Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bělorusové slaví den nezávislosti. Úřady zatýkaly aktivisty bojující za propuštění politických vězňů

Bělorusové slaví den nezávislosti. Úřady zatýkaly aktivisty bojující za propuštění politických vězňů

Běloruská policie o dnešním státním svátku zmařila opoziční pokus o uspořádání demonstrace za osvobození politických vězňů v centru Minska a asi dvě desítky aktivistů podle médií zadržela. Opozičního vůdce Mikalaje Statkeviče, který v roce 2010 kandidoval na prezidenta a protest za osvobození vězňů organizoval, zatkli policisté před jeho bydlištěm, kde hlídkovali už od rána, uvedl list Belorusskij partizan pod titulkem "Masový zátah v centru Minska na den nezávislosti".

Na místě nepovolené demonstrace se podle deníku sešlo málo lidí, hlavně ochránci lidských práv, pozorovatelé, novináři a tajní policisté v civilu, rozpoznatelní podle sluchátek v uších. Následně pozatýkali zmíněné pozorovatele, kteří se žádné akce neúčastnili, ale jen přihlíželi, co se bude dít, a posadili je do autobusu, který je odvezl na policejní strážnici. Mezi dvěma desítkami zatčených se ocitl i aktivista, vykřikující "Hitler kaput!" a "Smrt fašismu!".

Patrně šlo o narážku na to, že Statkevič navrhoval demonstrací "vyjádřit solidaritu s těmi, kdo nyní bojují za osvobození země od režimu Hitlerova ctitele". Lukašenko se totiž jednou obdivně zmínil o "německém pořádku", který podle něj "dosáhl vrcholu za Hitlera", a který by si přál napodobit.

Zákrok v Minsku odráží nesnášenlivost prezidenta Alexandra Lukašenka vůči oponentům, navzdory nedávnému příklonu k Západu, poznamenala agentura AP a dodala, že Lukašenko vládne bývalé sovětské republice s deseti miliony obyvateli od roku 1994. Opozici a nezávislá média potlačuje a udržuje kontrolu státu nad ekonomikou v sovětském stylu.

Běloruská metropole si dnes připomněla výročí osvobození města sovětskou armádou od nacistických okupantů za druhé světové války vojenskou přehlídkou, které se - vůbec poprvé - zúčastnili i čínští vojáci, a to spolu se zbraněmi vyráběné v kooperaci oběma státy, jako jsou obrněná vozidla Bohatyr a Drakon a raketomet Polonez. "Rozvíjíme spolupráci s Čínou, naším strategickým partnerem. Vedeme také dialog se západními státy na základně vzájemného respektu," prohlásil Lukašenko.

Výročí osvobození Minska se v Bělorusku slaví jako výročí nezávislosti. Přehlídky v metropoli se podle agentury AFP zúčastnilo na 4000 vojáků s 225 vozidly, 25 letouny a čtyřmi vrtulníky, pilotovanými ruskými posádkami.

Bělorusko, které silně závisí na svém nejbližším a tradičním spojenci Rusku, se snaží diverzifikovat své vztahy se zahraničím zejména od ruské anexe Krymu na jaře 2014, kterou Minsk sledoval se znepokojením. Peking v Bělorusku v posledních letech masivně investoval poskytnutím úvěrů v řádu miliard dolarů.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1