Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asad chválí Trumpa. Odmítat Syřany v USA považuje za správný krok. Doma jim prý mučení nehrozí

Asad chválí Trumpa. Odmítat Syřany v USA považuje za správný krok. Doma jim prý mučení nehrozí

Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat vstup Syřanů do USA není namířena proti syrskému národu, ale proti teroristům, řekl syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro francouzské rozhlasové stanice Europe 1 a TF1. Syřanů se výnos Donalda Trumpa dotkl nejcitelněji.

Trumpovo lednové nařízení nepřestává být tématem. Prezidentský výnos se dotkl sedmi převážně muslimských zemí mezi nimiž je taky Sýrie. Zatímco pro ostatních šest států měl zákaz platit dočasně po 90 dní, pro Sýrii byl časově neomezený. Účinnost Trumpova dekretu ale v USA pozastavil soud.

„Je to proti teroristům, kteří se míchají mezi migranty směřující na Západ. To se stalo v Evropě, zejména v Německu,“ komentoval Asad opatření.

V rozhovoru zaútočil na končícího francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Podle Asada podporuje terorismus v Sýrii, protože se připojil k podpoře opozice, která chtěla syrského prezidenta v roce 2011 svrhnout a vyvolala tím občanský konflikt. Na dotaz, jakému kandidátovi ve francouzských prezidentských volbách dává přednost, řekl, že by byl rád, kdyby příštím prezidentem nebyl „válečný štváč“.

V rozhovoru došlo taky na dotaz k nedávné zprávě respektované Amnesty International, podle níž bylo ve věznici u Damašku v letech 2011 až 2015 popraveno až 13 000 vězňů. Asad toto tvrzení znovu odmítl. Podle něj zpráva neobsahuje jediný důkaz a byla sepsána „dezertéry a opozicí, takže je nevyvážená“.

Bránil se taky proti obvinění, že jsou lidé v syrských věznicích mučeni. Řekl, že zatímco tresty smrti jsou v Sýrii legální, mučení nikoli. „Proč je mučit? Abychom získali informace? Máme všechny informace, které potřebujeme, k mučení se neuchylujeme,“ řekl Asad. Za důkaz považuje to, že kdyby režim lidi mučil, byl by sám proti sobě a připravil by se o širokou podporu, kterou mezi občany stále má.

Asad se rozhodně vyslovil proti vyslání mezinárodních pozorovatelů do Sýrie. „Definitivně ne, jde o otázku svrchovanosti. Souhlasili byste, kdyby vaše vláda chtěla přijmout syrskou delegaci, aby vyšetřovala důvody, proč vaše armáda za prezidenta (Nicolase) Sarkozyho a pak Hollandea zaútočila na Libyjce a desítky nebo stovky tisíc jich zabila? Mohli bychom vyšetřovat, kolik peněz Sarkozy dostal od (libyjského vůdce Muammara) Kaddáfího? To je otázka svrchovanosti, nedovolíme, aby sem přijela Amnesty, a to pod jakoukoli záminkou,“ řekl Asad.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link