Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Asadovy bomby a ruské stíhačky: vstupuje Moskva v Sýrii do další fáze války?

Asadovy bomby a ruské stíhačky: vstupuje Moskva v Sýrii do další fáze války?

Damašek s podporou Moskvy znovu zintenzivnil údery na někdejší baštu povstalců Aleppo. Rusko ve stejnou dobu oznámilo, že zahajuje rozsáhlou leteckou operaci v provinciích Homs a Idlíb – o svých akcích v Aleppu ale pomlčelo. Rusové nicméně poprvé nasadili svoji letadlovou loď Admirál Kuzněcov pro starty stíhačů do bojových akcí. Rakety zasáhly několik zdravotnických zařízení. 

Může to být začátek další fáze války o Sýrii, dost možná té poslední. Ke zhruba 200 tisícům lidí, které boje uvěznily v obléhaném východním Aleppu, už několikrát zazněla z Moskvy údajně poslední výzva k odchodu z města. Právě tam se rozhoduje o výsledku letité války Asadových věrných s jeho povstaleckou opozicí.

Moskva přitom ani v posledních dnech nijak neustupuje od dlouhodobé podpory Asadova tažení. Naopak ve Středozemním moři nově začala operovat její letadlová loď Admiral Kuzněcov. Právě odsud teď startují stíhači k úderům, které v posledních dvou dnech podle pozorovatelů nabraly na intenzitě.

Terčem se opakovaně staly i nemocnice poblíž Aleppa – klíčová zařízení v oblasti, kde pomoc průběžně potřebují stovky zraněných včetně dětí. Rakety při posledním útoku zabily několik pacientů a zařízení vyřadily z provozu. Kdo je vypálil, není jasné.

Nemocnice poblíž Aleppa zničená náletemNemocnice poblíž Aleppa zničená náletemautor: Reuters
Nemocnice poblíž Aleppa zničená náletemNemocnice poblíž Aleppa zničená náletemautor: Reuters

Moskva tvrdí, že cílem jejích operací jsou příslušníci teroristických skupin a jejich zázemí. Ministr obrany Šojgu zmiňuje Islámský stát a Frontu dobytí Sýrie, dříve známou jako an-Nusrá.

„Údery jsou zamířeny na sklady zbraní, shromaždiště teroristů a jejich výcviková střediska i na zbrojní továrny.“
Sergej Šojgu, ruský ministr obrany

Tvrdá kritika se ale na akce Moskvy snáší z Washingtonu. Americké ministerstvo zahraničí uvádí, že údery na nemocnice jsou porušením mezinárodního práva. „Rusko znovu podpořilo Asadův režim v nelítostné válce proti syrskému lidu,“ řekla mluvčí ministerstva. 

Prezident Asad mezitím hledá skuliny na poli mezinárodní politiky. V rozhovoru pro portugalskou televizi uvedl, že nově zvolený americký prezident Donald Trump bude přirozeným spojencem Sýrie, pokud splní své předvolební sliby o boji s terorismem. „Nemůžeme zatím nic říct o tom, co se chystá udělat. Pokud ale hodlá bojovat proti teroristům, tak budeme samozřejmě spojenci, přirození spojenci, jako jsme s Rusy, Íránci a mnoha dalšími zeměmi,“ řekl Asad.

Bašár Asad při rozhovoruBašár Asad při rozhovoruautor: Reuters

Trumpova strategie na Blízkém východě není jasná. V kampani prohlásil, že k vyřešení situace v Sýrii je zapotřebí spolupracovat s Ruskem. Některá americká média, mimo jiné i list The New York Times, spekulují, že Trump po převzetí moci zastaví zásobování umírněných povstalců bojujících proti Asadovi. Dříve konstatoval, že Amerika o minulosti rebelů neví zhola nic.

Česká stopa v Sýrii
Česko lidem zasaženým válkou v Sýrii poskytuje humanitární pomoc a podle premiéra Sobotky v tom bude pokračovat. Označil to za jednu z priorit zahraniční politiky pro následující rok. ČR má jako jediná země EU ambasádu v Damašku a nehodlá ji rušit. Podle ministra zaharaničí poskytuje účinný nástroj a zprostředkovává i kontakt pro ostatní diplomacie.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1