Asad byl pro rady u Putina. Cizí vojáci opustí Sýrii, vzkázal Kreml | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asad byl pro rady u Putina. Cizí vojáci opustí Sýrii, vzkázal Kreml

Asad byl pro rady u Putina. Cizí vojáci opustí Sýrii, vzkázal Kreml

Syrský prezident Bašár Asad po relativně krátké době opět navštívil Soči, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Kreml, který v blízkovýchodní válce vystupuje jako nejviditelnější ochránce syrské vlády a je strůjcem jejích vojenských úspěchů, poté vzkázal, že syrští vojáci dosáhli úspěchů a „cizí“ armády Sýrii začnou opouštět. Na koho se má toto prohlášení vztahovat, není zřejmé.

„S přihlédnutím k vítězstvím a úspěchům syrské armády ve válce proti teroru (...) a ve světle toho, že začal aktivnější politický proces, cizí ozbrojené síly začnou opouštět syrské území,“ cituje deník Haarec prohlášení Putina zveřejněné Kremlem.

Není zřejmé, na koho se má prohlášení vztahovat, ani jak moc vážně je míněno. Z logiky věci by se mělo týkat především Ruska, které ovšem má v Sýrii vojenské základny se strategickým významem. A ty jeho vojáci rozhodně neopustí.

Podobně mají vlastní zájmy v rozvrácené zemi i Íránci a Turci, kteří v koordinaci s Moskvou postupovali na podporu Asada. Íránem podporované milice navíc v poslední době stále víc využívaly pozice v Sýrii k útokům na znepřátelený Izrael.

Asad se s Putinem údajně shodl na potřebě podmínek pro politické řešení konfliktu v Sýrii, který si za sedm let vyžádal stovky tisíc mrtvých. Úspěchy v boji s „teroristy“, jak Damašek bez výjimky nazývá všechny povstalecké skupiny, podle něj otevírá dveře k „politickému procesu“. Podle agentury AP Asad informoval Putina o záměru vyslat delegaci do OSN, kde by se diskutovalo o reformě syrského ústavního pořádku

Asad po celou dobu války odmítal přistoupit na to, že by se vzdal moci, což byla opakovaně podmínka pro další dialog ze strany opozice a pro možné mírové řešení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.