Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arabské země trpí masivním odlivem mozků. Může to ohrozit celý region

Arabské země trpí masivním odlivem mozků. Může to ohrozit celý region

Arabské země se potýkají s nedostatkem specialistů. A přichází je to velice draho. Kvůli odliv mozků na Západ musejí pozice obsazovat cizinci, které je nutné adekvátně zaplatit a tato ekonomická migrace vyjde podle údajů z mezinárodních zpráv arabské země přibližně na dvě miliardy dolarů ročně. Nůžky mezi chudými a bohatými se tak dál rozevírají.

Podle studií provedených Ligou arabských státu, UNESCO a Světovou bankou tvoří celou třetinu migrantů z rozvojových zemí Arabové. Z rodných zemí odejde celých 50 % absolventů medicíny a 23 % inženýrů, celkově tvoří 15 % imigrantů specialisté, kteří hledají lepší pracovní podmínky v Evropě, Spojených státech a Kanadě. Deník Al-Arab predikuje, že se takový odliv mozků nevyhnutelně podepíše na ekonomické budoucnosti arabského světa.

Zveřejněné studie přináší celou řadu zajímavých statistik, například že se 54 % arabských studentů, kteří absolvují vzdělání v zahraničí, nikdy nevrátí domů. Ve Velké Británii je tak například v současnosti 34 % lékařů arabského původu. Na Západ míří vedle zmiňovaných lékařů a inženýrů především nukleární fyzici a astrofyzici. UNESCO vnímá tento jev velmi negativně, neboť vědci proudí pouze jedním směrem, což zásadně ovlivňuje jeden z nejdůležitějších prvků výroby: lidské zdroje.

Přesto, že se v posledních letech pokoušeli představitelé arabských zemí tento trend zvrátit, politická nestabilita, krvavé konflikty nebo prostě jen lepší pracovní podmínky hovořily jasně proti nim. Absolventi univerzit totiž v rodných zemích často končí buď s velice nízkými příjmy, jež neodpovídají jejich odbornosti, případně musí kvůli vysoké míře nezaměstnanosti volit práci v úplně jiném oboru, čímž ztratí kontakt s aktuálním vývojem, trendy a projekty probíhajícími v rámci jejich specializace. Mezi důvody, proč se nechtějí ze Západu vracet do svých domovin, uvádějí arabští vědci nejčastěji vedle výrazně lepší bezpečnostní situace také vyšší úroveň odborné komunity na Západě a provázanost kompetencí s místem, kde je získali.

Odliv odborníků, kteří v arabském světě vystudovali, představuje ekonomickou zátěž pro jejich rodné země. Ty (spolu)financovaly jejich vzdělání, nicméně ve chvíli, kdy se mají absolventi začít podílet na fungování země, emigrují a z jejich znalostí, dovedností a daní těží jejich nové vlasti. Navíc tak upadají jednotlivé specializované oblasti, neboť mnozí z těch nejlepších odcházejí a nepodílí se na jejím dalším rozvoji. Vědecký výzkum proto dlouhodobě trpí nedostatkem lidí.

Podle dostupných údajů žije především ve Spojených státech, Kanadě a Německu 86 tisíc egyptských akademiků, z toho je 180 vysoce specializovaných nukleárních fyziků a 42 univerzitních rektorů. Za těmito úspěchy arabských vzdělanců je pouze příležitost, kterou na rozdíl od domácí půdy v zahraničí dostali. Hussám Badráwí, vedoucí komise pro vzdělanost při egyptském parlamentu k tomu dodává: „Řešením není lákat odborníky z ciziny zpátky, musíme se naučit těžit z pozic, kterých v zahraničí dosáhli. Největší výzvou tak pro arabské vlády zůstává transformace systému vzdělání, jež by do sebe mělo začlenit nové myšlenky a přístupy.“ Na vysoké nezaměstnanosti a špatné uplatnitelnosti na trhu práce v zemi, kde je podle týdeníku TheEconomist bez práce 34 % vysokoškoláků, to ale nejspíš nic nezmění. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744