Asad v ruské televizi velebil Putina. USA Sýrii musí opustit, Trumpova slova se mnou ani nehnou, povídal | info.cz

Články odjinud

Asad v ruské televizi velebil Putina. USA Sýrii musí opustit, Trumpova slova se mnou ani nehnou, povídal

Spojené státy musí opustit Sýrii a v případě selhání rozhovorů s arabsko-kurdskými silami SDF hrozí vojenská konfrontace. V rozhovoru pro ruskou televizní stanici RT (Russia Today) to prohlásil syrský prezident Bašár Asad. Na otázku, zda by se mohl vyjádřit k tomu, že ho americký prezident Donald Trump nazval zvířetem, Asad odpověděl: Jste tím, co říkáte.

Americké síly musí Sýrii opustit, a také se to stane, míní syrský prezident. Navrácení území kontrolovaného Syrskými demokratickými silami (SDF), které mají podporu Washingtonu, bude nejprve předmětem diplomatických rozhovorů, a pokud tato jednání budou neúspěšná, osvobodíme oblasti vojensky, uvedl Asad.

Trump v jednom svém příspěvku na twitteru nazval syrského prezidenta zvířetem. Na otázku, zda má i Asad pro šéfa Bílého domu přezdívku, syrský státník odpověděl, že takové výrazy nepoužívá. "Není to můj slovník, takový jazyk nepoužívám. Tento jazyk reprezentuje jeho," uvedl Asad. "Myslím, že existuje známé rčení: co říkáte, tím také jste. On se chtěl nějak reprezentovat, a to je normální," dodal.

"Dotknou se vás jedině lidé, kterým můžete věřit. Lidé, kteří mají srovnané myšlenky, myslí na druhé, jsou morální a etičtí. Právě to by s vámi mělo něco udělat, ať už pozitivního či negativního. Někdo jako Trump se mnou neudělá vůbec nic," řekl Asad.

Sýrie: rozložení sil ke konci května 2018

V interview rovněž uvedl, že Západ sahá k zoufalým opatřením, jelikož si uvědomuje, že konec konfliktu se blíží. Jako příklad uvedl obvinění, že syrská provládní vojska v Dúmě u Damašku letos použila chemické zbraně. Západ se podle syrského prezidenta obviněním snažil změnit názor mezinárodní komunity, a to mu nevyšlo.

"Vyprávěli báchorku, a byla to lež. Veřejnost po celém světě i na Západě jejich příběhu nevěřila. Nemohli se stáhnout, tak museli něco udělat, byť malého," uvedl Asad, přičemž odkázal na nálety na údajná syrská chemická zařízení, které v reakci na údajný chemický útok podnikly Spojené státy, Francie a Británie.

Moskva, která je spojencem syrské vlády, podle Asada přispěla k usměrnění Washingtonu. Rusko poskytuje Damašku od roku 2015 významnou vojenskou podporu, která postupně změnila poměr sil na syrském bojišti.

"Byli jsme blízko k přímé konfrontaci mezi ruskými a americkými silami, ale dosud jsme se jí vyhnuli. Nebylo to však díky moudrosti amerického vedení, nýbrž díky moudrosti ruského vedení," uvedl Asad. "Abychom naši zemi stabilizovali, potřebujeme podporu Ruska a zároveň nepotřebujeme americkou pošetilost," dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud