Články odjinud

Asadova manželka má rakovinu prsu. Léčí se v Damašku

Asadova manželka má rakovinu prsu. Léčí se v Damašku

Manželka syrského prezidenta Bašára Asada se začala léčit na rakovinu prsu. Oznámila to dnes syrská státní média, podle nichž je nemoc Asmy Asadové v raném stadiu. Agentura AP napsala, že podobná odhalení nejsou v arabském světě běžná, rakovina je považovaná za tabu.

Asadův úřad dnes na facebooku zveřejnil fotografii prezidenta sedícího vedle své ženy v nemocničním pokoji. Asadová, která se usmívá na svého manžela, má v levé paži infuzi.

Fotografii doprovází prohlášení, podle nějž byl "zhoubný nádor" zjištěn v raném stadiu. Prohlášení obsahuje také přání brzkého uzdravení. Státní agentura SANA uvedla, že syrská první dáma podstupuje léčbu ve vojenské nemocnici v Damašku. Žádné další podrobnosti ale nezveřejnila.

Později prezidentský úřad zveřejnil ještě další fotografii první dámy, na které stojí, má v jedné ruce notebook a v druhé hrnek. Levou ruku má ovázanou. "Patřím k syrskému lidu, který naučil svět, jak být nezlomný, silný a jak čelit obtížím," stojí u snímku napsáno v arabštině. "Mé odhodlání pochází z vašeho odhodlání a síly, kterou jste prokázali v posledních letech," zní v prohlášení.

Asmě Asadové je 42 let. Její rodina má kořeny v provincii Homs, ale Asma se narodila a byla vychována v Británii. V Británii studovala a pracovala do sňatku s Bašárem Asadem v roce 2000. S manželem má tři děti, dva syny a dceru. Na rozdíl od Asada a ostatních členů syrského vedení nepatří k šíitským alávitům, ale je sunnitka.

K současné válce v Sýrii se veřejně příliš nevyjadřovala, předloni podle ruských zdrojů odmítla nabídku odejít i s dětmi do exilu. Občas se jen objevily její snímky, jak přijímá rodiny padlých vojáků nebo se setkává s lidmi zraněnými v bojích. Pravidelně rovněž chodí do nemocnic či na pohřby. Syrský konflikt nepřežilo přes 300.000 lidí a do ciziny kvůli němu uprchlo přes pět milionů Syřanů.

Ještě před válkou figurovala Asma Asadová v mnoha článcích ve společenských časopisech a například americký Vogue ji označil za "nejsvěžejší a nejpřitažlivější z prvních dam". V roce 2012 ale šéfredaktorka Vogue Anna Wintourová svůj pohled na Asadovou změnila. "Roku 2010 jsem udělali rozhovor s manželkou syrského vůdce Asmou Asadovou, ženou vystudovanou na Západě, bývalou bankéřkou a ženou, o které se říkalo, že podporuje reformy na Blízkém východě. Podobně jako mnozí jsme si v té době mysleli, že Asadův režim bude otevřený pokrokové společnosti. Po zhodnocení událostí minulého roku a půl je jasné, že hodnoty a priority tohoto režimu jsou naprosto v rozporu s hodnotami vyznávanými ve Vogue. V Sýrii jsou páchány nehorázné krutosti. Odsuzujeme činy Asadova režimu nejdůraznějším možným způsobem," uvedla tehdy v prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud