Austrálie uplácí Rohingy, aby se vrátili do Barmy. „Zabijí mě hned, jak přijedu,“ bojí se uprchlíci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Austrálie uplácí Rohingy, aby se vrátili do Barmy. „Zabijí mě hned, jak přijedu,“ bojí se uprchlíci

Austrálie uplácí Rohingy, aby se vrátili do Barmy. „Zabijí mě hned, jak přijedu,“ bojí se uprchlíci

Australské úřady nabízejí tisíce dolarů rohingským uprchlíkům za to, že opustí internační zařízení a vrátí se do Barmy. Reportérům britského deníku The Guardian to řekli Rohingové z tábora pro žadatele o azyl na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji. V Barmě přitom nyní armáda podle OSN vede proti muslimské menšině „učebnicový příklad etnické čistky“.

Detenční centrum na ostrově Manus nařídil loni zavřít nejvyšší soud Papuy, který jej shledal protiústavním. V té době zde v drsných podmínkách žilo na 900 migrantů. Australská vláda se zavázala, že zařízení uzavře do konce října. V poslední době stupňuje snahy dostat běžence zpět do domovských států a nyní jim zřejmě za odchod nabízí peněžní odměnu.

Jahjá Tabanimu údajně australská hraniční stráž (ABF) slíbila 25 000 australských dolarů (435 000 korun). Dvaatřicetiletý rohingský běženec je v táboře od roku 2013 a říká, že nemá jinou možnost než se vrátit. „Nechci zůstat v Papui, nechci umřít v Papui,“ řekl Tabani. „Radši umřu v Barmě. Asi mě buddhisti zabijí hned, jak přijedu... Austrálii nezajímá, jestli umřeme nebo ne,“ dodal. Zatím žádné peníze nedostal a nemá bankovní účet, přesto je rozhodnut Manus opustit.

720p 360p
Rohingové

The Guardian napsal, že deportace z ostrova zřejmě čeká sedm Rohingů. Další z nich mluvil s novináři pouze pod příslibem anonymity. „Odcházím z Papuy, protože je tady moc mučení, zachází s námi jako s vězni a zabíjejí naše duše. To je pro mě horší, proto jsem se rozhodl vrátit. Alespoň uvidím své rodiče, než ze mě Austrálie a Papua udělá blázna, nebo mě zabije,“ řekl muž.

Ředitelka australské pobočky organizace Human Rights Watch řekla, že poslat Rohingy za současné situace do Barmy se rovná rozsudku smrti. „Je nemyslitelné poslat je tam, zatímco armáda provádí etnickou čistku,“ myslí si Elaine Pearsonová.

Lidé jako Tabani však nemají příliš na výběr. „Nemůžu získat občanství (australské) a nemůžu chodit do školy. Nemám základní práva. Imigrační úřad mi řekl, že buď budu žít v Papui-Nové Guineji, nebo pojedu domů,“ řekl Tabani.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.