Anděl v oblacích. Děláme jednoduše svoji práci, říká pilotka, která v úterý zachránila letadlo plné lidí | info.cz

Články odjinud

Anděl v oblacích. Děláme jednoduše svoji práci, říká pilotka, která v úterý zachránila letadlo plné lidí

Zachránila desítky lidských životů, i proto ji na sociálních sítích lidé začali nazývat andělem v oblacích. Pilotka Tammie Jo Schultsová zvládla v úterý během kritické situace letu americké společnosti Southwest Airlines uklidňovat pasažéry a ještě s poškozeným letadlem bezpečně přistát na mezinárodním letišti ve Filadelfii. Smrti jedné pasažérky nezabránila, díky ní však úterní tragédie nebyla ještě větší.

„Všichni cítíme, že jednoduše děláme svoji práci,“ komentovala Schultsová skromně svůj výkon. Spolu s ko-pilotem Darenem Elisorem vydali krátké prohlášení, ve kterém se za dramatickými chvílemi ohlížejí. „Tíží nás srdce. Za celou posádku oceňujeme podporu veřejnosti a spolupracovníků, stejně jako zohledňujeme hlubokou ztrátu jedné rodiny,“ dodala kapitánka letu.

Během něj se letadlu jedné z dosud nejbezpečnějších světových leteckých společností porouchal motor a jeho ulomená část prorazila okno stroje. Podtlak následně částečně vytáhl ven jednu z pasažérek, a přestože se ji podařilo dostat zpět na palubu, zraněním v nemocnici podlehla.

Prohlášení Schultsové a Eliota je jejich jediným komentářem k situaci. Od včerejška, kdy mluvili s vyšetřovateli, se k věci nemohou vyjadřovat a mají zákaz poskytovat rozhovory do médií.

Schultsová není žádným leteckým nováčkem. Už v 80. letech působila u námořnictva jako jedna z prvních pilotek bojových letounů. Pomáhala cvičit reakce posádek na sovětské raketové hrozby. Později se stala instruktorkou mající na starost stroj rušící radarové systémy a sbírající radiové informace. Z armády odcházela jako oceňovaná pilotka.

Když v úterý došlo k havárii, zachovala chladnou hlavu. „Chybí nám část letadla,“ hlásila řídící věži. „Mohli byste přistavit na runway záchranku, máme na palubě zraněné,“ dodala během toho, co musela zvládat rychlý sestup letadla. Stroj během  minut klesl o téměř sedm kilometrů.

Náročné přistání ale Schultsová s Elisorem ukočírovali. „Má nervy ze železa. Pošlu jí na Vánoce pohled s dárkovou poukázkou za to, že mě dostala na zem. Byla úžasná,“ ocenil její výkon jeden z pasažérů Alfred Tumlinson.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud