Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Atentát na Trumpa? Arabská média předpovídají, že zaútočí Američan

Atentát na Trumpa? Arabská média předpovídají, že zaútočí Američan

Několik arabských deníků v posledních dnech spekulovalo o tom, že se Američané pokusí o atentát na Donalda Trumpa. Připomínají, že budoucí prezident má ve Spojených státech řadu nepřátel a to i v politických kruzích. Ti podle arabských komentátorů proti němu poštvávají veřejnost a ohrožují hladké předání vlády, mohli by navíc vyprovokovat možného atentátníka.

Egyptský provládní list Al-Ahram dnes vydal komentář s titulkem Atentát na Trumpa – zpráva, kterou brzy uvidíte. Autor textu Hani Asl v něm předpovídá, že zatím neznámý útočník Trumpa zabije. Pokud ne okamžitě, tak poměrně brzy. Důvodů je podle něj hned několik. „Trumpovi odpůrci, demokratičtí i ti další, nám připomínají lidi, kteří zaplnili naše náměstí během Arabského jara. Je to stejná strategie, stejná podlost, stejná forma protestu. Vidí jen sami sebe a každý, kdo s nimi nesouhlasí, je podle nich zločinec,“ píše v textu komentátor. Útočí také na média, které podle něj Trumpovi odpůrce vyzdvihují.

Muž, který Trumpovi vyhrožoval smrtí, je ve vazbě
Americká policie dnes na Floridě zadržela muže, který vyhrožoval Donaldu Trumpovi smrtí. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informaci policistů z Miami Beach. Muž video,na kterém vyhrožuje budoucímu prezidentovi, poslal na sociální síť Twitter. Zatčen byl krátce poté. Úřady ho viní z ohrožování veřejného činitele.

Novinář dále jmenuje několik případů, kdy se Trumpovi kritici podle něj pokusili budoucího prezidenta zdiskreditovat. S blížícím se datem inaugurace prý tato snaha sílila. Další řadu nepřátel si podle Asla Trump vytvoří, až prohlásí Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci, zruší dohodu s Íránem, vybuduje zeď na hranici s Mexikem a reorganizuje americká ministerstva. Právě zásah do Ministerstva obrany, Pentagonu a tajných služeb by podle egyptského tisku mohl vyprovokovat odpůrce k tomu, aby se Trumpa pokusili zbavit.

Podobně už se po Trumpově zvolení vyjádřil jiný egyptský komentátor, který pokus o atentát předpovídal v souvislosti s vlnou masivních listopadových protestů. O možném atentátu spekuloval také server Al Ahan News, který vlastní libanonské hnutí Hizballáh. „Trumpovo prezidentství může být zastíněné problémy mezi ním, politiky a novináři, kteří představují tradiční politický systém. Trump věří, že tyto elementy proti němu spřádají plány a chtějí se ho stejně jako jeho voličů zbavit. Možná tak v Americe brzy uvidíme překvapení,“ napsal jeden z autorů listu na web.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744