Berlusconi přilévá olej do ohně. Migranti jsou sociální bomba připravená explodovat, reagoval po útoku Itala | info.cz

Články odjinud

Berlusconi přilévá olej do ohně. Migranti jsou sociální bomba připravená explodovat, reagoval po útoku Itala

Expremiér Itálie Silvio Berlusconi se připojil ke svému koaličnímu kolegovi, předsedovi Ligy severu (LN) Matteu Salvinimu a přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. Po Salvinim, který o víkendu označil střety mezi Italy a cizinci za výsledek neřízené migrace, Berlusconi zase označil migranty za "sociální bombu, která hrozí explozí". 

Oba politici, kteří spolu s několika dalšími menšími stranami tvoří koalici s velkou šancí na vítězství v nadcházejících volbách, reagovali bezprostředně na sobotní útoku bílého Itala na cizince černé pleti ve městě Macerata.

Berlusconi v nedělním televizním rozhovoru řekl, že předchozí levicová vláda pustila během čtyř let do Itálie na 630.000 migrantů, z nichž jen asi 30.000 mělo podle něj právo dostat azyl. "Těch ostatních 600.000 je sociální bomba připravená explodovat," řekl v neděli Berlusconi. Zároveň uvedl, že bezpečnost bude prioritou případné vlády jeho koalice.

Podle agentury Reuters dostalo v posledních čtyřech letech v Itálii azyl téměř 120.000 lidí. Nyní v uprchlických centrech po celé zemi žije asi 200.000 migrantů, kteří čekají na výsledek své žádosti.

Na Berlusconiho slova o "sociálních bombě" reagoval dnes italský expremiér (2014-2016) a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Ten Berlusconimu připomněl, že to byl právě on, kdo jako premiér v roce 2003 přistoupil na dublinskou úmluvu EU, podle níž musí žádost o azyl migrantů projednat první země unie, kam uprchlík vstoupí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud