„Angličtina ztrácí význam," prohlásil šéf Evropské komise Juncker. Napětí mezi EU a Británií roste | info.cz

Články odjinud

„Angličtina ztrácí význam," prohlásil šéf Evropské komise Juncker. Napětí mezi EU a Británií roste

Vztahy mezi Velkou Británií a Evropskou unií se vyostřily poté, co britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že se Evropská komise snaží ovlivnit britské volby. Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker podotknul, že angličtina ztrácí v Evropské unii význam. V EU je celkem 23 jednacích jazyků, převládá však angličtina a francouzština.

Když měl Juncker přednést řeč před Evropskou komisí, řekl, že by bylo lepší, kdyby mluvil ve francouzštině. „Pomalu ale jistě ztrácí angličtina na významu,“ poznamenal. To logicky rozlítilo Brity. Ministr obrany Michael Fallon dnes zmínil, že by jednání o brexitu byla snazší, kdyby si názory zástupci komise nechali pro sebe, píše Independent.  

Přestřelku ovšem rozpoutala Mayová, která obvinila politiky evropské osmadvacítky z ovlivňování voleb. Ve středu prohlásila, že unijní politici organizovali úniky informací ze soukromých schůzek britské premiéry, aby ovlivnili veřejné mínění před nadcházejícími volbami v Británii.  

Juncker už údajně volal kancléřce Merkelové, aby ji sdělil, že Mayová žije v jiné galaxii. Předseda Evropské rady Donald Tusk se snažil situaci uklidnit a vyzval ke vzájemnému respektu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud