Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arabové drželi evropskou kulturu naživu, teď si z ní berou zpět, říká strážce tradic z Emirátů pro INFO.CZ

Arabové drželi evropskou kulturu naživu, teď si z ní berou zpět, říká strážce tradic z Emirátů pro INFO.CZ

Světlo, které světu přinesla evropská civilizace, do značné míry pochází od nás. Po určitou dobu jsme my, Arabové, drželi evropskou kulturu naživu. Evropě jsme kulturně spoustu věcí přinesli, teď si z ní spoustu věcí bereme, říká Ab dal-Azíz Musallám, spisovatel, básník a šéf Institutu dědictví emirátu Šardža. Ten v rámci pravidelných dnů kulturního dědictví hostí české umělce, během kterých s ním INFO.CZ mluvilo.

Proč právě emirát Šardža pořádá festival české kultury?

Protože Česko je zemí s bohatou kulturní tradicí, která světu dala řadu světoznámých hudebních skladatelů i dalších výtečných umělců, i když zrovna obyvatelé Zálivu jí mají spojenou spíše třeba s kvalitními a zároveň levnými zdravotnickými službami.

Začátek festivalu české kultury byl odložen o několik dní, i po jeho začátku se na něm nesmělo hrát na hudební nástroje, tančit a zpívat. Proč?

Zemřel jeden z patriarchů královského rodu, který – mimochodem – miloval a podporoval kulturu po více než čtvrtstoletí. Smutek je vyhlášen na jeden týden, pak se vrací vše k běžnému životu.

Šardža je ve srovnání s jinými emiráty dosti konzervativní. Saúdská Arábie, ale i další země Zálivu přistupují k řízené modernizaci společnosti. Čekají změny i Šardžu?

Řídíme se zvyklostmi, které se nám osvědčily v průběhu několika staletí. A opíráme se při tom o islámské tradice. Stali jsme proto jakousi oázou původní arabské kultury. Nostalgiky z jiných arabských zemí k nám právě tato atmosféra láká. Vidí v nás starodávné bojovníky na bílých koních (smích)… Ne, nemyslím si, že u nás dojde k významným změnám, my jsme s naším způsobem života v zásadě spokojeni.

Faktický vládce své země, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán vyhlásil revoluční plán reforem. Mezi jinými ženy za volantem, kulturní akce a kina…

…jenže Saúdská Arábie byla i pro nás, ostatní obyvatele Zálivu, uzavřenou, zapouzdřenou zemí. Ani my jsme se v Saúdské Arábii nechovali tak uvolněně, svobodně, jak jsme zvyklí z domova.

Především si proto myslím, že reformy budou velice přínosné pro samotné Saúdy. Je mezi nimi vysoké procento velmi vzdělaných lidí otevřených světu, kteří trpěli pod, řekněme, tamním náboženským establishmentem. Ta společnost byla strnulá, nehybná. Je třeba rušit tabu, která nemají s arabskou a islámskou kulturou nic společného.

Ab dal-Azíz Musallám
Básník a spisovatel, který teď řídí Institut dědictví emirátu Šardža. Má na starosti kulturní dění své země, která čítá zhruba 900 tisíc obyvatel a její hlavní město nepostihnutelně navazuje na Dubaj. Ab dal-Azíz Musallám studoval v libanonském Bejrútu i doma, v Emirátech. Kromě krásné literatury publikoval také studie o arabském folkloru a přispěl do řady světových časopisů.

Třeba tabu, podle kterého ženy nesměly řídit auto?

Také, jde ale o řadu změn. Třeba ta, podle které teď rodiny budou moci v restauraci sedět společně. Nebo možnost svobodně si vybrat způsob oblékání, třeba právě západní módu, což je dosud zakázané.

Máte ve vašem emirátu na starosti tradiční kulturu, folklor. Spolupracujete na tomto poli s Katarem? Vaše země s ním drastickým způsobem přerušila vztahy. A nejen ona.

Ne, teď s katarskými kolegy vztahy neudržujeme. Historicky jsme ale jediným kulturním celkem a mám za to, že si celou situace dříve či později budeme muset vyjasnit. Nevím sice jak, ale tohle nemůže trvat věčně.

V mé zemi politicky uspěly síly, které jednoznačně staví na islamofobii. Tušíte proč? Máte pro Čechy v tomto ohledu nějaký vzkaz?

Domnívám se, že světlo, které světu přinesla evropská civilizace, do značné míry pochází od nás. Po určitou dobu jsme my, Arabové, drželi evropskou kulturu naživu. Nevím, kdo všechno historicky přišel do Evropy s mečem a pod vlajkou islámu, ale my, Arabové ze Zálivu, jsme stále tady.

A ti Arabové, kteří přišli do Evropy, s sebou nesli civilizaci. Třeba medicínu. Byli vůbec učiteli mnoha vědních oborů, ale třeba i společenských způsobu při stolování. Jak při jídle používat nůž…

Je to prosté, kultury mohou sdílet to dobré, užitečné. Evropě jsme spoustu věcí dali, teď si z ní spoustu věcí bereme. Já vás nesoudím za to, že jste křesťan, vy nesuďte mě pro moji muslimskou víru. Já věřím, v co věřím, ale respektuji vaši víru.

Mnohé Evropany děsí především salafismus a wahhábismus (striktní výklady islámu, které zastávají některé země Zálivu). Považují je za ohrožení nejen evropské, ale i světové civilizace…

…v tomto se s nimi ale shoduji, také se jich bojím. Dívám se na tyto radikály s despektem. Oni nenapadají jen naši kulturu, ale odmítají i náš mír. Věřím, že nejen já, ale všichni ostatní obyvatele našeho emirátu nemají tyto extremisty rádi. Nutí ostatní, aby následovali jejich verzi víry, což odmítám. Opakuji, mám z nich stejný strach jako ti lidé v Evropě, o kterých jste mluvil.

Wahhábismus ale prostupuje saúdskou společností.

Už ne, už přestává být osou saúdského myšlení! Mám tam mnoho přátel a od nich vím, že jak oni, tak nová elita dělá vše pro to, aby se od těchto směrů oprostila jak veřejně, tak vnitřně. Šlo o doktrínu těch politických i náboženských kruhů, které ztratily moc. A které se už k vládě nevrátí.

Jsem tradice milovný Čech a nemohu se proto nezeptat. V Šardža je zakázáno pít pivo. To se asi nezmění.

Tak vážné to není. Nealkoholické pivo je k dostání leckde, alkoholické se dá koupit na letišti nebo v přístavu, popřípadě v sousedních emirátech, které opravdu nejsou daleko.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1