Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Vřelé přátelství ochladlo. Japonský premiér chce zatlačit na Trumpa kvůli clům a KLDR

ANALÝZA: Vřelé přátelství ochladlo. Japonský premiér chce zatlačit na Trumpa kvůli clům a KLDR

Mluví spolu nadstandardně často, přesto vztahy obou zemí v poslední době nepřekypovaly optimismem a porozuměním. Nyní se očekává, jestli další schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a japonským premiérem Šinzó Abem přinese změnu. Japonsko se chce ujistit, že na něj USA nezapomenou, Spojené státy by zase mohly získat partnera pro jednání o návratu k projektu Transpacifického partnerství (TPP).

Potkali se už dvakrát, jednou přijel Šinzó Abe do USA, podruhé Donald Trump navštívil Japonsko. Oba státníci spolu mluvili spolu již dvacetkrát. S nikým jiným není americký prezident v kontaktu tak často. Nyní Abe přes Pacifik míří podruhé a znovu do Trumpova floridského sídla Mar-a-Lago.

Na první pohled další z mnoha schůzek však otevírá třaskavá témata, na která se pod vlivem skandálů, bombardování Sýrie a obchodní války mezi USA a Čínou zapomnělo. Společným jmenovatelem je narušené spojenectví. Zvlášť Japonsko se cítí odstrkováno. „Japonci si mysleli, že Abe trochu ví, jak s Trumpem jednat. To byla velká chyba,“ konstatuje Clyde Prestowitz, který vyjednával dohody pro administrativu prezidenta Ronalda Reagana.

Nezapomeňte na nás

Že vztah obou státníků navzdory četným schůzkám není idylický, se ukazuje hned na dvou ožehavých případech poslední doby. Japonsko zůstalo jediným významným americkým spojencem, který nedostal výjimku z povinnosti platit cla za dovoz hliníku a oceli do USA. Právě to by Abe nyní chtěl změnit.

Možná ještě větší znepokojení ale v Tokiu panuje nad Trumpovou ochotou sejít se se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Japonsko se obává, že pokud se dohodnou na zastavení jaderného programu KLDR, stáhnou Američané svůj protiraketový deštník, který nyní chrání Pacifik.

Protiraketová obrana a postup v otázce KLDR bude druhým zásadním bodem, kterému se chce Abe na Floridě věnovat. Od Trumpa požaduje ujištění, že výše nastíněný scénář neuskuteční. „Bojí se, že pokud Trump udělá s Kimem rychlý progres, dostane se do nevýhodné pozice,“ praví japonský novinář Takao Toshikawa.

Premiér před demisí

Abeho vyjednávací pozice ale není příliš silná. Znovu ji oslabují problémy na domácí scéně. Japonský premiér nedokáže nyní zaručit, že za pár měsíců bude ještě ve funkci. A to přesto, že v loňských říjnových volbách s přehledem získal většinu v parlamentu.

Nyní však čelí podezření, že protežoval své přátele ve dvou vzdělávacích institucích. Řada lidí navíc není spokojená s jeho politikou posilování armády a oslabování kurzu jenu, což má za cíl do země přilákat zahraniční investory.

Proti Abemu o víkendu demonstrovalo 50 tisíc lidí. Propad důvěry ukazují i průzkumy. Ministerskému předsedovi nyní věří 27 procent Japonců. A nad změnou začínají přemýšlet i jeho spolustraníci. Mezi lidmi už je totiž populárnější bývalý ministr obrany Šigeru Išiba.

„Je v nebezpečné zóně. Nikdo nechce jít ke dnu s ním, ale problém je, že nevědí, kým ho nahradit,“ prohlašuje o situaci v Abeho Liberálně demokratické straně Gerald Curtis, profesor na Columbia University a autor několika knih o japonské politice. Bývalý premiér Džuničiró Koizumi spekuloval, že by Abe mohl z funkce odejít už letos v červnu.

Páka na Trumpa

Jednu páku by však Abe na Trumpa mít mohl. Americký prezident uvažuje o návratu k projektu Transpacifického partnerství. Dohodu s jedenácti dalšími zeměmi Američané na jeho příkaz opustili loni v lednu. Zbylé státy si mezitím dojednaly novou podobu. Nyní dávají najevo, že USA budou mít těžké, aby získaly podmínky, jaké chtějí.

Trump přitom avizoval, že se k TPP vrátí pouze tehdy, pokud bude výhodnější než původní dohoda, kterou nazval katastrofou. Prezident po Twitteru navíc vzkázal, že nyní pracuje na bilaterální dohodě s Japonskem.

Právě ta by měla dokázat úspěšnost Trumpovy strategie dvoustranných smluv. Hodilo by se mu tedy, aby ji Tokio neshodilo ze stolu. A v případě porozumění by mu Abe naopak mohl pomoci při jednání o návratu k TPP.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744