Články odjinud

Armáda Nigérie měla šéfa teroristů z Boko Haram na dosah. Utekl jí před očima

Armáda Nigérie měla šéfa teroristů z Boko Haram na dosah. Utekl jí před očima

Nigerijští vojáci se při nedávné operaci dostali do těsné blízkosti hlavního tábora islamistické skupiny Boko Haram, dostali však rozkaz zastavit svůj postup a následně se museli stáhnout. S odvoláním na osoby, které se operace účastnily, to dnes napsal zpravodajský server BBC. Ozbrojeným silám údajně těsně unikl lídr Boko Haram Abubakar Shekau.

Na jeho hlavu vypsala armáda odměnu 8000 dolarů (164 tisíc korun) a již několikrát tvrdila, že vůdce radikálů zranila, zabila či dopadla. Nedávno byla údajně velmi blízko jeho zadržení, když se vojáci dostali k hlavnímu táboru islamistů v lese Sambisa jižně od města Maiduguri. Následně však přišel rozkaz zastavit postup a vojáci posléze ustoupili.

Shekau uprchl ze své skrýše, přičemž v ní zanechal svou čepici, bundu, pistoli i počítač, řekl BBC člen milice spolupracující s armádou. „Utekli pryč, viděl jsem to na vlastní oči,“ dodal.

Nigerijská vláda vícekrát prohlásila, že Boko Haram byla poražena, přestože skupina na severovýchodě Nigérie stále podniká smrtící útoky. Podle armádního důstojníka, který zběhl krátce po operaci v lese Sambisa, má momentálně 200 nebo 300 aktivních bojovníků. Radikálové jsou „stále ozbrojení, ale většina toho, co říkají, je propaganda,“ řekl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud