Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Atentátník z Manhattanu se mstil, rozhodla vánoční reklama a výzdoba

Atentátník z Manhattanu se mstil, rozhodla vánoční reklama a výzdoba

Atentátník Akayed Ullah původem z Bangladéše, který se v pondělí v podchodu metra pod autobusovým nádražím na Manhattanu v New Yorku pokusil odpálit, se inspiroval teroristickými útoky v Evropě. S odvoláním na vyšetřovatele o tom dnes informovala americká média. Autobusové nádraží, které patří k nejrušnějším nejen ve Spojených státech, ale i na světě, si pak vybral kvůli všudypřítomné vánoční reklamě a výzdobě.

Sedmadvacetiletý Ullah vyšetřovatelům podle deníku The New York Times řekl, že improvizované výbušné zařízení na svém těle odpálil jako odvetu za americké nálety proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a dalších zemích. Další média pak s odvoláním na své zdroje uvedla, že svůj čin považuje také jako odplatu za vpád do Palestiny, kde jsou po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele nepokoje.

Americká média rovněž bez upřesnění napsala, že inspiraci našel v teroristických útocích v Evropě v době Vánoc. Loni v prosinci zahynulo na adventním trhu v Berlíně 12 lidí včetně Češky, když do davu najel terorista s kamionem. V listopadu 2015 pak rozsáhlý teroristický útok zažila Paříž, kde radikálové při bombových a střeleckých útocích zabili na 130 lidí.

Vyšetřovatelé již v pondělí uvedli, že Ullah se sice hlásí k IS, ale že jednal zřejmě zcela sám, neboť nebyl s teroristickou sítí v aktivním kontaktu.

Návod na sestavení bomby našel na internetu a všechen potřebný materiál si koupil s výjimkou trubky, kterou vzal na stavbě, kde pracoval jako elektrikář. Výbušné zařízení pak sestavil v bytě v newyorské čtvrti Brooklyn, kde bydlel.

Šéf newyorské policie James O'Neill řekl, že trubku útočník naplnil hlavičkami zápalek, k jejichž zažehnutí pak použil rozbité osvětlení z vánočního stromku napájené baterií. Po zapnutí světla se obsah trubky vznítil a vedl k tlumené explozi. Výbuch ale nebyl silný, takže nevedl ke vzniku střepin, které při atentátech často působí ničivěji než samotná exploze nálože.

Po výbuchu některá média spekulovala o tom, že vzhledem k nezdaru útoku mohlo zařízení explodovat náhodně bez teroristova úmyslu. Jeden z policistů ale listu The New York Times řekl, že na záznamu bezpečnostní kamery, která incident zachytila, je jasně vidět, jak Ullah spojuje dráty, aby výbušninu aktivoval.

Zdravotní stav Ullaha, který se zotavuje na manhattanské klinice Bellevue, lékaři označují jako vážný, na životě ale ohrožen není. Při výbuchu utrpěl tržná zranění a popáleniny na ruce a v oblasti břicha. Lehce zraněni byli ještě tři další lidé.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1