Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění

Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění

Kompletní blackout. Ruskem anektovaný poloostrov Krym ve středu odpoledne postihl téměř kompletní výpadek dodávek elektrické energie. Dva miliony lidí se na několik hodin ocitly bez proudu ocitly kvůli banální nehodě v ruské rozvodně, dodávky byly obnoveny až během večerních hodin.

Stačil náhlý prudký nárůst elektrické energie v rozvodně ruské elektrárny Tamaň, která přes Kerčský průliv sousedí s Krymem, a dva automaticky vypnuté transformátory poslaly dva miliony obyvatel poloostrova do tmy. Téměř celý poloostrov hlásil výpadky energie i mobilního signálu. 

„Kvůli prudkému nárůstu energie v ruské elektrárně Tamaň byl aktivován bezpečnostní systém,“ reagoval na sociálních sítích na výpadek energie krymský premiér Sergej Aksyonov.

Středeční blackout ukazuje na dlouhodobý stav na Ruskem anektovaném poloostrově. Výpadky elektrické energie jsou tam běžné, během loňského horkého léta nebyly výjimkou nefungující semafory a trolejbusy "vypnuté" uprostřed silnic.

Krym disponuje elektrárnami s celkovým výkonem 540 MW, nicméně to na pokrytí tamní spotřeby nestačí. Ukrajina přestala poloostrov zásobovat energií na podzim 2015, rok po anexi Ruskem, Krym tak potřebnou energii nyní odebírá z Ruska. To se snaží na Krymu vybudovat nové elektrárny, projekt nicméně nabírá zpoždění - mimo jiné i kvůli sankcím, které byly na zemi uvaleny právě kvůli anexi.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.