Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění

Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění

Kompletní blackout. Ruskem anektovaný poloostrov Krym ve středu odpoledne postihl téměř kompletní výpadek dodávek elektrické energie. Dva miliony lidí se na několik hodin ocitly bez proudu ocitly kvůli banální nehodě v ruské rozvodně, dodávky byly obnoveny až během večerních hodin.

Stačil náhlý prudký nárůst elektrické energie v rozvodně ruské elektrárny Tamaň, která přes Kerčský průliv sousedí s Krymem, a dva automaticky vypnuté transformátory poslaly dva miliony obyvatel poloostrova do tmy. Téměř celý poloostrov hlásil výpadky energie i mobilního signálu. 

„Kvůli prudkému nárůstu energie v ruské elektrárně Tamaň byl aktivován bezpečnostní systém,“ reagoval na sociálních sítích na výpadek energie krymský premiér Sergej Aksyonov.

Středeční blackout ukazuje na dlouhodobý stav na Ruskem anektovaném poloostrově. Výpadky elektrické energie jsou tam běžné, během loňského horkého léta nebyly výjimkou nefungující semafory a trolejbusy "vypnuté" uprostřed silnic.

Krym disponuje elektrárnami s celkovým výkonem 540 MW, nicméně to na pokrytí tamní spotřeby nestačí. Ukrajina přestala poloostrov zásobovat energií na podzim 2015, rok po anexi Ruskem, Krym tak potřebnou energii nyní odebírá z Ruska. To se snaží na Krymu vybudovat nové elektrárny, projekt nicméně nabírá zpoždění - mimo jiné i kvůli sankcím, které byly na zemi uvaleny právě kvůli anexi.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1