Bělorusové slaví den nezávislosti. Úřady zatýkaly aktivisty bojující za propuštění politických vězňů | info.cz

Články odjinud

Bělorusové slaví den nezávislosti. Úřady zatýkaly aktivisty bojující za propuštění politických vězňů

Běloruská policie o dnešním státním svátku zmařila opoziční pokus o uspořádání demonstrace za osvobození politických vězňů v centru Minska a asi dvě desítky aktivistů podle médií zadržela. Opozičního vůdce Mikalaje Statkeviče, který v roce 2010 kandidoval na prezidenta a protest za osvobození vězňů organizoval, zatkli policisté před jeho bydlištěm, kde hlídkovali už od rána, uvedl list Belorusskij partizan pod titulkem "Masový zátah v centru Minska na den nezávislosti".

Na místě nepovolené demonstrace se podle deníku sešlo málo lidí, hlavně ochránci lidských práv, pozorovatelé, novináři a tajní policisté v civilu, rozpoznatelní podle sluchátek v uších. Následně pozatýkali zmíněné pozorovatele, kteří se žádné akce neúčastnili, ale jen přihlíželi, co se bude dít, a posadili je do autobusu, který je odvezl na policejní strážnici. Mezi dvěma desítkami zatčených se ocitl i aktivista, vykřikující "Hitler kaput!" a "Smrt fašismu!".

Patrně šlo o narážku na to, že Statkevič navrhoval demonstrací "vyjádřit solidaritu s těmi, kdo nyní bojují za osvobození země od režimu Hitlerova ctitele". Lukašenko se totiž jednou obdivně zmínil o "německém pořádku", který podle něj "dosáhl vrcholu za Hitlera", a který by si přál napodobit.

Zákrok v Minsku odráží nesnášenlivost prezidenta Alexandra Lukašenka vůči oponentům, navzdory nedávnému příklonu k Západu, poznamenala agentura AP a dodala, že Lukašenko vládne bývalé sovětské republice s deseti miliony obyvateli od roku 1994. Opozici a nezávislá média potlačuje a udržuje kontrolu státu nad ekonomikou v sovětském stylu.

Běloruská metropole si dnes připomněla výročí osvobození města sovětskou armádou od nacistických okupantů za druhé světové války vojenskou přehlídkou, které se - vůbec poprvé - zúčastnili i čínští vojáci, a to spolu se zbraněmi vyráběné v kooperaci oběma státy, jako jsou obrněná vozidla Bohatyr a Drakon a raketomet Polonez. "Rozvíjíme spolupráci s Čínou, naším strategickým partnerem. Vedeme také dialog se západními státy na základně vzájemného respektu," prohlásil Lukašenko.

Výročí osvobození Minska se v Bělorusku slaví jako výročí nezávislosti. Přehlídky v metropoli se podle agentury AFP zúčastnilo na 4000 vojáků s 225 vozidly, 25 letouny a čtyřmi vrtulníky, pilotovanými ruskými posádkami.

Bělorusko, které silně závisí na svém nejbližším a tradičním spojenci Rusku, se snaží diverzifikovat své vztahy se zahraničím zejména od ruské anexe Krymu na jaře 2014, kterou Minsk sledoval se znepokojením. Peking v Bělorusku v posledních letech masivně investoval poskytnutím úvěrů v řádu miliard dolarů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud