Asadova manželka má rakovinu prsu. Léčí se v Damašku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asadova manželka má rakovinu prsu. Léčí se v Damašku

Asadova manželka má rakovinu prsu. Léčí se v Damašku

Manželka syrského prezidenta Bašára Asada se začala léčit na rakovinu prsu. Oznámila to dnes syrská státní média, podle nichž je nemoc Asmy Asadové v raném stadiu. Agentura AP napsala, že podobná odhalení nejsou v arabském světě běžná, rakovina je považovaná za tabu.

Asadův úřad dnes na facebooku zveřejnil fotografii prezidenta sedícího vedle své ženy v nemocničním pokoji. Asadová, která se usmívá na svého manžela, má v levé paži infuzi.

Fotografii doprovází prohlášení, podle nějž byl "zhoubný nádor" zjištěn v raném stadiu. Prohlášení obsahuje také přání brzkého uzdravení. Státní agentura SANA uvedla, že syrská první dáma podstupuje léčbu ve vojenské nemocnici v Damašku. Žádné další podrobnosti ale nezveřejnila.

Později prezidentský úřad zveřejnil ještě další fotografii první dámy, na které stojí, má v jedné ruce notebook a v druhé hrnek. Levou ruku má ovázanou. "Patřím k syrskému lidu, který naučil svět, jak být nezlomný, silný a jak čelit obtížím," stojí u snímku napsáno v arabštině. "Mé odhodlání pochází z vašeho odhodlání a síly, kterou jste prokázali v posledních letech," zní v prohlášení.

Asmě Asadové je 42 let. Její rodina má kořeny v provincii Homs, ale Asma se narodila a byla vychována v Británii. V Británii studovala a pracovala do sňatku s Bašárem Asadem v roce 2000. S manželem má tři děti, dva syny a dceru. Na rozdíl od Asada a ostatních členů syrského vedení nepatří k šíitským alávitům, ale je sunnitka.

K současné válce v Sýrii se veřejně příliš nevyjadřovala, předloni podle ruských zdrojů odmítla nabídku odejít i s dětmi do exilu. Občas se jen objevily její snímky, jak přijímá rodiny padlých vojáků nebo se setkává s lidmi zraněnými v bojích. Pravidelně rovněž chodí do nemocnic či na pohřby. Syrský konflikt nepřežilo přes 300.000 lidí a do ciziny kvůli němu uprchlo přes pět milionů Syřanů.

Ještě před válkou figurovala Asma Asadová v mnoha článcích ve společenských časopisech a například americký Vogue ji označil za "nejsvěžejší a nejpřitažlivější z prvních dam". V roce 2012 ale šéfredaktorka Vogue Anna Wintourová svůj pohled na Asadovou změnila. "Roku 2010 jsem udělali rozhovor s manželkou syrského vůdce Asmou Asadovou, ženou vystudovanou na Západě, bývalou bankéřkou a ženou, o které se říkalo, že podporuje reformy na Blízkém východě. Podobně jako mnozí jsme si v té době mysleli, že Asadův režim bude otevřený pokrokové společnosti. Po zhodnocení událostí minulého roku a půl je jasné, že hodnoty a priority tohoto režimu jsou naprosto v rozporu s hodnotami vyznávanými ve Vogue. V Sýrii jsou páchány nehorázné krutosti. Odsuzujeme činy Asadova režimu nejdůraznějším možným způsobem," uvedla tehdy v prohlášení.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.