Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Atentátník z Berlína radikalizoval i svoji přítelkyni. Její vyjádření nahání husí kůži

Atentátník z Berlína radikalizoval i svoji přítelkyni. Její vyjádření nahání husí kůži

Anis Amri, atentátník z Berlína, udržoval pravidelný telefonický kontakt se švýcarskou konvertitkou. Dokonce mluvili o svatbě. Žena je dcerou Švýcara a Thajky a v roce 2015 přijala islám. Od té doby se očividně radikalizovala. Po útocích v Berlíně napsala na Facebook, že necítí žádnou lítost, protože Západ také nelituje Syřany a oběti ruského a amerického teroru.

Konvertitka odpověděla novinářům na Facebooku, že spolu chatovali a telefonovali si a vyměnili se fotky. Amri ji povídal, že to mají muslimové v Německu těžké, že se cítí osamělý a chybí mu rodina, informoval o tom Tagesanzeiger.

Chtěl se s ní několikrát setkat. Švýcarka se domnívá, že ji chtěl požádat o ruku. Dříve už toto téma řešili. Před Vánocemi se jí opět ozval a chtěl ji vidět. Nemohla si ovšem vzpomenout, zda to bylo před nebo po útoku.

Přestože od té doby, co přijala islám se na fotkách na Facebooku objevuje pouze zahalená v barevných šátcích, její oči stále lákají mnoho mužů z řad džihádistů a salafistů. Žena dokonce mluví o teroru ze strany mužů, kteří si ji chtějí vzít.

Konvertitka si je vědoma toto, že je v hledáčku tajných služeb a to nejen díky jejím stykům s Anisem Amrim. Na předvánoční teroristický útok v Berlíně má svůj názor. Neumí si představit, že by její milý něco takového mohl udělat a dokonce ani nevěří, že se útok doopravdy stal. Policista v Itálii zastřelil podle ní nevinného člověka.

Švýcarka také věří konspiračním teoriím. Podle ní za teroristickými útoky nestojí radikální islamisté, ale muži z řad západních tajných služeb nebo lidé, kteří nenávidí islám. Na Facebooku se zmínila, že by chtěla zemřít mučednickou smrtí. Jakou, to ale neřekla. Prý to nechá na Alláhovi.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744