Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asadovské jednotky vstupují do Afrínu na pomoc Kurdům. Dojde na přímý střet s Turky?

Asadovské jednotky vstupují do Afrínu na pomoc Kurdům. Dojde na přímý střet s Turky?

Vojenské jednotky věrné syrské vládě vstoupily do enklávy Afrín na severu země. Oblast v kurdské pohraniční oblasti je v posledních týdnech terčem turecké armády, která zde proti Kurdům a jejich milicím YPG – označovaným za „teroristy“ – bojuje. Vstup Asadových jednotek představuje zásadní faktor, který může přispět k dalšímu prudkému vyhrocení situace.

Z kurdské enklávy na severu Sýrie se rychle stala velmi horká oblast. Damašek už včera skrze státní televizi avizoval, že na pomoc Kurdům vysílá bojovníky. Nehledě na varování znějící z Turecka, které avizovalo, že s podporovateli Kurdů bude bojovat a že brzy oblast ovládne.

Na opačné strany barikády se tak dostávají dvě síly podporované či spřátelené s Ruskem. Turecko se navíc bojů účastní coby člen NATO.

BBC informuje, že syrská státní televize ukázala záběry polovojenských jednotek připravujících se na vstup do oblasti. Není podle ní zatím zřejmé, kolik bojovníků je kde nově nasazeno. Z turecké strany přišla podle Reuters nová vlna ostřelování Afrínu.

Kurdové sami nedávno požádali syrskou armádu poměrně překvapivě o podporu, která je pro ně za stávající situace zřejmě jedinou možností. Podle některých zpráv je vojenská asistence z Damašku vykoupena tím, že Kurdové Afrín Damašku přenechají. Mluvčí milice YPG ovšem pro Reuters popírá, že by existovala závazná dohoda, ze strany Kurdů se podle něj jednalo pouze o „prosbu“ či volání o pomoc.

KurdovéKurdovéautor: Info.cz

Turci od 20. ledna zabrali přes 30 vesnic v kurdské pohraniční oblasti označované; většina z nich je v těsné blízkosti turecké hranice. Turecká média na začátku týdne informovala, že operace Olivová ratolest má v kurdských řadách už přes 1500 obětí.

Ankara tvrdí, že chce vytvořit zónu dostatečně bezpečnou pro to, aby se syrští uprchlíci mohli začít vracet. Bezpečnostní problém spatřuje v přítomnosti kurdských milicí YPG, které sever Sýrie obsadily a jsou přítomny také v Afrínu. Turecko je označuje za spojence tureckých separatistických Kurdů a za teroristy.

Oblast Afrín je součástí provincie Aleppo. Je domovem více než 170.000 lidí, z nichž přes 36.000 žije ve městě Afrín.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1