Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bělochům vstup zakázán.“ V Paříži vzbudil rozruch festival určený jen černoškám

„Bělochům vstup zakázán.“ V Paříži vzbudil rozruch festival určený jen černoškám

Starostka Paříže Anne Hidalgová požaduje zákaz kontroverzního „evropského afrofeministického“ festivalu, téměř celého vyhrazeného pouze černoškám. Zvažuje také možnost podání trestního oznámení na organizátory kvůli diskriminaci. Akce nazvaná Nyansapo se má konat ve francouzské metropoli koncem července.

Polemiku ve Francii vzbudil festival tím, že 80 procent jeho plochy má být určeno výhradně pro černošky. Hidalgová v neděli na twitteru festival „zakázaný bělochům“ odsoudila a uvedla, že se u pařížského policejního perfekta zasadí o jeho zákaz. Starostku Paříže podle agentury AFP podpořila i organizace SOS Racisme, která festival označila za „chybu, ne-li ohavnost“.

Festival pořádá „afrofeministická“ organizace Mwasi, která se v reakci na polemiku označila za cíl dezinformační kampaně krajní pravice. „Jsme smutní z toho, že se některé protirasistické organizace nechaly zmanipulovat,“ uvádí se podle agentury AFP v prohlášení skupiny Mwasi.

Akce je kontroverzní i proto, že se má uskutečnit v prostorách patřících pařížské radnici, uvedla francouzská televize LCI. Radnice této stanici původně sdělila, že nemůže rozhodovat o akcích v prostorách, které pronajímá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1