Bavorsko očekává desítky centimetrů sněhu, mnichovské letiště má problémy | info.cz

Články odjinud

Bavorsko očekává desítky centimetrů sněhu, mnichovské letiště má problémy

Rozmarům zimního počasí dnes čelí Bavorsko, kde navíc podle meterorologů může do pondělka napadnout ještě dalších 50 centimetrů sněhu. Na bílý příval se mají připravit hlavně horské oblasti. S problémy se potýká i mnichovské letiště, které ruší a odkládá lety včetně těch spojení, která mají za cíl Prahu. Kvůli sněhu rovněž přibylo problémů na bavorských silnicích.

Husté sněžení, větrné počasí a špatná viditelnost zkomplikovaly provoz na letišti v Mnichově. Zrušeno dnes kvůli tomu muselo být na devět desítek letů, což je zhruba deset procent celodenního objemu. „Další lety jsou navíc zpožděny,“ uvedla mluvčí letiště. „Na úklid dráhy potřebujeme 25 minut. A během této doby je dráha uzavřená,“ dodala s tím, že další čas si žádá i odmrazování letadel.

Situace v Mnichově dopadla také na cestující mezi bavorskou metropolí a Prahou. Zatímco dopolední linka do Prahy odletěla prakticky podle rozvrhu, zpáteční spoj s návratem v 13:10 do českého hlavního města byl zpožděn o více než hodinu. Zcela zrušena pak byla linka s přistáním v Praze v 16:05 a následným odletem do Mnichova v 16:40.

S problémy se potýkají nejen piloti v Mnichově, ale také řidiči na dalších místech Bavorska. „Na zledovatělých silnicích máme dosud hlášeno asi 25 nehod,“ uvedla dnes ráno mluvčí hornobavorské policie, která má na starosti jih této spolkové země. Dodala, že většina kolizí skončila jen pomačkanými plechy, lehké zranění ale i tak utrpěli dva lidé. Dolnobavorská policie pak v souvislosti s počasím zaznamenala osm nehod, které si velké škody nevyžádaly.

V Horních Frankách na severu Bavorska několik řidičů nákladních aut nezvládlo jízdu na kluzké dálnici A9 u Bischofsgrünu a skončilo ve svodidlech. V Thiersheimu v Horních Frankách nedaleko hranic s ČR havaroval při průjezdu pravotočivou zatáčkou český řidič, který s osobním autem narazil do zídky. Způsobil tak škodu za 8 tisíc eur (asi 200 tisíc korun). Policie podle portálu Focus Online poznamenala, že nepřizpůsobil rychlost podmínkám zasněžené vozovky, za což bude potrestán ještě pokutou.

Naopak vlaky v Bavorsku jezdí bez významnějších problémů. I tak dráhy na svém webu upozorňují, že spoje může zimní počasí ovlivnit.

Německá meteorologická služba DWD nadále varuje před hustým sněžením v podalpských oblastech a také v Bavorském lese, který zahrnuje bavorskou část Šumavy. Očekává se, že zde dnes může v Bavorsku napadnout až 30 centimetrů sněhu, do pondělí pak dalších 20. V Berchtesgadenských Alpách kvůli přívalům sněhu hrozí laviny. Sněžit bude do pondělí také na dalších místech jižního Německa a také v části východoněmeckého Saska, které sousedí s Českem. V bavorských regionech severně od Dunaje meteorologové předpokládají, že se sněžení bude postupně měnit v déšť.

Pozor na silnice v rakouských Alpách

Zvýšené lavinové nebezpečí panuje také v Rakousku, kde meteorologové očekávají do zítřejšího rána (neděle p. ledna) přívaly nového sněhu. V Tyrolsku by podle předpovědí mohlo napadnout 40 až 70 centimetrů sněhu, místy i více. S uzavírkami rakouských silnic v horských regionech proto musí počítat turisté mířící do Alp. Letiště v tyrolské metropoli Innsbrucku kvůli sněhu odřeklo několik spojů, mimo jiné s Londýnem či Frankfurtem nad Mohanem. Některé lety do Innsbrucku pak byly přesměrovány na jiná letiště, poznamenala rakouská agentura APA.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud