Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bělorusové slaví den nezávislosti. Úřady zatýkaly aktivisty bojující za propuštění politických vězňů

Bělorusové slaví den nezávislosti. Úřady zatýkaly aktivisty bojující za propuštění politických vězňů

Běloruská policie o dnešním státním svátku zmařila opoziční pokus o uspořádání demonstrace za osvobození politických vězňů v centru Minska a asi dvě desítky aktivistů podle médií zadržela. Opozičního vůdce Mikalaje Statkeviče, který v roce 2010 kandidoval na prezidenta a protest za osvobození vězňů organizoval, zatkli policisté před jeho bydlištěm, kde hlídkovali už od rána, uvedl list Belorusskij partizan pod titulkem "Masový zátah v centru Minska na den nezávislosti".

Na místě nepovolené demonstrace se podle deníku sešlo málo lidí, hlavně ochránci lidských práv, pozorovatelé, novináři a tajní policisté v civilu, rozpoznatelní podle sluchátek v uších. Následně pozatýkali zmíněné pozorovatele, kteří se žádné akce neúčastnili, ale jen přihlíželi, co se bude dít, a posadili je do autobusu, který je odvezl na policejní strážnici. Mezi dvěma desítkami zatčených se ocitl i aktivista, vykřikující "Hitler kaput!" a "Smrt fašismu!".

Patrně šlo o narážku na to, že Statkevič navrhoval demonstrací "vyjádřit solidaritu s těmi, kdo nyní bojují za osvobození země od režimu Hitlerova ctitele". Lukašenko se totiž jednou obdivně zmínil o "německém pořádku", který podle něj "dosáhl vrcholu za Hitlera", a který by si přál napodobit.

Zákrok v Minsku odráží nesnášenlivost prezidenta Alexandra Lukašenka vůči oponentům, navzdory nedávnému příklonu k Západu, poznamenala agentura AP a dodala, že Lukašenko vládne bývalé sovětské republice s deseti miliony obyvateli od roku 1994. Opozici a nezávislá média potlačuje a udržuje kontrolu státu nad ekonomikou v sovětském stylu.

Běloruská metropole si dnes připomněla výročí osvobození města sovětskou armádou od nacistických okupantů za druhé světové války vojenskou přehlídkou, které se - vůbec poprvé - zúčastnili i čínští vojáci, a to spolu se zbraněmi vyráběné v kooperaci oběma státy, jako jsou obrněná vozidla Bohatyr a Drakon a raketomet Polonez. "Rozvíjíme spolupráci s Čínou, naším strategickým partnerem. Vedeme také dialog se západními státy na základně vzájemného respektu," prohlásil Lukašenko.

Výročí osvobození Minska se v Bělorusku slaví jako výročí nezávislosti. Přehlídky v metropoli se podle agentury AFP zúčastnilo na 4000 vojáků s 225 vozidly, 25 letouny a čtyřmi vrtulníky, pilotovanými ruskými posádkami.

Bělorusko, které silně závisí na svém nejbližším a tradičním spojenci Rusku, se snaží diverzifikovat své vztahy se zahraničím zejména od ruské anexe Krymu na jaře 2014, kterou Minsk sledoval se znepokojením. Peking v Bělorusku v posledních letech masivně investoval poskytnutím úvěrů v řádu miliard dolarů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744