Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barack Obama předá žezlo muži, který zpochybňoval jeho občanství

Barack Obama předá žezlo muži, který zpochybňoval jeho občanství
 

Dosluhující prezident svému nástupci Donaldu Trumpovi pogratuloval už během volebního dne. V Bílem domě se s ním sejde zítra. Národu teď vzkazuje, aby se sjednotil. 

Spojené státy potřebují jednotu a respekt jeden ke druhému, uvedl v zahradě Bílého domu prezident Barack Obama. Dodal taky, že doufá, že výměna v prezidentském úřadu proběhne hladce. 

„Není žádným tajemstvím, že jsou mezi mnou a nově zvoleným prezidentem některé zásadní rozdíly," řekl Obama. Dodal ale, že „všichni teď chceme to, co je nejlepší pro tuto zemi."
Barack Obama

„Nejsme na prvním místě republikáni či demokraté. Jsme hlavně Američané. Jsme hlavně vlastenci. Všichni chceme pro naši zemi to nejlepší. To jsem slyšel i z Trumpových slov včera v noci a slyšel jsem to od něj, i když jsem s ním přímo hovořil. Povzbudilo mě to," prohlásil demokratický prezident, kterého republikán Trump v lednu v Bílém domě vystřídá.

Obama proti Trumpovi vedl v posledních měsících tvrdou kampaň. Několikrát o něm řekl, že je pro úřad prezidenta nevhodný. Trump naopak v minulosti rozvířil debatu o Obamově původu.  

„Není žádným tajemstvím, že jsou mezi mnou a nově zvoleným prezidentem některé zásadní rozdíly," řekl Obama. Dodal ale, že „všichni teď chceme to, co je nejlepší pro tuto zemi."

Obamův projev vyvolal u řady zaměstnanců Bilého domu silné emoce. Prezident jim otevřeně poděkoval za dosavadní práci. Řekl taky, že věří, že Spojené státy jsou teď silnější a lepší, než když je před osmi lety přebíral. Uklidnit se snažil taky voliče Hillary Clintonové."Každý je smutný, když prohraje volby. Den poté si ale musíme uvědomit, že dohromady tvoříme tým."

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1