Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ať Polsko vyhodí z EU.“ Lech Walesa vyráží do další politické bitvy

„Ať Polsko vyhodí z EU.“ Lech Walesa vyráží do další politické bitvy

Bývalý polský prezident a legendární protikomunistický bojovník Lech Walesa má nové poslání. Chce svrhnout vládu strany Právo a spravedlnost v Polsku a ukončit dominanci jejího lídra Jaroslava Kaczyńského, který je podle něj nebezpečný a nezodpovědný. Řekl to v rozhovoru pro server Politico.

„Jsem na cestě na věčnost, ale dokud mám sílu, nechci dovolit zničení Polska,“ uvedl. Kaczyński podle něj porušuje pravidla, ústavu a nerespektuje dělbu moci ve státě.

Walesa se proto pokouší vytvořit celonárodní hnutí za vyhlášení referenda o konání nových voleb. Zároveň lobbuje v Bruselu u evropských představitelů, které se snaží přesvědčit o tom, že by měli vůči polské vládě postupovat tvrději.

Jde mu především o tom, aby Brusel pohrozil Polsku odnětím členství v unii, pokud bude Právo a spravedlnost nadále „porušovat demokratická pravidla“. „Nerad mluvím proti Polsku, ale nemám jinou možnost. Pokud jste členem klubu, kam nezapadáte, musí vás vyhodit,“ podotkl.

Walesa to ale u Poláků nebude mít jednoduché. V politice nepředstavuje relevantní sílu od okamžiku, kdy v roce 1995 opustil úřad prezidenta. Když se o pět let později pokoušel o návrat, získal jenom jedno procento hlasů.

Odpor proti vládě navíc v Polsku zesílil i bez Walesy. Od pátku demonstrují ve Varšavě tisíce lidí, kteří kritizují údajně nedemokratické kroky kabinetu. Protesty se konaly také v dalších polských městech.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1