Arabská princezna boří mýty: Uražení muži si mysleli, že jsem na steroidech | info.cz

Články odjinud

Arabská princezna boří mýty: Uražení muži si mysleli, že jsem na steroidech

Rutinně zdvihá závaží, které bych sotva posunul po podlaze. Pochoduje s ním tělocvičnou, aby záhy usedla na rotoped. Pak vzpírá a kolem duní rytmická hudba. Jsme v tělocvičně, kde se na šampionát v mladé disciplíně CrossFit připravuje profesionální atletka a arabská princezna. Bez zahalených vlasů a pod dohledem (mužského) trenéra, samozřejmě.

Není nadšená, když o ní novináři píší jako o princezně, i když opravdu patří k vládnoucí rodině emirátu Šardža. Tvrdí, že každá arabská žena bez výjimky má život ve vlastních rukou. A že je pouze na ní, kudy se vydá.

„Říkali, že je to mužský sport. Strašili mě hormonálními problémy. A prý také nikdy neotěhotním,“ vzpomíná devětadvacetiletá Sultana Kasímí, která začala závodit před pěti lety. Sedíme mezi tělocvičným náčiním na prašné periferii emirátu Dubaje, mezi sklady a parkovišti. Z centra stejnojmenného města to sem trvá i mimo špičku možná hodinu a taxikáři se na konci cesty musejí doptat jiných řidičů.

„Uražení muži si mysleli, že jsem na steroidech“

„Zpočátku to nebylo jednoduché. Muži se zdáli být uražení. Mysleli, že jsem na steroidech. Neuměli si představit, že lze takové svaly získat tréninkem. V naší arabské a obecně islámské kultuře se navíc o fyzické kondici tolik nemluví, v případě žen už vůbec ne,“ vzpomíná atletka. Arabky podle ní stále dávají přednost sportům, které zdejší společnost považuje za ženštější – třeba umění ovládat koně.

„Mnohé dívky tady opravdu chtějí jen rodinu a děti, některé ještě kariéru. Takový životní styl, jaký vedu já – tvrdý trénink, spánek, jídlo a to stále dokola – byl pro Arabku opravdu neobvyklý,“ konstatuje Sultana.

Situace v arabském světě se ale mění. V roce 2013 tehdy pětadvacetiletá rodačka ze saúdské Džiddy Raha Muharraková pokořila Mount Everest a stala se hrdinkou dívek ze Zálivu. Už dva roky před ní vystoupila na nejvyšší horu planety Palestinka Suzanne Hubiová. Arabky začaly cvičit a běhat, (kromě jiného) hrají basketbal, volejbal a právě v Emirátech dokonce lední hokej.

„Nemusím vyhrávat, chci inspirovat“

 „Cítím se být průkopnicí nového životního stylu. Ano, snad můžu říct, že jsem influencerka,“ říká sportovkyně, která je na internetu známá pod přezdívkou Kiki. Na sociální síti Instagram jí sleduje zhruba 24 tisíc uživatelů, prosperuje i její webová stránka s názvem kikiforcrossfit. Je první ženou ve své disciplíně, kterou sponzoruje Redbull a vybavením jí pomáhá také kanadská firma Lululemon. Občas ji prý už lidé poznají na ulici nebo v kavárně. „Docházím na školy i univerzity. Snažím se Araby všech věkových skupin přesvědčit, že se mají hýbat. Cvičit. Nejde pouze o CrossFit, ale o jakékoli cvičení,“ dodává.

Se zahalováním si princezna starosti nedělá. „Vlasy jsem si nikdy nezakrývala, abáju si tu a tam ven vezmu,“ vysvětluje. Abája je tradiční splývavý oděv, který ale někdy atletka nechá ve skříni a vyrazí na nákup oděná na západní způsob. Což v poměrně liberálních Emirátech lze.

Kým se tedy cítí být? „Mám vlastní posilovnu, jsem trenérka a zároveň soutěžím,“ vypočítává Sultana, která na arabském šampionátu v Kuvajtu získala v CrossFitu mezi ženami bronz. Po chvilce přemýšlení dodává:  „Nepotřebuji být nutně nejlepší, chci pomoci lidem a zůstat přitom ženou. Inspiruji ženy.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud