Barmská armáda se poprvé přiznala k vraždění Rohingů. Těla nechala v hromadném hrobě | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barmská armáda se poprvé přiznala k vraždění Rohingů. Těla nechala v hromadném hrobě

Barmská armáda se poprvé přiznala k vraždění Rohingů. Těla nechala v hromadném hrobě

Barmská armáda přiznala, že její síly zabily ve spolupráci s buddhistickými vesničany deset Rohingů, jejichž těla byla nalezena v hromadném hrobě na severozápadě země. Prohlášení je prvním veřejným přiznáním k násilí na muslimské menšině. Stovky tisíc Rohingů v minulých měsících prchly před násilím do Bangladéše.

Velitel barmské armády na Facebooku napsal, že těla Rohingů v hromadném hrobě patří lidem, kteří vyhrožovali buddhistickým vesničanům a zemřeli v rámci odvety.

„Je pravda, že vesničané i bezpečnostní síly přiznali, že zabili deset bengálských teroristů. Armáda se postará o ty, kteří jsou odpovědní za zabíjení a porušují pravidla. Tento incident nastal, protože etničtí buddhističtí vesničané byli ohrožováni a provokováni teroristy,“ píše se v prohlášení.

OSN a další organizace viní barmskou armádu z etnických čistek a rozsáhlých akcí proti Rohingům. Patří mezi ně zabíjení, znásilňování a vypalování domů. Kvůli tomu uprchlo asi 650 tisíc lidí do Bangladéše. Brutální tažení proti perzekvované menšině začalo v reakci na útoky extremistických skupin Rohingů.

Podle mluvčí organizace UNICEF Marixie Mercadové žijí děti uprchlíků v Rakhinském státu mezi odpadky a exkrementy. Snadno se tam šíří choroby. Mercadová v oblasti strávila měsíc a během prvních tří týdnů zemřely před jejími zraky čtyři děti z jednoho tábora. Celkem je v uprchlických táborech v rámci Barmy asi 60 tisíc dětí.

Armáda dosud jakékoli provinění z vraždění Rohingů a vypalování jejich vesnic odmítala. Vláda buddhistické Barmy navíc dlouhodobě odmítá uznat Rohingy za oficiální státní menšinu. Kvůli situaci muslimských obyvatel se dostala pod mezinárodní tlak premiérka a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij. Během nedávné cesty do Barmy kritizoval situaci v zemi také papež František.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.