Assange by mohl po pěti letech opustit úkryt na ambasádě. Soud rozhodne, jestli zruší zatykač | info.cz

Články odjinud

Assange by mohl po pěti letech opustit úkryt na ambasádě. Soud rozhodne, jestli zruší zatykač

Londýnský soud dnes rozhodne, zda zruší zatykač, který byl v roce 2012 vydán na zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Rodilý Australan se ve snaze vyhnout se zatčení skrývá už pět let na ekvádorském velvyslanectví v britské metropoli. Pokud by se žádostí o zrušení zatykače uspěl, mohl by teoreticky ambasádu opustit. Není ovšem jasné, zda o jeho vydání neusilují Spojené státy.

Podle Assangeových právníků britský zatykač ztratil význam, neboť byl vydán v souvislosti se stíháním ve Švédsku, kde zakladatel WikiLeaks čelil obvinění ze znásilnění. Švédská prokuratura ale loni v květnu předběžné vyšetřování zastavila, a podle právníků by tak měla zrušit zatykač i Británie.

Britská prokuratura s tím nesouhlasí. Podle ní by neměl být Assange odměněn za to, že švédské vyšetřování přečkal v úkrytu. Stockholm se totiž rozhodl vyšetřování zastavit s odůvodněním, že není reálná šance dostat Assange k výslechu do Švédska. Státní zástupkyně loni zároveň uvedla, že vyšetřování by mohlo být obnoveno, pokud by se zakladatel WikiLeaks vydal do Švédska do roku 2020. Tehdy bude čin, ze kterého byl viněn, promlčen.

Pokud britský soud vyslyší argumenty obhájců a zatykač zruší, mohl by se Assange rozhodnout ekvádorskou ambasádu opustit. Agentura AP ovšem upozornila, že by také mohl na zastupitelském úřadu jihoamerické země zůstat, protože kvůli zvláštnostem právního systému USA není veřejně známé, zda o jeho vydání Spojené státy neusilují v souvislosti se zveřejněním tajných vládních dokumentů na platformě WikiLeaks.

Americké úřady v minulosti vyjádřily zájem na stíhání Assange a jeho aktivity kolem WikiLeaks vyšetřovaly. Pokud Washington o jeho vydání skutečně požádal, mohli by jej Britové okamžitě poté, co by ekvádorskou ambasádu opustil, zadržet a zahájit vydávací proceduru. V minulosti přitom Assange tvrdil, že švédské vyšetřování bylo jen záminkou pro to, aby mohl být přes Švédsko vydán do Spojených států.

Pokud by Assange po případném zrušení britského zatykače velvyslanectví přece jen opustil a britská policie jej nezadržela, mohl by se uchýlit do Ekvádoru. Jihoamerická země mu udělila azyl a loni v prosinci také občanství. Na počátku roku nicméně ekvádorský prezident Lenín Moreno označil Assange za „zděděný problém“, který jeho zemi působí potíže.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud