Astronomická částka za propuštění saúdského prince: Kauci za bin Tálala vypsaly úřady na víc než 130 miliard | info.cz

Články odjinud

Astronomická částka za propuštění saúdského prince: Kauci za bin Tálala vypsaly úřady na víc než 130 miliard

Saúdskoarabské úřady požadují šest miliard dolarů (přes 130 miliard Kč) za propuštění jednoho z nejznámějších místních princů Valída bin Talála, který byl v listopadu zadržen v rámci rozsáhlé protikorupční čistky v zemi. Informoval o tom britský deník The Daily Telegraph.

Padesátý sedmý nejbohatší muž světa byl zatčen spolu s dalšími desítkami vlivných osobností, včetně princů, ministrů, podnikatelů a představitelů armády. Někteří už byli propuštěni z provizorního vězení v luxusním hotelu Ritz Carlton v Rijádu výměnou za finanční vyrovnání. Částka, kterou stanovily úřady v případě prince bin Talála, je podle The Daily Telegraph patrně jedna z nejvyšších.

Valíd bin TalálValíd bin Találautor: INFO.CZ

Deník The Wall Street Journal uvedl, že hodnota bin Találova majetku se odhaduje na 18,7 miliardy dolarů (přes 405 miliard Kč) a že se princ bude patrně snažit přesvědčit úřady, aby přijaly jako platbu podíl v jeho obchodní společnosti.

Mezi zatčenými při protikorupční razii byl i princ Mutab bin Abdalláh, přímý člen královské rodiny. Na konci listopadu se dostal na svobodu, když zaplatil saúdskoarabským orgánům více než miliardu dolarů (nyní 21,7 miliardy Kč). Korupci přiznal.

Protikorupční operaci spustila speciální komise, kterou zřídil korunní princ Muhammad bin Salmán, podle některých ve snaze o upevnění moci. Úřady odhadují, že království v posledních desetiletích kvůli korupci přišlo asi o 100 miliard dolarů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud