Belgická armáda láká rozmazlené mileniály. Chce je na noc posílat domů, ať se jim nestýská po mámě | info.cz

Články odjinud

Belgická armáda láká rozmazlené mileniály. Chce je na noc posílat domů, ať se jim nestýská po mámě

Belgická armáda stárne a nedaří se jí do svých řad verbovat mladší generace. Ministerstvo obrany proto přišlo s neotřelým nápadem, jak přiblížit službu v armádě moderní době – mladíkům a dívkám ve výcviku chce dovolit, aby o víkendech přespávali doma. Veteránům a vojenským expertům z toho vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Dle jejich názoru jde o přílišnou změkčilost, která může vytvořit nebezpečný precedent pro další spojenecké armády.

„Armáda chce zavést více volných večerů, kdy může branec opustit kasárny. Mladí lidé se stále musí hlásit na vrátnici v neděli večer, nebo nejpozději v pondělí ráno a do pátku nesmí ven,“ popsal mluvčí ministerstva obrany Alex Claesen s tím, že armáda probírá možnost, že by branci, kteří bydlí poblíž vojenských škol nebo kasáren, mohli v průběhu výcviku chodit večer domů.  

Vojenští veteráni i experti jsou takovým nápadem zděšeni. Upozorňují, že zavedení navrhovaných opatření do praxe může podkopat soudržnost jednotky a stanovit nebezpečný precedent pro další armády v NATO. 

„Nechcete jít do války s muži, kterým se stýská po mámě,“ zkritizoval nápad belgické vlády pro deník The Guardian Danny Lams, bývalý výsadkář a předseda sdružení válečných veteránů. „Spávali jsme na zemi pod děravou celtou. Chtěli jsme sloužit naší zemi. Pokud dovolíte brancům jít domů o víkendu, armáda brzy požádá o mobilní domy, když ji pošlou na frontu,“ dodal. 

Pokud by belgická armáda zavedla navrhovaná opatření, byla by dle expertů z Evropské obranné agentury první v moderní vojenské historii Západu. „Každá armáda se připravuje na válku a ve válce neexistuje, že spíte doma. Armáda se vyvíjí se způsobem, jakým bojuje, ale jedinou věcí, která se mění, jsou zbraně, s nimiž bojujeme – povaha války jako takové se nemění, takže základní principy armády také ne,“ odmítá argument o potřebě přizpůsobování armády mileniálům Vir Maham, záložák francouzské legionářské armády, jež se zúčastnil misí v Afghánistánu, Iráku a Mali.

„Příště půjde armáda do stávky? Založí se odbory v armádě? Jak já nenávidím 21. století!“ směje se Maham. 

Supermoderní čínská stíhačka překvapila svět. Peking masivně zbrojí a Američané nestíhají autor: INFO.CZ

Belgické ministerstvo obrany má však opačný názor. Změkčení podmínek výcviku má pomoci nalákat mladé lidi do armády. Vojenská služba byla v Belgii povinná do roku 1994, od té doby řady belgických vojáků řídnou. V současné době má Belgie 2,6 vojáka na 1000 obyvatel, což je méně než většina spojenců v NATO. A roste také průměrný věk vojáků, dnes se pohybuje nad čtyřiceti roky.

Podle veterána Rogera Housena ale samotné změkčení podmínek v kasárnách ke zvrácení trendu nestačí. Poukazuje na armádní statistiky, dle nichž předčasně končí výcvik 20 až 25 procent rekrutů. Šestnáct procent z nich uvádí, že tak činí kvůli „rodinným důvodům“.

Mnohem vážnějším důvodem, proč se mladí nehrnou do armády, jsou dle Housena škrty v kapitole obranných výdajů v posledních dekádách, které se negativně projevily na kvalitě výcviku i výzbroji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud