Asii čeká velká potopa. Podle vědců je ohrožených na 137 milionů lidí | info.cz

Články odjinud

Asii čeká velká potopa. Podle vědců je ohrožených na 137 milionů lidí

Více než 137 milionů lidí v Indii, Bangladéši a především v Číně je ohroženo záplavami. Riziko v „mokrém regionu" živí čím dál znatelnější globální oteplování i nedostatečný urbanismus, který mění asijská města ve smrtící pasti, ze kterých není úniku. 

Bombaj, Šanghaj, Hanoj či Peking – každé velké asijské město v posledních pěti letech zažilo velkou povodeň, připomíná zpráva CNN. „Není však sporu o tom, že situace se zhoršuje,“ konstatuje Abhas Jha, manažer Světové banky, který má na starosti urbanistiku. O tom, že Asii, nejdeštivější kontinent světa, nečekají jednoduché a především slunečné časy, je přesvědčena i klimatická vědkyně Dewi Kironová. Podle ní je zřejmé, že klimatická změna rozpouští ledovce, ty zvyšují hladiny moří a oceánů, což znamená častější deště. A především častější záplavy a ztráty na životech. 

Historicky je nejvíce obětí záplav ve třech státech světa: Číně, Indii a v Bangladéši. Odhaduje se, že od poloviny minulého století tam za běsnění vodního přírodního živlu zaplatilo svým životem 2,2 milionu lidí. Nyní se odhaduje, že v příštích letech bude ohroženo alarmujících 137 milionů lidí.

„V příštích třech dekádách budou průtrže mračen výrazně intenzivnější. Myslím, že v Asii můžeme čekat větší intenzitu až o 20 procent,“ tvrdí Kironová. Jižní Asie je přitom již nyní jedním z nejdeštivějších míst naší planety – ročně tam spadne v průměru 1000 milimetrů srážek.

Další rizika pro Asiaty představují nevhodně řešená města z pohledu urbanismu. Města totiž často nedokáží vodu přirozeně odvádět proto, že ze stavebních materiálů převažuje beton. Celé aglomerace se proto mění ve smrtelné pasti, ze kterých není úniku. „Mnoho z urbanizace se odehrálo hodně neplánovaně. Rizika nebyla důkladně zvážena, v Asii dostatečně neinvestovali do udržitelných odvodů,“ je přesvědčen Jha.

Náprava není ani jednoduchá, ani levná. „Připravenost, systémy včasného varování, zelená infrastruktura. Takovéto záležitosti pomohou situaci zlepšit. Zjistili jsme, že například systémy včasného varování jsou pravděpodobně nejlepší investicí, kterou města mohou udělat. Každý dolar utracený do těchto systémů totiž ušetří čtyři až osm dolarů v pozdějších ztrátách při povodních,“ tvrdí Jha.

Přesto se nejedná o levnou záležitost. Podle studie z roku 2010 by Bangladéš stálo více než 2,6 miliardy dolarů, aby vhodně zabezpečil své silnice, železnice a kanalizační systémy proti záplavám.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud