Azyl pro americké vědce a elitu. Prezidentský kandidát Macron láká do Francie | info.cz

Články odjinud

Azyl pro americké vědce a elitu. Prezidentský kandidát Macron láká do Francie

Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron vyzval americké vědce, akademiky a podnikatele, kteří nesouhlasí s postupy vlády prezidenta Donalda Trumpa, aby se přestěhovali do Francie. Levicově zaměřený politik a bývalý investiční bankéř se v průzkumech držel dosud jen těsně za Marine Le Penovou a skandálem vláčeným Francisem Fillonem. Nyní popularitou vede.

Bývalý francouzský ministr hospodářství, který je jedním z favoritů nadcházejících voleb, vyzval americké vědce zabývající se konkrétně změnami klimatu, obnovitelnými zdroji energie nebo oblastí zdraví, kteří se bojí nové politické situace, aby hledali útočiště na druhé straně Atlantiku, napsala agentura Reuters.

Ve svém projevu v rámci předvolební kampaně bývalý investiční bankéř řekl, že jeho "vážná výzva" je určena "všem výzkumným pracovníkům, akademikům a společnostem ve Spojených státech bojujícím s tmářstvím", kteří jsou dnes plni obav. Macron prohlásil, že se mají připojit k zemi inovací, kterou chce, aby se Francie stala.

Devětatřicetiletý Macron je nyní považován za favorita voleb. Předvolební průzkum agentury Ifop z tohoto týdne ukázal, že v prvním kole prezidentských voleb by zvítězila šéfka krajní pravice Marine Le Penová a spolu s ní by postoupil právě nezávislý centrista Macron. Ve druhém kole by pak Macron podle anktety díky podpoře umírněných stran šéfku krajně pravicové Národní fronty hladce porazil.

Macron si také jemně rýpnul do Trumpova záměru postavit zeď na hranici s Mexikem - přirovnal tento projekt k Maginotově obranné linii, která v roce 1940 nedokázala zastavit nacisty před invazí do Francie. "Nechci stavět zeď. Mohu vás ujistit, že v mém programu není žádná zeď," řekl prezidentský kandidát asi 8000 svých příznivců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud