Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arabská princezna boří mýty: Uražení muži si mysleli, že jsem na steroidech

Arabská princezna boří mýty: Uražení muži si mysleli, že jsem na steroidech

Rutinně zdvihá závaží, které bych sotva posunul po podlaze. Pochoduje s ním tělocvičnou, aby záhy usedla na rotoped. Pak vzpírá a kolem duní rytmická hudba. Jsme v tělocvičně, kde se na šampionát v mladé disciplíně CrossFit připravuje profesionální atletka a arabská princezna. Bez zahalených vlasů a pod dohledem (mužského) trenéra, samozřejmě.

Není nadšená, když o ní novináři píší jako o princezně, i když opravdu patří k vládnoucí rodině emirátu Šardža. Tvrdí, že každá arabská žena bez výjimky má život ve vlastních rukou. A že je pouze na ní, kudy se vydá.

„Říkali, že je to mužský sport. Strašili mě hormonálními problémy. A prý také nikdy neotěhotním,“ vzpomíná devětadvacetiletá Sultana Kasímí, která začala závodit před pěti lety. Sedíme mezi tělocvičným náčiním na prašné periferii emirátu Dubaje, mezi sklady a parkovišti. Z centra stejnojmenného města to sem trvá i mimo špičku možná hodinu a taxikáři se na konci cesty musejí doptat jiných řidičů.

„Uražení muži si mysleli, že jsem na steroidech“

„Zpočátku to nebylo jednoduché. Muži se zdáli být uražení. Mysleli, že jsem na steroidech. Neuměli si představit, že lze takové svaly získat tréninkem. V naší arabské a obecně islámské kultuře se navíc o fyzické kondici tolik nemluví, v případě žen už vůbec ne,“ vzpomíná atletka. Arabky podle ní stále dávají přednost sportům, které zdejší společnost považuje za ženštější – třeba umění ovládat koně.

„Mnohé dívky tady opravdu chtějí jen rodinu a děti, některé ještě kariéru. Takový životní styl, jaký vedu já – tvrdý trénink, spánek, jídlo a to stále dokola – byl pro Arabku opravdu neobvyklý,“ konstatuje Sultana.

Situace v arabském světě se ale mění. V roce 2013 tehdy pětadvacetiletá rodačka ze saúdské Džiddy Raha Muharraková pokořila Mount Everest a stala se hrdinkou dívek ze Zálivu. Už dva roky před ní vystoupila na nejvyšší horu planety Palestinka Suzanne Hubiová. Arabky začaly cvičit a běhat, (kromě jiného) hrají basketbal, volejbal a právě v Emirátech dokonce lední hokej.

„Nemusím vyhrávat, chci inspirovat“

 „Cítím se být průkopnicí nového životního stylu. Ano, snad můžu říct, že jsem influencerka,“ říká sportovkyně, která je na internetu známá pod přezdívkou Kiki. Na sociální síti Instagram jí sleduje zhruba 24 tisíc uživatelů, prosperuje i její webová stránka s názvem kikiforcrossfit. Je první ženou ve své disciplíně, kterou sponzoruje Redbull a vybavením jí pomáhá také kanadská firma Lululemon. Občas ji prý už lidé poznají na ulici nebo v kavárně. „Docházím na školy i univerzity. Snažím se Araby všech věkových skupin přesvědčit, že se mají hýbat. Cvičit. Nejde pouze o CrossFit, ale o jakékoli cvičení,“ dodává.

Se zahalováním si princezna starosti nedělá. „Vlasy jsem si nikdy nezakrývala, abáju si tu a tam ven vezmu,“ vysvětluje. Abája je tradiční splývavý oděv, který ale někdy atletka nechá ve skříni a vyrazí na nákup oděná na západní způsob. Což v poměrně liberálních Emirátech lze.

Kým se tedy cítí být? „Mám vlastní posilovnu, jsem trenérka a zároveň soutěžím,“ vypočítává Sultana, která na arabském šampionátu v Kuvajtu získala v CrossFitu mezi ženami bronz. Po chvilce přemýšlení dodává:  „Nepotřebuji být nutně nejlepší, chci pomoci lidem a zůstat přitom ženou. Inspiruji ženy.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1