Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Assange si oddechl. Může dál zůstat na ekvádorské ambasádě v Londýně

Assange si oddechl. Může dál zůstat na ekvádorské ambasádě v Londýně

Kandidát vládních socialistů Lenín Moreno těsně vyhrál nedělní ekvádorské prezidentské volby. Potvdil to dnes předseda volební komise. Morenův pravicový rival Guillermo Lasso regulérnost hlasování zpochybňuje. Morenovo vítězství umožní zakladateli serveru WikiLeaks Julianovi Assangeovi, aby zůstal na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Výsledky voleb jsou "nezvratné", prohlásil předseda volební komise Juan Pablo Pozo s tím, že nezaznamenal žádné podvody. "Ekvádor si zvolil svobodně," dodal podle agentury Reuters.

Moreno podle volební komise získal 51,16 procent platných hlasů a Lasso 48,84 procent. Poražený bývalý bankéř tvrdí, že sčítání hlasů provázely podvody. Jeho přívrženci dnes demonstrovali v hlavním městě.

Lasso se již v neděli po vydání povolebních průzkumů, které pro něho vyznívaly příznivě, označil stejně jako Moreno za vítěze. Výsledky průběžného sčítání se však od odhadů výsledků lišily a Lasso uvedl, že požádá o jejich přezkoumání.

Organizace amerických států (OAS), která volby monitorovala, v pondělí oznámila, že nezaznamenala žádné nesrovnalosti.

Výsledky hlasování ukazují, že země zůstane nadále baštou socialismu a nevydá se doprava, jako to v posledních letech udělala řada zemí Latinské Ameriky od Argentiny přes Brazílii po Peru. Moreno, který je od roku 1998 po postřelení upoután na invalidní vozík, slíbil zvýšit sociální dávky, ale být k protivníkům smířlivější než končící socialistický prezident Rafael Correa.

K vítězství již levicovému kolegovi blahopřáli další zástupci socialistického tábora - venezuelský prezident Nicolás Maduro a bolivijský vůdce Evo Morales. Přivítal jej i zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který se od roku 2012 ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Zatímco Lasso sliboval, že mu jako prezident přestane azyl poskytovat, Moreno uvedl, že jej na ambasádě nechá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1