřejmě až na 18 parlamentních křesel. Patrně na úkor politiků, které lze označit za pokračovatele tradiční levice a holubice ve vztahu k Palestincům. Spíše holubičí Sionistický tábor by totiž oproti minulému hlasování (2015) získal jen polovinu voličů, tedy asi 12 mandátů.

Žádné výzkumy nelze brát doslova, což vrchovatě platí i pro ty izraelské, a formace Budoucnost existuje má často vyšší odhady než následný zisk. Přesto lze říci, že židovské centristické strany spolu s těmi nalevo od středu (tedy bez hlasů opoziční arabské koalice Sjednocená kandidátka) by teď získaly sotva třetinu parlamentu. Je otázka, zda by s Likudem vůbec dokázaly vytvořit funkční parlamentní většinu, i kdyby se pravicový hegemon hodlal vrátit blíže do středu.

Nic jej k tomu navíc nenutí: světový vývoj (a zvláště ten americký) jestřábům jednoznačně přeje, což se projevuje také na náladách Izraelců.

III. Spasitel levého středu Benny Ganc

Politici především ze středu politické scény si mnoho slibují od politického angažmá někdejšího šéfa izraelské armády Benjamina „Bennyho“ Ganze. Muži, který velel jedné z nejlepších speciálních jednotek (Sajeret Šaldag), byl vojenským atašé v USA a nakonec náčelníkem generálního štábu, by se teoreticky mohlo podařit totéž, co svého času Arielu Šaronovi (1928 až 2006). Totiž sjednotit politiky od umírněné pravice až k demokratické levici a vytvořit z nich pragmatické hnutí, které by slíbilo řešit naléhavé problémy bez ohledu na ideologické bariéry.

Šaronův projekt s názvem Kadima politicky nepřežil svého zakladatele, i když se v jeho řadách shromáždily významné postavy izraelské politiky z obou stran politického spektra (za všechny pozdější prezident Šimon Peres nebo ministryně zahraničí a spravedlnosti Cipi Livniová).

Podle listu The Times of Israel se Ganc politicky pohybuje spíše vlevo od středu, i když v otázkách bezpečnosti – a ty jsou v Izraeli klíčové – za pravicovými jestřáby příliš nezaostává. Podle jeho stoupenců je ideální, protože nezkorumpovanou alternativou k matadoru Netanjahuovi, který si v křesle izraelského premiéra odsloužil (s přestávkou) už téměř třináct let.

Už nyní by ho na postu šéfa vlády, alespoň podle listopadového průzkumu Smith Research, rádo vidělo 15 procent dotázaných. Pokud by si založil vlastní stranu, získal by podle červencových dat 14 křesel. Pokud by se spojil se Sionistickým táborem, dostal by do Knesetu až 24 poslanců. Což by zatím na premiérství zřejmě nestačilo. Otázkou také je, zda se mu podaří vyluxovat část voličů Likudu a nesebrat jen hlasy možným spojencům ve středu a vlevo. Pokud by se ale dokázal domluvit s Likudem a případně některým z centristických projektů, získal by Izrael umírněnější kabinet se zastoupením v obou znepřátelených táborech.

Mimochodem, o tom, že Ganc je těžká politická váha, svědčí fakt, že mu Netanjahu už nabídl místo na kandidátce Likudu i post ministra zahraničí. Tedy, alespoň podle izraelského tisku, který nezaznamenal, že by bývalý armádní velitel nabídku přijal.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818