Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babčenko roky počítal s nejhorším, Kreml z něj udělal terč štvavé kampaně, říká jeho český kolega

Babčenko roky počítal s nejhorším, Kreml z něj udělal terč štvavé kampaně, říká jeho český kolega

Údajná smrt ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, který kvůli výhrůžkám a obavám ze zatčení odešel do zahraničí a necelý půlrok pobýval i v Česku, od včera plnila titulní stránky médií po celém světě. Dnes odpoledne však došlo k nečekanému zvratu – vyšlo najevo, že Babčenko žije. Vystoupil i na tiskové konferenci, kde spolu s ukrajinskou tajnou službou vysvětlil, že ruské úřady skutečně plánovaly jeho vraždu, díky tajné operaci ukrajinské kontrarozvědky se ale jeho smrti podařilo zabránit. Zveřejňujeme část rozhovoru s přítelem Babčenka a novinářem Hospodářských novin Ondřejem Soukupem, který byl pořízen ještě před odpoledním dramatickým odhalením. V rozhovoru se můžete dočíst o Babčenkově pobytu v Česku a důvodech, proč v Praze nezůstal.

Svěřil se vám pan Babčenko s obavami o svůj život?

Říkal, že se poprvé začal bát někdy před deseti lety a od té doby se nikdy bát nepřestal, protože chápal, že se může stát naprosto cokoliv. Ať už to je zatčení, uvěznění, napadení na ulici, kdy vás zmlátí železnou tyčí nebo zabijí. Všechny tyto případy se v Rusku v posledních pár letech odehrály, bral to tedy tak, že je to riziko, kterému se vystavuje. Nehrál si na žádného hrdinu – říkal, že se samozřejmě bojí, ale zjistil, že se s tím stejně nedá nic dělat.

Byl i on terčem nějakých podobných útoků?

Byl terčem především verbálních útoků včetně kampaně v televizi, kdy významní kremelští propagandisté mluvili o tom, jak je „ten Babčenko“ hrozný a že to je skutečný zrádce. Jinak byl několikrát zadržen policí a párkrát ho někdo napadl na ulici, ale on byl fyzicky poměrně zdatný, takže tomu nepřikládal velkou váhu.

Jak to bylo s jeho žádostí o povolení pobytu, o které podle médií žádal české úřady? Podle ministerstva vnitra totiž o přechodný ani trvalý pobyt nežádal. 

Formálně samozřejmě ne, to je pravda. On vlastně utekl začátkem loňského roku de facto ze dne na den. Dostal informaci od člověka ze silových struktur, který ho už předtím párkrát varoval a měl pravdu, že během dvou dnů se chystá jeho zatčení. Takže popadl pas, odjel na letiště a okamžitě zmizel. V Praze se ocitl náhodou, protože si vzpomněl, že týden před tím mu jeho známá nabídla, že má v Praze volný byt a pokud si bude chtít odpočinout, může na pár měsíců přijet.

Takže se dostal do Prahy, systém je ale bohužel nastavený tak, že pokud tu člověk chce zůstat, nabízí se mu prakticky jen žádost o azyl. To by pro něj ale znamenalo karanténu v uprchlickém táboře a další časově náročné procedury, kdy by musel zůstat v České republice a nemohl by pracovat a odjet pryč, což kategoricky odmítal. Druhou variantou bylo získat dočasný pobyt, v takovém případě by ale stejně jako kterýkoliv jiný cizinec musel mít zajištěnou pracovní smlouvu a nejrůznější výpisy z rejstříků. Tato procedura je také časově náročná a on by ji musel stihnout do šesti měsíců, protože měl vízum, které ho opravňovalo pobývat na území Evropské unie jen půl roku.  

Kdo je Arkadij Babčenko?
Arkadij Babčenko je ruský opoziční novinář, který působí jako válečný zpravodaj. V roce 2012 byl stíhán za výzvy k organizování nepovolených demonstrací. O čtyři roky později vzbudil v Rusku vlnu pobouření svým výrokem na adresu armádního souboru Alexandrovců, kteří zahynuli při letecké katastrofě nad Černým mořem. Jeho slova o tom, že si žádné slitování nezaslouží, vyvolala výzvy k dalšímu trestnímu stíhání a odebrání občanství. Před výhrůžkami a policejním postihem se pak v únoru 2017 uchýlil do zahraničí. Jednačtyřicetiletý novinář žil také necelý půlrok v Praze.

Nedalo se to tedy pořádně stihnout. Už měl vyjednanou předběžnou dohodu s jednou organizací, že by ho zaměstnala a následně mohl požádat o pracovní povolení a povolení k pobytu. To se ale nestačilo zprocesovat, protože odjel do Izraele, aby byl zase šest měsíců mimo území EU. Tam ho zastihla nabídka z Kyjeva, aby pracoval pro televizní kanál ATR. S vědomím toho, jak dlouho by trvalo vyřídit si povolení k pobytu v České republice, řekl: „Tak dobře, to nemá cenu, pojedu pracovat na Ukrajinu.“

Jaké bylo jeho zázemí v Česku? Rodinu zde neměl?

Neměl ji tu nastálo. To byl mimochodem také jeden z důvodů, proč si nakonec vybral Kyjev. Protože za ním rodina přijížděla třeba na dva týdny, na měsíc, měli totiž jen turistické vízum. Do Kyjeva za ním ale přijeli okamžitě a mohli tam automaticky žít, aniž by procházeli tímto martyriem kolem povolení k pobytu.

Česko také považoval za bezpečné a přemýšlel nad tím, že by se sem v budoucnu třeba vrátil a žil tady?

Určitě to pro něj byla varianta, kterou chtěl. Ale zase to pro něj nebyl nějaký životní sen. On vždy říkal, že potřebuje jen pokoj s internetem a že pracovat může téměř odkudkoliv. Takže tu chtěl zůstat, ale když pochopil, co by to všechno znamenalo, mávl nad tím rukou.

Kdy jste pana Babčenka viděl naposledy?

Těsně před tím, než odjel. To znamená loni na podzim, kdy jsme měli i rozlučku ve větší společnosti. Ale byli jsme v kontaktu i potom. Řekněme, že jsme si jednou do měsíce napsali, většinou kvůli pracovním věcem.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1