Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bažiny, kolonie zvířat a turistické trasy. Uprchlická „džungle“ v Calais je znovu přírodní lokalitou

Bažiny, kolonie zvířat a turistické trasy. Uprchlická „džungle“ v Calais je znovu přírodní lokalitou

Už žádné stany ani přístřešky vyrobené ze všeho možného, ale bažiny a umělé útesy, kde hnízdí stěhovaví ptáci: po několikaměsíčních pracích se bývalá "džungle" v Calais na severu Francie, kde žilo až 9000 běženců, změnila v přírodní lokalitu. Píše o tom agentura AFP.

Při pohledu ze dřevěné pozorovatelny nad klidnými vodami je těžké si představit, že tu žilo 6000 až 9000 běženců, především ze Súdánu, Eritreje a Afghánistánu, kteří se tísnili v kontejnerech a chatrčích po celé měsíce, naproti břehům Británie, o níž snili.

Na této ploše o třiceti hektarech na jaře 2015 vznikl největší tábor imigrantů ve Francii, který se stal městem ve městě, měl vlastní kostel, mešitu, školy. V říjnu 2016 byl zcela zlikvidován.

"Tato lokalita má pohnutou historii, zvláště v souvislosti s imigranty. Byla předána do užívání obyvatelům Calais," sdělil prefekt Pas-de-Calais Fabien Sudry, když byly 8. června definitivně dokončeny práce, jejichž cena se odhaduje na 1,7 milionu eur (42,5 milionu Kč).

Jen několik stop ještě svědčí o bývalé "džungli": panely označující centrum Julese Ferryho, kde žily ženy a děti, červená cedule s nápisem "love" na elektrickém panelu, mříže a zeď vysoká čtyři metry, která tu byla postavena v letech 2015 a 2016, aby zabránila imigrantům pronikat do kamionů.

Výletníci se mohou vydat dvěma cestami: jedna vede na vrcholek bunkru ze druhé světové války nad pláží, kde sídlí kolonie tuleňů. Druhá míří na rozhlednu, z níž je výhled na duny a na moře, kde se zastavují stěhovaví ptáci.

720p 480p 360p 240p
Návrat do džungle. Calais srovnalo tábor migrantů se zemí, přichází ale noví. Reportáž INFO.CZ z roku 2017.

"Přijeli jsme sem z Německa, abychom viděli opevnění, protože strýc mého manžela byl za války přidělen do Calais," říká Ingrid Mühlová. Kolem krku má fotoaparát.

Bernard Fluet, který už dlouho žije nedaleko, se do této nové přírodní lokality již vydal na projížďku na kole. "Je tu klid. Je to kontrast oproti nedalekým továrnám, z nichž se valí dým," říká. Znepokojuje jej pouze to, jak bude fungovat sousedství se zdejším loveckým revírem.

"Chceme obnovit přirozené prostředí, zničené vlhké lokality, které umožní návrat vlaštovek, a přilákat návštěvníky," vysvětluje Odile Gauthierová, ředitelka organizace, která lokalitu vlastní.

První turistické trasy tu byly otevřeny již v 80. letech minulého století, ale obnova přirozeného prostředí, která měla kompenzovat dopad rozšiřování přístavní struktury na životní prostředí, byla přerušena, když zde vznikla "džungle", známá pod oficiálním názvem "la Lande".

"Některé chráněné druhy, které odsud vymizely, se již vrátily, stejně jako některé rostliny," prohlašuje Emmanuelle Leveuglová, předsedkyně vlastníka lokality, organizace Eden 62. Pozemek byl vyčištěn od 16 tun odpadu, zalesněn a břehy byly uměle upraveny.

Zbývá do konce příštího roku vybudovat parkoviště a další turistické cesty mezi Calais a Marck, kde žije na 250 druhů ptáků.

V Calais, v podmínkách, které pravidelně pranýřují organizace na ochranu lidských práv, jen několik set metrů od přírodní lokality, žije ještě 350 až 400 imigrantů. Tábor byl sice zlikvidován, ale definitivní tečka za touto stránkou dějin ještě nebyla udělána.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232