Asad v ruské televizi velebil Putina. USA Sýrii musí opustit, Trumpova slova se mnou ani nehnou, povídal | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asad v ruské televizi velebil Putina. USA Sýrii musí opustit, Trumpova slova se mnou ani nehnou, povídal

Asad v ruské televizi velebil Putina. USA Sýrii musí opustit, Trumpova slova se mnou ani nehnou, povídal

Spojené státy musí opustit Sýrii a v případě selhání rozhovorů s arabsko-kurdskými silami SDF hrozí vojenská konfrontace. V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RT (Russia Today) to prohlásil syrský prezident Bašár Asad. Na otázku, zda by se mohl vyjádřit k tomu, že ho americký prezident Donald Trump nazval zvířetem, Asad odpověděl: Jste tím, co říkáte.

Americké síly musí Sýrii opustit, a také se to stane, míní syrský prezident. Navrácení území kontrolovaného Syrskými demokratickými silami (SDF), které mají podporu Washingtonu, bude nejprve předmětem diplomatických rozhovorů, a pokud tato jednání budou neúspěšná, osvobodíme oblasti vojensky, uvedl Asad.

Trump v jednom svém příspěvku na twitteru nazval syrského prezidenta zvířetem. Na otázku, zda má i Asad pro šéfa Bílého domu přezdívku, syrský státník odpověděl, že takové výrazy nepoužívá. "Není to můj slovník, takový jazyk nepoužívám. Tento jazyk reprezentuje jeho," uvedl Asad. "Myslím, že existuje známé rčení: co říkáte, tím také jste. On se chtěl nějak reprezentovat, a to je normální," dodal.

"Dotknou se vás jedině lidé, kterým můžete věřit. Lidé, kteří mají srovnané myšlenky, myslí na druhé, jsou morální a etičtí. Právě to by s vámi mělo něco udělat, ať už pozitivního či negativního. Někdo jako Trump se mnou neudělá vůbec nic," řekl Asad.

Sýrie: rozložení sil ke konci května 2018

V interview rovněž uvedl, že Západ sahá k zoufalým opatřením, jelikož si uvědomuje, že konec konfliktu se blíží. Jako příklad uvedl obvinění, že syrská provládní vojska v Dúmě u Damašku letos použila chemické zbraně. Západ se podle syrského prezidenta obviněním snažil změnit názor mezinárodní komunity, a to mu nevyšlo.

"Vyprávěli báchorku, a byla to lež. Veřejnost po celém světě i na Západě jejich příběhu nevěřila. Nemohli se stáhnout, tak museli něco udělat, byť malého," uvedl Asad, přičemž odkázal na nálety na údajná syrská chemická zařízení, které v reakci na údajný chemický útok podnikly Spojené státy, Francie a Británie.

Moskva, která je spojencem syrské vlády, podle Asada přispěla k usměrnění Washingtonu. Rusko poskytuje Damašku od roku 2015 významnou vojenskou podporu, která postupně změnila poměr sil na syrském bojišti.

"Byli jsme blízko k přímé konfrontaci mezi ruskými a americkými silami, ale dosud jsme se jí vyhnuli. Nebylo to však díky moudrosti amerického vedení, nýbrž díky moudrosti ruského vedení," uvedl Asad. "Abychom naši zemi stabilizovali, potřebujeme podporu Ruska a zároveň nepotřebujeme americkou pošetilost," dodal.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.