Články odjinud

Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění

Banální porucha v Rusku poslala celý Krym na několik hodin do tmy. Stavba elektráren na poloostrově má zpoždění

Kompletní blackout. Ruskem anektovaný poloostrov Krym ve středu odpoledne postihl téměř kompletní výpadek dodávek elektrické energie. Dva miliony lidí se na několik hodin ocitly bez proudu ocitly kvůli banální nehodě v ruské rozvodně, dodávky byly obnoveny až během večerních hodin.

Stačil náhlý prudký nárůst elektrické energie v rozvodně ruské elektrárny Tamaň, která přes Kerčský průliv sousedí s Krymem, a dva automaticky vypnuté transformátory poslaly dva miliony obyvatel poloostrova do tmy. Téměř celý poloostrov hlásil výpadky energie i mobilního signálu. 

„Kvůli prudkému nárůstu energie v ruské elektrárně Tamaň byl aktivován bezpečnostní systém,“ reagoval na sociálních sítích na výpadek energie krymský premiér Sergej Aksyonov.

Středeční blackout ukazuje na dlouhodobý stav na Ruskem anektovaném poloostrově. Výpadky elektrické energie jsou tam běžné, během loňského horkého léta nebyly výjimkou nefungující semafory a trolejbusy "vypnuté" uprostřed silnic.

Krym disponuje elektrárnami s celkovým výkonem 540 MW, nicméně to na pokrytí tamní spotřeby nestačí. Ukrajina přestala poloostrov zásobovat energií na podzim 2015, rok po anexi Ruskem, Krym tak potřebnou energii nyní odebírá z Ruska. To se snaží na Krymu vybudovat nové elektrárny, projekt nicméně nabírá zpoždění - mimo jiné i kvůli sankcím, které byly na zemi uvaleny právě kvůli anexi.