Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asadovi oponenti mají pod kontrolou 13 procent syrského území, tvrdí americký institut

Asadovi oponenti mají pod kontrolou 13 procent syrského území, tvrdí americký institut

Syrské opoziční skupiny, které bojovaly proti režimu prezidenta Bašára Asada, nyní v Sýrii ovládají 13 procent území. Jejich největší ztrátou z minulé doby bylo východní Aleppo a nedávno také údolí Barada u Damašku. Podle Fabrice Balanche z washingtonského blízkovýchodního institutu je opozice soustředěna hlavně v provincii Idlíb.

Dále jsou povstalci ještě v části východní Ghúty u Damašku a v několika místech v centru a na jihu Sýrie. "Jsou nyní na ústupu, rozdělení, obklíčení a bez naděje na vítězství," řekl Balanche. Syrská armáda a její stoupenci podle něj používají taktiku vyčerpání a počítají s tím, že na obyvatelstvu, zdecimovaném bombardováním, obklíčením a násilím povstalců, se projeví únava. "Trvalo to čtyři roky, ale teď se režim může považovat za vítěze," sdělil Balanche.

Armáda ohlásila v neděli dobytí údolí Barada, v němž se nacházejí hlavní zdroje vody pro Damašek. Podařilo se vyjednat dohodu a z Barady, která byla poslední baštou opozice, odešlo 700 bojovníků a 1400 civilistů. "Tím povstalci definitivně ztratili Damašek. Ti nejrozumnější z nich se teď snaží vyjednat s vládou amnestii. Ostatním nezbývá, než se nechat převézt do Idlíbu," soudí Balanche.

Největší skupinou, která v této severosyrské provincii působí, je radikální Fronta dobytí Sýrie, což je bývalá Fronta an-Nusrá napojená na al-Káidu. V minulých dnech se tam odehrály boje mezi frontou a dalšími skupinami. Odborník na činnost radikálů Ajmán Tamímí se domnívá, že boje v Idlíbu se stanou válkou o přežití Fronty dobytí Sýrie a fronta v ní nechce prohrát.

V Idlíbu se podle něj formují dva hlavní bloky povstaleckých skupin. Jednu vede Fronta dobytí Sýrie, druhou vlivná skupina Ahrár aš-Šám.

Balanche soudí, že rozkolu mezi opozicí využije syrská armáda i její ruský spojenec při ofenzivě proti Idlíbu. "Mezi opozicí se odehrává válka mezi zastánci tvrdé linie a těmi, kdo jsou přístupní politickému řešení konfliktu. Odpovídá to ruské taktice rozděl a panuj," řekl Balanche.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744